Десетте най-велики мачове на Байерн с англичани

Миг преди убиецът с бебешкото лице Оле Гунар Солскяер да вкара гола за прочутата победа на Манчестър Юнайтед над Байерн на финала през 1999 г. Снимка: Getty Images / Gulliver

10) 2005, Челси - Байерн 4:2, Шампионска лига

Головете идваха отляво, отдясно и от центъра в този велик четвъртфинал. Още в 5-ата мин. Лусио на в своята врата го набута, но Байерн успя да изравни в 53-ата чрез резервата Швайнщайгер. Челси обаче им вкараха три нови гола - Лампард-2 (единият, от които с особено извъртане) и Дрогба, а бъдещото попълнение на "сините" от Лондон Балак намали от дузпа.

На реванша баварците успяха да победят с 3:2 в още един луд-луд мач, отбелязвайки цели два в добавеното време.

9) 1971, Байерн - Ковънтри Сити 6:1, Купа на УЕФА

В първото участие на Ковънтри Сити в европейските турнири те размазват Ботев (Пловдив), който по това време се казва Тракия с 6:1, но във втория кръг Байерн отмъщава еквивалентно за българския клуб.

В реванша "небесносините" все пак печелят за чест с 2:1.

8) 1972, Байерн - Ливърпул 3:1, КНК

Баварският колос си отмъщава на Ливърпул за отстраняването на миналогодишния четвъртфинал за Купата на УЕФА. След нулево равенство на "Анфийлд", Байерн са безмилостни на "Олимпиащадион", за да бъдат отново елиминирани от британски отбор - Глазгоу Рейнджърс, на полуфинала.

7) 1983, Байерн - Тотнъм 4:1, КНК

Германците успяват да преодолеят талантливия отбор на Хотспър, в който блестят Глен Ходъл и Рики Вила. След 1:1 в първия мач в непрогледната мъгла в Мюнхен голове вкарват Дитер Хьонес, Удо Хорсман, Пол Брайтнер и Карл-Хайнц Румениге.

По-късно на четвъртфинала Байерн за пореден път е отстранен от британци - Абърдийн начело с Алекс Фъргюсън, който още не е сър, но печели купата на носителите на купи.

6) 1985, Евертън - Байерн 3:1, КНК

Този мач е смятан от много от привържениците на "карамелите" за най-големия им изобщо. След 0:0 в Мюнхен Евертън излиза, воден от шотландците Анди Грей и Греъм Шарп и уелсците Невил Саутъл и Кевин Ретклиф, срещу Байерн на Лотар Матеус, Клаус Аугенталер, Дитер Хьонес и великия белгийски вратар Жан-Мари Пфаф.

Мощният център Диди Хьонес открива резултата в първото полувреме, но след почивката мърсисайдци правят страхотно завръщане. Два дълги тъча са превърнати в голове от Шарп и Грей, а големият Тревър Стивън оформя крайното 3:1.

На финала Евертън безпроблемно побеждава Рапид (Виена) на Ханс Кранкъл със същия резултат. "Сините" от Ливърпул печелят и първенството със най-силния състав в историята си, но не участват в КЕШ заради идиотското решение на УЕФА да изхвърли всички английски клубове от турнирите след изстъпленията на привържениците на Ливърпул на "Хейзел".

5) 1994, Байерн - Норич Сити 1:2, Купа на УЕФА

Безспорно най-великата нощ в историята на Норич. "Канарчетата" са единственият английски отбор, някога печелил на "Олимпиащадион". Победата им стана факт след убийствено воле на Джеръми Гос и гол с глава на Марк Боуън.

Байерн с легендата Лотар Матеус, предстоящия световен шампион Жоржиньо и застаряващата холандска звезда Ян Воутерс постигнаха само равенство 1:1 на "Кероу Роуд". След това Норич отпаднаха от предстоящия носител на трофея Интер.

4) 1996, Нотингам Форест - Байерн 1:5, Купа на УЕФА

След 2:1 за баварците в първия четвъртфинален кръг, някогашният двоен носител на КЕШ излиза твърдо решен да ги отстрани на своя територия. Мачът започва с надмощие на Форест, които пропускат няколко чисти положения. Напук на всякаква логика обаче Байерн повежда с 2:0 до почивката с пряк свободен на Кристиан Циге и с далечен шут на Томас Щрунц. Разгромът е оформен с два гола на Клинсман (първият от които с красива странична ножица) и един на Папен.

"Утешителното" попадение на Стив Стоун е никаква утеха за Нотингам, които оттогава не са играли повече в евротурнири. Байерн от своя страна елиминира Барселона на полуфиналите и побеждава Бордо на Зинедин Зидан на финала. (Бел. ред.: гол на Бордо вкарва и нашият Емил Костадинов).

