Световно по пари

Финансовите възможности на кандидатите за домакинство на световното първенство по футбол през 2018 година, може да се окажат решаващи за това кой да спечели честта да приеме най-добрите отбори на планетата.

Изборът е на 2 декември, а кандидатите са повече от сериозни - обща кандидатура на Испания и Португалия, обща на Холандия и Белгия, а сами се борят Англия и Русия. Точно последните две страни обаче се смятат за най-сериозните фаворити. Англичаните имат предимство по отношение на инфраструктурата и организацията, а руснаците декларират, че ще попълнят това, което им липсва с пари, при това с много пари.

Според последните данни от световното първенство в ЮАР през това лято, мондиалът е струвал 3,5 милиарда долара, а спонсорите са осигурили по-малко от 2 млрд. Разликата трябва да се допълни от продажбата на билети и ТВ права, както и от държавни субсидии. И със сигурност, ЮАР ще излезе на загуба от това световно. За разлика от мондиала в Германия преди 4 години, където организаторите отчетоха нелоша печалба.

Точно финансите са на път да се окажат най-сериозната пречка пред Испания - една от страните, където футболът е като религия, но в последните години финансовите проблеми са на път да засенчат всичко останало. Точно Испания и Португалия са държавите, за които има най-големи съмнения, че ще са следващите жертви на икономическата криза в Европа, а преди тях вече паднаха Гърция и Ирландия. И ако, дори част от лошите сценарии се сбъднат, то двете иберийски държави няма как да финансират такова спортно събитие.

Испания обяви, че планира да похарчи 1,2 млрд долара за стадионите, където ще има мачове през 2018, ако съвместната й кандидатура с Португалия бъде одобрена в четвъртък. И веднага се появиха се съмнения, че няма да има кой да финансира този проект, в момента и държавата трудно взима кредити. А централната власт се опитва да наложи намаляване на обществените разходи и тези пари няма как да бъдат дадени от държавата.

„Ако построяването на нови стадиони или ремонтирането на вече съществуващи, ще означава нови дългове за Испания, съжалявам, но то просто няма да се случи", обясни източник от испанското финансово министерство.

При другите кандидати разходите също са впечатляващи, макар и по-добре балансирани. Кандидатурата на Англия, за която се смята, че понесе поражения след снощното предаване на ВВС „Панорама", беше преглътната по-лесно от финансистите на фона на сметката за организирането на Олимпийските игри в Лондон през 2014 - 13 милиарда лири. Естествено, едно световно първенство по футбол е по-евтино.

Но и за него ще трябват „обществени" пари. Пример за това е сигурността - както по стадионите, така и във фен зоните. ФИФА изисква минималният капацитет на фен зоните да е 40 000 човека, там те се събират да гледат мачовете на гигантски екрани, пият бира и се веселят. Но трябва някой да ги охранява. И тук сметките започват да набъбват по градове. От Бристъл обявиха, че са планирали да похарчат 398 милиона лири за световното, към които трябва да добавят още 17 милиона за сигурност и охрана. В Плимът сметката ще е 15 милиона и т.н.

Англичаните и руснаците са наясно, че водят в класирането и това се отрази на отношението между двете страни. На няколко от Русия се чуха неприятни подмятания по посока на Острова - как британските младежи бил пияници и как в Лондон полицията имала сериозен проблем с престъпността. После дойдоха и извиненията, но лошото впечатление остана.

Да видим с какво разполага Русия, освен с щедра държавна субсидия. Администрацията на Владимир Путин в последно време подкрепя сериозно големи спортни проекти - в        Сочи ще има зимна Олимпиада, както и старт от Формула 1 - и двете през 2014. Най-малкото, подкрепата за организирането на световно по футбол е гарантирана, а с нея трябва да дойдат и парите без значение как това ще се отрази на държавния бюджет.

Оказа се, че екипите, представящи кандидатурите на Русия и Англия разполагат с равен бюджет - от около 15 милиона лири. Но това беше в началото, в последната половин година бюджетът на руснаците е бил актуализиран за финалния натиск преди гласуването.

И в същото време руснаците не казват колко ще им струва организирането на световното първенство по футбол през 2018.

„Ще е грешно още отсега да смятаме бюджета на мондиала, защото и без това сме предвидили да похарчим тези пари за развитието на страната, без значение дали ще спечелим домакинството или не - заяви висш руски спортен функционер. - Вече имаме готови проекти за нови летища, пътища и хотели. Само бюджетът за подобряване на инфраструктурата е за стотици милиарди." Не рубли, естествено.

Новините

Най-четените