19 мача в Първа лига за пловдивския Ботев, 515 игрови минути и 10 гола, попадение на всеки 51 минути. Това е сухата статистика от представянето на Стивън Петков към средата на април за сезон 2017/18. Добавяме и пълни 90 минути за Купа на България с отбелязан хетрик при разгромната победа с 5:0 срещу Литекс и головата му сметка набъбва на 13.
Той е головият джокер на "канарчетата"!
За футболист, който все още не е навършил 23 години, Стивън преживя много. Като юноша му предричаха бляскаво бъдеще, но шумен скандал сложи прът в младите му и енергични колела. Успя да ги задвижи отново, да се отърси от лепкавото петно и да продължи напред. Съжалява за пропиляното време, но се надява, че бъдещето ще е безоблачно.
Сегашната му ситуация е горе-долу следната: Николай Киров го пуска като резерва и той бележи. Често решава мачове и е герой за "канарите". Затова е джокер. Но иска да е коз в първото раздаване, а не карта в ръкава. Вярва, че го заслужава. Вярваме и ние.
Но малко предиостория...
Началото и скандалът
Юношеската кариера на Стивън Петков минава през Ботев Враца и Левски София. За юношеските гарнитури на "сините" е отбелязал над 70 гола. Талантът му е забелязан от Ясен Петров и е извикан в първия отбор на Левски. Дебютът му в „А група" е срещу Калиакра Каварна, влизайки като смяна на Тони Калво в 75-ата минута. За Левски изиграва 7 двубоя в „А" група, след което прави трансфер в Лудогорец.
На 5 август 2014 година, БФС спира правата на Стивън Петков и още двама юношески футболисти заради съмнение за участие в „черно тото". През май 2015 година, поради доказване на невинността на футболиста, правата на нападателя за възстановени.
Рестартът и Ботев
Футболната си кариера Петков рестартира с отбора на Берое, където отбелязва само веднъж. Следващият клуб в кариерата му е тимът на Монтана. Въпреки че успява да обележи 8 гола за отбора от северозапада, тимът изпада и договорът на играча е прекратен по взаимно съгласие.
След новите неволи за младока, най-после проблясва светлинка. Ботев Пловдив забелязва потенциала на Петков и го привлича, което се оказва най-добрата новина за него през последните няколко години.
Наставникът на "канарчетата" Николай Киров го използва предимно като резерва, но това само допълнително амбицира нападателя. С 13-те попадения в шампионата и за Купата, настоящият сезон е най-успешният в кариерата на високия голмайстор.
Повиквателната и Хубчев
Предвид отличните показатели на Стивън през кампанията е учудващо и изненадващо, че нападателят не получи покана за двете приятелски срещи на националния отбор срещу Босна и Херцеговина и Казахстан. Повиканите атакуващи футболисти от селекционера Петър Хубчев за въпросните две срещи бяха: Ивелин Попов, Спас Делев, Кирил Десподов, Радослав Кирилов и Андрей Гълъбинов, който получи контузия на лагера преди мача срещу босненците.
Дори след травмата на нападателя на Дженоа не беше повикан негов заместник, а и беше ясно, че Десподов ще бъде на разположение на мъжкия отбор само за контролата срещу Босна и Херцеговина, понеже беше призован от треньора на младежката гарнитура да помага във важния сблъсък срещу Словения.
Та нали контролните срещи са точно за това, да се изпробват нови футболисти, да се отиграват различни схеми и постройки на игра?
Може би като причина, че Стивън Петков не получи повиквателна за двете контроли Петър Хубчев би изтъкнал, че нападателят не е титуляр в клубния си отбор Ботев Пловдив. Да, това е така, Петков не е титуляр за Ботев и всичките му голове в лигата са вкарани като резерва, влизайки за 20-30 минути на терена.
Нима Солскяер беше непрестанен титуляр за Манчестър Юнайтед, когато играеше за националния отбор на Норвегия?
България не е свръх футболна сила като Германия, Англия, Испания, Аржентина, Бразилия, Италия, че селекционерът да може да си позволи да вика за националния отбор само и единствено твърди титуляри в клубните си отбори.
В момента българският футбол не разполага с ресурса и изобилието от силни футболисти на държави като Белгия, Дания, Сърбия, Босна и Херцеговина, Турция, Чехия. Какво да говорим за най-могъщите във футболно отношение държави?
В Първа лига с екипа на „канарчетата" Петков успя да се разпише срещу грандовете Левски и ЦСКА, като голът срещу „сините" бе с цената на три точки.
Нека разгледаме и част от другите голове реализира от младия нападател в Първа лига. Победен гол срещу Пирин с цената на 3 точки, само 5 минути след влизане в игра. Гол срещу Славия за 1:1, само минута след като се появява като резерва. Победен гол срещу Верея и гол за 3:2 в 89-ата минута срещу Витоша Бистрица.
Видно е, че младият нападател вкарва както и на водещите отбори, така и на тимовете от втората осмица. Излиза, че Стивън Петков е донесъл около десетина точки за Ботев Пловдив, и то само след като се е появявал като резерва за отбора си, изигравайки 515 минути през сезона досега. Без съмнение - един страхотен коефицент на полезно действие и успеваемост.
Явно е, че българският футбол изпитва осезаема нужда от класни нападатели.
Реализатори, които умеят да вкарват от малкото се открили пред тях възможности. Стрелци, умеещи да измъкват отбора си в критични и напечени ситуации.
Една повиквателна от страна на Хубчев за въпросните две приятелски срещи щеше само и еднствено да вдъхне увереност на Петков и допълниелно да го амбицира да се пребори за титулярното място в Ботев.
Младите български футболисти заслужават да бъдат поощяравани и да им бъде давано международно поле за изява. А какъв по-удачен момент от участие в един приятелски мач било и като резерва за Головия джокер?
Но Стивън преживя далеч по-големи разочарования. Сигурно се е надявал, но е приел нещата такива, каквито са. А и в крайна сметка е от коравите футболни "картоиграчи", които знаят, че за трансформацията от скрит джокер до основен коз понякога са нужни много раздавания. И е готов да гори в играта, докато щастието му се усмихне.