3) 1982, Астън Вила - Байерн 1:0, финал за КЕШ

Една от най-големите сензации в турнира. Вила, която свръхизненадващо печели титлата в Англия, към момента на финала е единайсети в местното първенство. Съставът и не може да бъде наречен блестящ с изключение на талантливите младоци Тони Морли, Гари Шоу и Гордън Коуънс, които така и не се реализират в националния отбор, и таранът ветеран Питър Уит. Като капак на всичко мениджърът, които ги е направил шампиони - Рон Соундърс, напуска около Нова година заради спорове за пари с ръководството на клуба, и отборът е воден от временно назначеният негов помощник Тони Бартън.

Астън Вила отстраняват много трудно на полуфинала Андерлехт, който си е голяма сила по това време, с 1:0 у дома и измъчено нулево равенство като гост. В Брюксел гостуващата агитка на бирмингамци заформя страхотни безредици и от УЕФА се чудят дали да не изхвърлят английските клубове още тогава.

"ФК Холивуд", както наричат Байерн, е пълен със звезди като Карл-Хайнц Румениге, Паул Брайтнер и младия Клаус Аугенталер. На полуфинала те падат от ЦСКА "Септемврийско знаме" с 3:4 в първия мач в София, но в реванша си отмъщават свирепо с 4:0.

Като капак на всичко вратарят на англичаните Джими Римър се контузва в ранните минути на финала и е заменен от младия Найджъл Спинк, който има само един мач в професионалния футбол дотогава. Втората му среща обаче е мачът на живота му, защото със спасяванията докарва до отчаяние постоянно нападащите немци. При една контраатака Уит се възползва от центриране на Шоу и Вила постига най-великия успех в историята си, върху който не надгражда нищо след това.

2) 1975, Байерн - Лийдс Юнайтед 2:0, финал за КЕШ

Нощта на финала в Париж през 1975 г. е една от най-лошите в европейската футболна история и заради съдийството на французина Мишел Китабжиан, и заради последвалата вандалщина на привържениците на Лийдс.

Байерн защитава трофея си от миналата година с един куп европейски шампиони от 1972 г. и световни от 1974 г. в състава си, начело с Франц Бекенбауер, Герд Мюлер и Сеп Майер.

Срещу тях е Лийдс Юнайтед, който е печелил шест национални и международни отличия и е играл на десет различни финала през последната декада. Застаряващият, но все още брилянтен състав от Йоркшир е отстранил на полуфинала Барселона на Йохан Кройф.

Англичаните доминират в мача, но са отказани от невероятния вратар Майер и от рефера, който не им дава две чисти дузпи. Така през второто полувреме Франц Рот и Герд Мюлер донасят втората от трите поредни купи на Байерн през 70-те.

Вбесената агитка на Лийдс влиза в бой с френската полиция и изпотрошава сектора си в "Парк де Пренс", което донася на клуба четиригодишна забрана за участие в евротурнирите.

1) 1999, Манчестър Юнайтед - Байерн 2:1, финал за Шампионската лига

Въпреки че баварците не побеждават в тази среща, няма как мачът, прочут с драматичния си обрат да не е номер едно.

Като цяло сезонът е един от най-силните и интригуващи в историята на Шампионската лига с участието на велики отбори в страхотна форма.

Байерн и Манчестър Юнайтед се срещат още в предварителната група и правят две равенства, като междувременно успяват да изхвърлят Барселона от турнира.

В четвъртфиналната фаза Юнайтед отстранява Интер, а ФК Холивуд извършва брутална саморазправа с общ резултат 6:0 срещу отнелите им титлата предишния сезон Кайзерслаутерн.

На полуфиналите "червените дяволи" правят уникален обрат от 0:2 до 3:2 като гости на Ювентус, а Байерн побеждава едно от най-силните поколения на Динамо (Киев) начело с Андрей Шевченко и Сергей Ребров с 1:0 след епично 3:3 в първия мач.

На великия финал в Барселона баварците категорично надиграват Манчестър Юнайтед и повеждат с гол на специалиста по фаулове Марио Баслер. Големият вратар Петер Шмайхел все пак оставя отбора си в играта, а Мехмет Шол и Карстен Янкер удрят греди.

Така мачът си върви към логичен успех за Байерн, но в продълженията отникъде резервните нападатели Теди Шерингам и Оле Гунар Солскяер вкарват с глава след ъглови удари, за да донесат на Юнайтед шампионски требъл.