Ефектът „Тръмп”

21-годишният Джъд Тръмп е новото лице на снукъра, а атакуващият му стил на игра кара специалистите да го сравняват изявите на Джими Уайт и Рони О'Съливан на младини. Да, Тръмп загуби финала на световното първенство в Шефилд срещу Джон Хигинс с 15:18, но няма как да остане незабелязан. И феновете му са готови да му простят това, че пропусна да спечели финала, въпреки че водеше в резултата.

Тръмп беше голямата звезда на световното първенство, а не Хигинс, който взе четвъртата си титла. Тръмп, със странната си прическа, за когото босът на световния снукър Бари Хърн е на мнение, че той е човекът, който ще промени играта, ще привлече милиони нови фенове, ще вдигне ТВ рейтингите и ще доведе много нови спонсори в спорта.

А ефектът „Тръмп" вече е налице. В неделя ВВС съобщи за скок на интереса към ТВ излъчването на финала - средно са го гледали 3,9 милиона зрители, а пиковият показател е 5,3 милиона и става въпрос само за Великобритания. През 2010 пиковото постижение на финала беше 3,6 милиона. Естествено, с този резултат финалът между Хигинс и Тръмп се превърна в най-гледаната ТВ програма в неделя вечер в Англия.

Пробивът на Тръмп е като хубав подарък на Хърт, който от години се опитва да привлече по-млади зрители за каузата на снукъра и затова налага негови по-атрактивни варианти.

„Трябва ми нов, вълнуващ и талантлив играч, който забавлява публиката , а Тръмп е точно такъв - призна Хърн. - Ако трябва да ви напиша от какво имам нужда, просто ще ви опиша Джъд - млад, с щура прическа, добра стойка и агресивна игра - това наистина мотивира младите.

„Първите четири фрейма в неделя следобед бяха изиграни за по-малко от час. Това е като мачовете на Джими Уайт. Агресивно и зрелищно начало.

„На практика аз съм продавач, продавам на света снукъра, тезата ми трябва да е подкрепена с факти, за да се харесам на купувачите и най-добрата ми теза е Джъд Тръмп. Така мога да кажа на нашите партньори: „Както ви казах, ще се случи нещо интересно. Има я искрата, която ще привлече нови фенове."

В последните години интересът на британците към снукъра постоянно намалява. Върхът е постигнат по време на финала на световното първенство през 1985 година, когато 18,5 милиона зрители гледат финала между Денис Тейлър и Стив Дейвис. Сега Хърн описва британския пазар като „стабилен, но не и вълнуващ".

Хърн обаче обяснява и още нещо - ръстът в интереса към снукъра в Европа и Азия е огромен. Особено в Азия - там ТВ рейтингите на големите турнири са с 30% по-високи от рейтингите на Гран при на Китай във Формула 1, а телевизиите събират четири пъти повече реклама от тази, която гледат ТВ зрителите на Висшата лига.

Полуфиналът на Тръмп срещу китайският фаворит Дин Джунхей беше излъчван наживо в Китай и аудиторията му достигна над 100 милиона човека.

„В демографско отношение, младите в Европа се вълнуват от снукър - обяснява Хърн. - В Азия пазарът расте, в Япония - дори повече. В Англия от снукър се интересуват хора между 35 и 55 година, горе-долу като при дартса. Когато аз влязох в снукъра, средната възраст на феновете беше между 45 и 55 години."

С подобряването на ТВ рейтингите и очакваната поява на нови звезди, Хърн е на мнение, че Тръмп и по-младите му колеги са готови за голямата слава и битката на върха.

„С това се променят и спонсорите, вече работим с компании, които се интересуват от много по-млади потребители - допълва Хърн. - Все повече компании за хазарт се интересуват от нас, а те искат да комуникират с хора да 30 години. Тръмп им осигурява и това.

„Във всяка една индустрия или спорт, появата на нови звезди е вълнуващо приключение. Сега трябва да възродим британския пазар, заедно с настъплението ни в цял свят. С това ни трябват и нови звезди, за да развълнуваме малко публиката. Тръмп ще се справи, той е най-подходящият."

Новините

Най-четените