Най-продуктивните школи на английския футбол

Във времето на големите пари във футбола, една тема остава постоянно актуална - как играта да не загуби връзка с корените си.

Висшата лига на Англия е най-добрият пример как това се случва все повече и повече.

Тв договор за 5,3 милиарда, който позволява на клубовете да привличат най-скъпите играчи в света, херметически затворени суперзвезди, заплати извън орбитата на обяснимото, мачове по обяд, безкрайно скъпи билети...

Преди няколко години Футболната асоциация на Англия най-накрая разбра, че причината английският футбол да регресира на ниво национални отбори, е именно в скъсването на връзките с корените.

Родиха се програми за възстановяването на "grassroots" - основите, корените.

Но и те са подчинени пак на Висшата лига, твърдят малките клубове. Вписано е правило, че срещу компенсация 105 000 лири всеки може да ти вземе играч, преди да е подписал първия си професионален договор. Е, кой клуб от елита не може да си позволи тези "джобни пари"?

Но и 18 от 20-те клуба в момента във Висшата лига развиват свои академии. Само Куинс Парк и Суонси нямат такива, като при тях са заменени с Футболни училища. Академията, по нормите на Асоциацията на Англия, е място за развитие на младите хора не само във футбола.

За клубовете от Лига 1 и Лига 2 изискванията са прости - открит терен с пълни размери, закрит такъв, 20 компютъра, физиотерапевт и медицински пункт.

За Чемпиъншип и Висшата лига нещата са по-сложни, като се изискват поне по 5 треньори и т-н.

Само за последните 10 години клубовете от Висшата лига са наляли 340 милиона лири в Академиите си.

Но резултатите засега се бавят на ниво първи тимове. Англия междувременно спечели две европейски първенства за тимове до 19 и 21 г., но явно нещата се късат там, където талантите трябва да се влеят в мултимилионните селекции.

Новият тв договор има клауза, в която сред 25-те картотекирани играчи, всеки отбор трябва да залага на поне 3 от т.нар homegrown - израснали у дома в пряк превод. Това са футболисти от Академията, независимо дали са свои от 9-годишни или са привлечени на 15. Трябва поне 3 години да са били в клуба, преди да направят дебют.

Манчестър Сити и Челси - най-богатите, вече показаха нов курс, но и тук те са пред всички останали заради неизчерпаемия ресурс на босовете си. Сити откри база за 200 милиона лири, където трябва да се творят чудеса и след 4 сезона в първия тим 25% от играчите да са тамошно производство. Това искат шефовете.

Това искат и феновете. Футболът не бива да къса връзка с тях и с тези фактори, които го правят игра за всеки. Детският футбол и юношеските школи е едно от тези неща.

Ето ги 10-те най-продуктивни академии на Англия в последните 2 десетилетия според сайта Caught Offside.

Новините

Най-четените