Футболни неволи от двете страни на Дунав

Изминалото десетилетие не беше никак благосклонно към грандовете в София и Букурещ

Независимо дали смятате, че новото десетилетие вече започна, или мислите, че трябва да почакаме още 12 месеца в тази "междинна" за човечеството година, поне няма никакви спорове, че старото вече е зад гърба ни. Тоест - спокойно може да си правим равносметки.

Във футболно отношение това десетилетие беше доминирано от Лудогорец, който спечели осем поредни титли, а преди това златните медали на два пъти бяха в Ловеч. За изминалите десет години традиционните сили в българския футбол - Левски и ЦСКА, (почти) не хванаха ръка.

"Червените" спечелиха две Купи на България и една Суперкупа, докато "сините" съвсем останаха с празни ръце. Периодът за софийските грандове между 2010 и 2020 г. бе белязан от финансови кризи, скандали, купища спорни трансфери, а в случая на ЦСКА - и с фалит и тежка криза на идентичността (меко казано).

По ирония на съдбата ситуацията в румънския футбол изглежда доста идентична с тази на юг от Дунав. Още откакто прекрачихме заедно прага на Европейския съюз на 1 януари 2007 г., сравненията със северните ни съседи винаги са били хем неизбежни, хем най-сигурният начин да си сверим часовниците. Дори и във футболно отношение - все пак при определено стечение на обстоятелствата може да се изправим именно срещу комшиите в края на март във финалния плейоф на Лига на нациите.

Продава се за 40 стотинки...

Преди броени дни от Букурещ долетя новината, че местният (някогашен) гранд Динамо се продава срещу... 1 лея, или 40 български стотинки. С други думи - за цена, по-ниска от тази на пакетче дъвки, може да си купите клуб с 18 титли, както и бивш полуфиналист в турнира за Купата на европейските шампиони (сезон 1983/84 г.).

Миналия сезон "червените кучета", както наричат Динамо, удариха историческо дъно, завършвайки на девето място в класирането на румънското първенство. Никога до този момент клубът, който по времето на Чаушеску е покровителстван от румънската Държавна сигурност Секуритате, не бе финиширал толкова назад.

Собственик на Динамо от 2013 г. е бизнесменът Йонуц Негоица, който се появява в момента, когато клубът е изправен пред банкрут.

Днес той твърди, че дълговете на неговия тим са само 2 млн. евро. Според медиите в северната ни съседка обаче реалният им размер може да достигне 8 млн. евро. "В момента Динамо е като комарджия, който не играе с високи залози, но винаги губи, независимо на какво е заложил - разяснява ни ситуацията румънският журналист Емануел Рошу. - В продължение на години от клуба твърдяха, че бюджетът им е скромен, но в същото време подписваха договори с играчи, на които даваха големи заплати. Не само не спечелиха нищо, но и продължиха да затъват в посредственост."

Последното значимо отличие на Динамо е Купата на Румъния, завоювана през 2012 г. За трети пореден сезон отборът най-вероятно ще финишира във втората половина на таблицата.

А феновете? Наскоро местният в. "Газета спортурилор" направи социологическо проучване, което показа, че Динамо е вторият най-популярен клуб в Румъния с фенска маса, съставляваща 13,7% от футболните привърженици в страната.

Заради плачевните резултати ултрасите на Динамо започнаха война със собственика Негоица.

В опит да ги умилостиви бизнесменът назначи легендата на клуба и бивш вратар на Литекс Флорин Пруня за генерален мениджър. Дори и този ход обаче не го спаси от народния гняв, а заради тежката финансова ситуация Негоица обяви, че ще продаде всеки един футболист, за който постъпи оферта. Първи се оказа капитанът Дан Нистор, подписал с Университатя Крайова срещу 260 хил. евро. "Собственикът на Динамо спря всякакви инвестиции, което означава, че нищо добро не чака клуба", допълва колегата Рошу.

