Едва ли някой от феновете на Манчестър Сити ще забрави деня, в който Шейк Мансур от Абу Даби купи любимия им клуб. А запалянковците бяха на ръба на отчаянието - под контрола на скандалния Таксин Шинаватра Сити затъваше, а броени дни по-късно служителите на клуба разказваха, все още невярващо, как са пратили по факса оферта на Реал (Мадрид) - за Робиньо, за 32 милиона лири.
След това английският футбол се върна към нормалните си занимания - проблемите и амбициите на Манчестър Юнайтед, Челси, Арсенал и Ливърпул, но във Висшата лига вече имаше създаден още един център на сила и амбиции.
Две години по-късно, все още не сме видели истинския потенциал на Манчестър Сити - настъплението на клуба към върха на класирането се случва по-бавно от очакваното. При Челси стана по-бързо - парите на Роман Абрамович се появиха през 2003, а в следващия сезон тимът завърши втори във Висшата лига и стигна до полуфиналите в Шампионската лига. Абрамович инвестира над 400 милиона лири в трансфери от момента, в който установи контрол над клуба, а целта беше пределно ясна - да се сложи край на доминацията на Манчестър Юнайтед.
Челси завърши на 4-о място в Англия в сезона преди появата на Абрамович - клубът вече имаше място сред силните. Преди да дойде новия му собственик, Манчестър Сити завърши сезона 9-и - зад Портсмът и Блекбърн и загуби последния си мач за сезона срещу Мидълзбро с 1:8.
В последните две седмици обаче, по време на турнето в САЩ, Сити демонстрира скрита мощ - инвестициите в играчи надхвърлиха 300 милиона лири, а след мача в Балтимор, британските репортери изведнъж се осъзнаха, че в микс зоната ги чакат сериозна група звезди - Шей Гивън, Еманюел Адебайор, Крейг Белами, Яя Туре, Гарет Бари. След това, при завръщането на тима в Европа, към него се присъединиха световният шампион Давид Силва, Джером Боатенг от Германия и Карлос Тевес. Мениджърът на клуба Роберто Манчини заяви, че очаква Джеймс Милнър и Марио Балотели. Само това лято, Манчестър Сити е похарчил над 125 милиона лири за нови футболисти.
И трябва да признаем, че тези пари са отишли за изключително талантливи играчи - в момента Сити разполага с най-талантливия и балансиран състав във Висшата лига.
Манчини може да изведе на терена два отбора национали, на световното в ЮАР Сити беше представен от 13 футболисти.
Дали обаче този отбор може да спечели титлата във Висшата лига този сезон? Да, определено. Дали обаче ще го направи? Едва ли.
Всеки един футболен отбор има нужда от основно ядро опитни и надеждни играчи - такива, които инстинктивно знаят и разбират какво може и иска техният колега на терена и могат да изтеглят тима през трудностите на сезона на Острова. Манчестър Юнайтед и Челси се представиха по-скромно на трансферния пазар това лято, но те вече разполагат с такива ядра, около които се градят двата отбора. В Арсенал е почти същото - там Арсен Венгер „отглежда" един екип, който постоянно се развива.
Сити не може да купи опита, натрупан в клуба от футболистите с повече мачове. В клуба ще трябва да изчакат футболистите да го натрупат. В началото на шампионата може да се окаже, че играчът с най-дълъг стаж в тима е Шей Гивън, който е в Сити от 18 месеца.
Манчини планира атака от самото начало и сглобяването на отбор от футболистите, с които разполага ще се окаже най-голямото предизвикателство в кариерата му. Но италианецът е суров мениджър и може да го направи, да видим как ще се получи.
Манчини вече разполага със собствен екип, на който ще може да разчита - през лятото бяха назначени Дейвид Плат и Атилио Ломбардо. Това ще му помогне.
Но задачата пред Манчини наистина е страховита. А и проблемите му с играчите няма да я улеснят. Манчини налага невероятно тежки тренировки и част от звездите на тима вече се оплакват. А като стигнем и до момента, в който част от тези звезди ще трябва да останат на пейката, нещата наистина ще станат сериозни.
А и Роберто едва ли е слагал на първо място характера на всеки от новите си играчи, футболните му качества са по-важни.
Но и в селекцията на Манчини има слабости. На първо място - липсват централни защитници от най-висока класа и второ - психическата уязвимост на фигури като Адебайор, Тевес и Белами никога не трябва да се подценява. И тримата играят на много високо ниво, когато са постоянно титуляри и знаят, че треньорът разчита на тях. Но ако трябва да постоят на резервната скамейка за известно време, след това могат да покажат другото си лице. Пристигането на Плат в екипа на Манчини трябва да помогне точно в тази посока. Освен това Плат ще осигури буфер между Манчини и играчите - това го нямаше през миналия сезон, но сега ролята му ще е много важна.
От лагера на градския съперник - Манчестър Юнайтед следят с интерес развитието на Сити. Сър Алекс Фъргюсън няма на разположение подобни финансови средства, но покупките му това лято са важни - защитникът Крис Смолинг и впечатляващия мексикански нападател Хавиер Ернандес, който вече вкара на Челси в неделя.
Но всъщност, може да се окаже, че сър Алекс е изпълнил най-важната си задача като е убедил център халфа Неманя Видич да остане в клуба. Представянето на по-опитните и авторитетни играчи на Юнайтед този сезон ще е решаващо за изхода на битката за титлата - Видич, Рио Фърдинанд и Уейн Рууни трябва да са във форма, ако сър Алекс иска да има шанс срещу парите на Сити и Челси. Но Фърдинанд започва сезона контузен, а Рууни не е играл особено силно от април насам - след контузията, която получи в Мюнхен.
Преди да се насочим към Челси, да хвърлим един поглед в Арсенал - Венгер е готов да предизвикателството, а завръщането на Робин ван Перси на терена ще осигури острота на атаката и голове - нещо, което липсваше през миналия сезон заради непостоянната форма на Никлас Бендтнер.
Съставът на Челси може да съперничи на този на Сити. Ключовите играчи са впечатляващи: Дидие Дрогба, Никола Анелка и Соломон Калу не бяха много натоварени по време на световното първенство и това трябва да им позволи да започнат силно сезона.
Но в Сити разчитат на силната селекция, която излезе доста скъпа, а целите остават същите - титлата в Англия и успехи в Шампионската лига. Да видим колко време ще отнеме и дали Манчини ще завърши това, което е започнал?