Музиката е неизменна част от живота на всеки човек и няма никакво значение дали той е професионален спортист, любител или въобще не упражнява активна физическа дейност.
Във всеки футболен отбор има разпределени роли в съблекалнята – един е лидер, друг забавлява съотборниците си, а трети е диджей.
Човекът, който пуска музиката, всъщност има много важна задача, а изкуството да успее да вдъхнови максимално много свои колеги е от съществено значение, защото в най-оспорваните сблъсъци именно дребните детайли имат най-важна роля.
Какво обаче казва науката по въпроса?
„Често пъти представянето на спортистите е непостоянно, защото те не могат да контролират мислите си“, казва спортният психолог д-р Костас Карагеоргис.
„Музиката дава на хората необходимия фокус и чувството за контрол върху съзнанието, подготвяйки ги по оптимален начин за състезанието. Звуците достигат до амигдалата и малкия мозък и карат спортиста да се концентрира.“
Според Карагеоргис, от голямо значение е точно за какъв спорт става дума и дали става въпрос за загрявка или за минутите преди самото съревнование. Голяма роля има и колко интензивно ще бъде натоварването на тялото.
„Песента преди мач трябва да бъде по-ритмична и енергична, а по-време на загрявката е добре да е по-нежна и бавна.“
Има ли стилове, които трябва да се избягват?
„Прекалено комплексните тракове, като импровизиран джаз, могат да не се отразя добре, особено ако са пуснати прекалено силно, защото са твърде разнообразни и подават много информация и сигнали на тялото, които трябва да бъдат обработени“, твърди д-р Костас Карагеоргис.
Разбира се, от голямо значение са индивидуалните предпочитания, но песен, която има постоянен ритъм и е по-опростена е отличен вариант.
Ако отборът изостава на полувремето?
„Нуждаете се от нещо, което да ви мотивира и вдъхнови. Трябва да си пуснете песен, която се свързва с успеха. Например, „Никой да не спи“ на Лучано Павароти е била използвана през 90-те години и имала широк обхват във футбола в Италия.“
Може ли музиката да помогне при загуба?
Карагеоргис е категоричен по отношение на този въпрос: „Важно е да се избегне униването, защото това състояние на ума не води до нищо продуктивно. Нещо леко като Lifted на Lighthouse Family би накарало човек да се почувства по-щастлив.“
В крайна сметка всичко опира до индивидуална интерпретация, но науката казва, че по време на подготовката за мач най-добрият вариант е по-плавна песен, която да не се слуша прекалено силно.
В минутите преди сблъсъка – нещо ритмично и енергично. Ако отборът не е в изгодна позиция, парче, което се свързва с успеха. А при евентуално поражение – песен, която е отпускаща и кара човек да се почувства по-щастлив.
Запише ли тимът ви 3 точки, тогава е ясно – всеки може да избере каквото си поиска, но де не забравяме, че последната дума е на диджея.