Светлината в тунела може да се окаже бизнесменът Владимир Кон, който вече веднъж е бил акционер в Динамо. За да инвестира обаче, той държи и феновете да дадат своя принос за излизане от тежката криза. "Ако 50 хил. фенове на Динамо извадят по 75 евро всеки, ще съберат 3,75 млн. евро. Тогава аз ще се включа с първоначална инвестиция от 500 хил. евро", обещава Кон.

Ако настоящата ситуация не се промени бързо, Динамо може и да не дочака средата на новото десетилетие...

ФКСБ: Футболната играчка на Бекали

Големият съперник на Динамо - бившият Стяуа, известен в момента като ФКСБ, за последно спечели титлата в Румъния през 2015 г. Оттогава с шампионските медали последователно се окичиха Астра, Виторул (отборът на Джика Хаджи) и Клуж на два пъти. За ФКСБ десетилетието ще се запомни най-вече със съдебните битки с Министерството на отбраната в Румъния.

През декември 2014 г. местният съд отсъди в полза на държавната институция и обяви, че регистрацията на бранда "Стяуа", направена от бизнесмена Джиджи Бекали през 2004 г., е незаконна. С други думи - военните се сдобиха с името "Стяуа", клубните цветове, емблемата и трофеите, включително и спечелената през 1986 г. Купа на европейските шампиони.

От решението на съда изминаха вече шест години, а Бекали продължава да твърди, че е станал жертва на държавен заговор.

"Много хора ми завидяха заради успехите, които моят Стяуа постигна, откакто аз застанах начело през 2003 г. Същите тези хора упражниха влияние върху съдиите, които гледаха делото. Държавна сигурност също бе намесена", категоричен е ексцентричният Бекали.

Босът на ФКСБ е, меко казано, странна птица. Преди падането на комунизма през 1989 г. той буквално пасе овце (днес все още има стотина овце, които изкарва... по улиците на Букурещ). Рухването на режима разкрива неподозирани бизнес възможности и той печели милиони от сделки с недвижимо имущество. В един момент решава, че ще гради политическа кариера, но не е достатъчно популярен, затова придобива Стяуа Букурещ.

След загубената съдебна битка с Министерството на отбраната Бекали прекръсти отбора си на ФКСБ, докато военните създадоха нов Стяуа, който тръгна от долните дивизии на румънския футбол.

Въпреки разцеплението много повече хора продължават да подкрепят тима на Бекали. Споменатото вече социологическо проучване на "Газета спортурилор" показва, че ФКСБ е най-популярният тим в Румъния с 40,9% фенска маса. За сравнение - другият Стяуа е подкрепян от 4,8% от интересуващите се от футбол в страната.

ФКСБ може да не е измъчван от сериозните финансови проблеми, които разкъсват Динамо, но това не пречи в клуба да властва тотален управленски хаос. Бекали редовно се бърка в решенията на треньорите, за които пък е постижение, ако се задържат на поста цял един сезон. Преди време ексцентричният мултимилионер обяви, че е разочарован от румънската футболна действителност и възнамерява да купи клуб в английския Чемпиъншип, в който да премести играчите на ФКСБ.

Съвсем наскоро пък бизнесменът обеща да подари безвъзмездно маркетинг правата върху фенартикулите на ФКСБ с аргумента, че не печели никакви пари от продажба на фланелки.

Друга култова идея на Бекали е един ден да се оттегли в манастир и да стане монах. "Това автоматично би означавало да се разделя с футболния клуб, защото един монах не може да има свой отбор", категоричен е бизнесменът. Дали само се шегува? Все пак говорим за човек, който в дома си има репродукция на шедьовъра на Леонардо да Винчи "Тайната вечеря", но в този случай Бекали е в ролята на Христос, а футболистите на ФКСБ са неговите апостоли...

По всичко личи, че новото десетилетие не започва никак оптимистично за двата румънски колоса. Остава да видим дали грандовете от двете страни на Дунав някак ще успеят да върнат предишния си блясък, или все повече ще са в сянката на конкуренцията.

Новините

Най-четените