555-те дни на Хари

Победата на Тотнъм над Манчестър Сити с 1:0 с гол на Питър Крауч бе с цената на сигурно четвърто място в класирането и първо участие на Хотспър в жадуваната от всички Шампионска лига.

Възраждането на "шпорите" под ръководството на Хари Реднап започна преди точно 555 дни. Когато бившето крило на Уест Хем пое клуба, те водеха битка за запазване на мястото си във Висшата лига, а вчера постигнаха най-високото си класиране в последните 10 години.

Мениджърът донесе за малко повече от година 5 основни неща, които превърнаха Тотнъм в печеливш отбор:

1. Сила.

При Реднап "Спърс" развиха психическата и физическата устойчивост, каквато собствените им привърженици бяха принудени да проявяват непрекъснато през последното десетилетие. Попълнения като Уилсон Паласиос, който дойде от Уигън в началото на 2009 г., донесоха силата в средната линия. Въпреки несъмнено талантливите нападатели, които играеха в отбора през годините, те най-сетне получиха жадуваната желязна халфова линия зад себе си.

По отношение на психическата сила, Тотнъм на Реднап е способен спокойно да кръстоса шпага  с всеки отбор от Висшата лига. Скорошните победи над Арсенал, Челси и Манчестър Сити, както и тази над Ливърпул в деня на откриването на настоящия сезон, са доказателство за самочувствието и куража, които Хари донесе на "Уайт Харт лейн".

2. Солидност.

Хотспър допуснаха само 12 гола у дома през целия сезон - също толкова малко имат единствено Манчестър Юнайтед. Играчи като Майкъл Доусън и вратаря Аурелио Гомеш, чийто качества бяха поставяни под съмнение преди идването на Реднап, се превърнаха в ключови изпълнители, стълбове на подлата защита на Тотнъм, и голяма част от успешния сезон се дължи на тях.

Ледли Кинг също бе използван ефективно от мениджъра въпреки прословутите си контузии. При предшественика му Хуанде Рамос капитанът беше освободен от ангажименти във Висшата лига и играеше само в европейските мачове. Веднага след пристигането си на "Уайт Харт лейн" Хари "заключи в бюрото си паспорта на Кинг и му връчи кочан автобусни билети". Така бранителят, чиято кариера бе поставяна под въпрос заради здравословните проблеми, направи най-силния сезон в живота си.

3. Заплаха.

И преди Реднап, "шпорите" бяха известни с атакуващия си стил. Той обаче превърна отбора в истинска машина за голове, идващи от всички линии на игралното поле.

С 19 футболисти, които са се разписвали през годината, Тотнъм е най-плодородният откъм голове състав в лигата. Особено красноречив пример е победата над Уигън с 9:1.

Заплахата към противника от всички страни е най-големият принос на Хари. В началото на сезона 2008/09, когато суперзвездите в атаката Димитър Бербатов и Роби Кийн бяха продадени на Манчестър Юнайтед и Ливърпул, "Спърс" започнаха по първенството по най-лошия начин в цялата си история. 79 седмици по-късно те вече могат да си позволят да държат на резервната скамейка национални състезатели и да дадат завърналия се Кийн под наем на Селтик.

4. Глад.

Твърде често през изминалите сезони Тотнъм продаваха на други клубове играчи, които се представяха страхотно на новото си място, а Хотспър страдаше от тяхната липса.

Неосновни футболисти като Педро Мендес, Стийд Малбранк и Фредерик Кануте бяха пуснати лесно, като на тяхно място бяха привлечени по-слаби играчи - например Дидие Зокора.

Реднап обаче изтиска максимума от Роман Павлюченко, Гарет Бейл, Том Хъдълстоун и Дейвид Бентли, изкарвайки ги от летаргията вследствие на дългия престой на резервната скамейка. Така те показаха на феновете едни от най-атрактивните представления в последните години.

Хъдълстоун бе истинско откритие в средната линия, а приносът на Бейл, който спечели наградата за футболист на месец април във Висшата лига, и Павлюченко бе решаващ за представянето през цялата година.

Включването на бивши любимци на публиката в треньорския екип също имаше своето голямо влияние върху глада за успехи. Идолът на "Уайт Харт Лейн" Клайв Алън, който вече беше част от персонала при пристигането на Реднап, получи по-големи правомощия, а героят, спасил две дузпи на финала за Купата на УЕФА през 1984 г. - Тони Паркс, бе назначен за треньор на вратарите, което допринесе много за положителното развитие на Аурелио Гомеш.

5. Постоянство.

Под ръководството на Хари Тотнъм спряха да бъдат постоянни в непостоянството си, един вид "отборът на тотото", и отвреме-навреме да надскачат ръста си. Реднап изискваше от тях да го правят непрекъснато и ги научи как става това.

Един-единствен път "шпорите" бяха победени в два поредни мача - през септември 2009 г. от Манчестър Юнайтед у дома с 3:1 и от Челси като гост с 3:0.

Освен подвизите във Висшата лига, факторът Реднап се прояви и в състезанията за купите. От спечелването на Купата на лигата през 2008 г. под ръководството на Рамос насам те ходиха още два пъти на "Уембли" - за финала на същия турнир през 2009 г. и за полуфинала за Купата на ФА с Портсмут т. г.

Безспорно има още много работа за вършене на "Уайт Харт лейн" и в никакъв случай историята на този период на Хотспър не е завършена. Видно е обаче, че Реднап е човекът, призван да я донапише.

Новините

Най-четените