Футболът е машина за пари. Телевизионни и рекламни договори правят най-добрите мултимилионери. Идеален пример са Лионел Меси и Кристиано Роналдо. Те са модерните офицери на Цар Футбол, които могат да си позволят всичко.
В едни различни времена отново имаше играчи, които омайваха феновете. Печелеха много пари, но нищо общо със сегашните. Някои от тях опитаха да направя бизнес и успяха. Но има и славни герои, които останаха без пукнат грош.
Ще ви представим една фатална 13-орка на звезди, които пропиляха имането си.
Роналдиньо
За мнозина бразилецът е най-добрият футболист в първото десетилетие на новия век. Техниката му, елегантността и триковете му бяха изумителни. Но след края на кариерата почти всички новини около Роналдиньо са повече от тъжни.
През 2018 година световният шампион призна, че е фалирал. Прокуратурата в Бразилия го обвини, че е построил имот върху непозволено място, което е природен резерват, и го осъди на 2 милиона евро глоба. След като данъчните поискаха запориране на сметката, в нея имаше само 6 евро. Така властите взеха паспорта на Роналдиньо.
Ейке Имел
С 534 мача вратарят е седмият по мачове в Бундеслигата. Също така пази 18 пъти вратата и на Бундестима. Имел си позволяваше твърде висок стандарт на живот, който бързо го докара до просешка тояга. За да се справи с мизерията, вратарят участват в третия сезон на риалити шоу в джунгла. Дори приходите от него не помогнаха да не обяви фалит през 2008 година.
Имел опита да "повтори упражнението" в специално издание на програмата, но отново не му помогна. Накрая започна да работи за нищожни пари в родния си Айнтрахт (Щадталендорф).
Щефан Шноор
Известен е със своите 277 мача в Бундеслигата с екипите на Волфсбург и Хамбургер. С доходите си от тогавашния футбол можеше да води прекрасен живот и до днес. През 2016 година обаче беше принуден да обяви фалит и да загуби всичките си имоти. Шноор се опита да стане телевизионен анализатор, но и тази кариера мина твърде бързо и безуспешно.
Пол Гаскойн
От герой до нулата! Така най-добре може да се разкаже кариерата на един от най-големите английски таланти. Мондиал 1990 беше големият турнир на Гаскойн. Със своето сърце и начин на игра Газа спечели сърцата на феновете. След това последва пътят до бездната.
Близостта до алкохола стана част от живота му. Здравословни проблеми и скъпи болнични заведения пропиляха парите му. През 2016 г. Гаскойн беше на крачка от фалита. В следващите години постоянно беше в психиатрия. Последният скандал с него датира от 2022 година, когато в мач на легендите на Рейнджърс нарочно спъна дете.
Ансгар Бринкман
В края на 90-те години и началото на новия век той беше една от култовите фигури на Бундеслигата. Неговите изказвания и директен подход се харесваше на феновете. Бринкман е известен като един от последните улични футболисти на Германия.
Въпреки своите умения така и не направи голяма кариера. Но спечели отлични пари. Инвестициите обаче се превърнаха в тотален провал. Наложи се да заживее при приемните си родители.
Кристиан Виери
Италианецът беше един от най-добрите нападатели в края на 90-те години. Защитниците се страхуваха от Виери и неговия директен стил, приличащ на куршум. Нападателят подписа многомилионни договори, а парите от тях опропасти след края на кариерата си. Опита се да пробие в строителния бизнес, което се оказа и големият крах.
Вернер Лорант
Една абсолютно легенда сред треньорите в Бундеслигата. Още като футболист беше известен като "диво куче". Най-големият му успех беше, когато вкара Мюнхен 1860 заедно с Даниел Боримиров в квалификациите на Шампионската лига. Тогава "лъвовете" завършиха трети в Бундеслигата.
След края на кариерата на Лорант нещата станаха повече от кошмарни. Захвана се със строителен бизнес, за да продаде принудително къщата си в Мюнхен през 2011-а. Сега най-често може да бъде видян на къмпинг в Майорка, където прекарва живота си.
Дейвид Джеймс
През май 2014 година Англия научи, че дългогодишният национал е фалирал. И въпреки че в продължение на две десетилетия печели милиони във Висшата лига. Джеймс стана жертва на финансовата криза от 2008-а.
Освен това не искаше да се откаже и грам от луксозния живот. За да покрие част от разходите си, вратарят продаде на търг всички свои трофеи и медали.
Айлтон
Още една икона на Бундеслигата. Пример за това как можеш да загубиш спечелените пари. Точката на затъване бе, когато мениджърът му го осъди за неплатени комисионни. Айлтон също опита да се включи в риалити програма, но без особен успех. Най-добре се представи в "Хайде да танцуваме", но милионите вече бяха изчезнали.
Кийт Гилеспи
Той беше част от прочутия "Клас 92", който донесе толкова много слава и титли на Манчестър Юнайтед. Игра заедно с Райън Гигс, Дейвид Бекъм, Ники Бът, братята Невил и Пол Скоулс.
Но накрая Гилеспи остана само с девет мача във Висшата лига за "червените дяволи". Премина в Нюкасъл.
Като цяло кариерата на национала на Северна Ирландия не е лоша. Най-големият му "дявол" се казваха залозите. Гилеспи почти фалира, след като загуби 12 милиона евро в букмейкърски пункт.
Йон Арне Рийзе
Един от героите на Ливърпул в незабравимия финал на Шампионската лига срещу Милан през 2005 година в Истанбул. В началото на века Рийзе беше известен като един от футболистите с най-добър удар от далечна дистанция.
Но във финансите норвежецът беше пълен провал. Послужа своя мениджър и се включи в различни инвестиционни програми. Заради тях Рийзе изпадна на дъното.
Брад Фридел
По време на английската си ера американският вратар спечели много пари. С тях Фридел реши да открие своя школа в САЩ. Финансовата криза през 2008 година се превърна в негов кошмар. Оказа се, че е надвиши многократно заемите и няма връщане на парите. Фридел обяви фалит и повече не се занимана с футбол.
Нико Пачински
Той беше героят на Санкт Паули. На 6 февруари 2002 година Пачински вкара легендарния гол за 2:1 срещу Байерн, който по-късно помогна за оставането в Бундеслигата.
Вместо да надгражда върху футбола, той се пристрасти към хазарта и се караше с всички служители на клуба. След края на кариерата си Пачински започна да разнася храна по къщите и да работи в погребална агенция. Завърши и курс за шофьор в градския транспорт.