Евангелос Маринакис обича да купува футболисти.
Гръцкият милиардер е "бащицата" не само на Олимпиакос от родния си град Пирея, но и на английския Нотингам Форест и активно налива средства във футболната си империя.
Считан за един от най-важните хора в световната корабна индустрия, Маринакис е също медиен магнат, политик и филантроп с немалко съмнителни моменти в биографията си. Но последното важи за още много мастити футболни собственици, които въпреки това са приемани с отворени обятия, когато инвестират в любимата игра.
Тази седмица Хамес Родригес подписа с Олимпиакос и се превърна в 14-тото ново попълнение на гръцкия гранд.
Много ли ви се струват 14 нови футболисти? Не и по стандартите на Евангелос Маринакис, който по-рано това лято счупи британския рекорд с Нотингам Форест - привличайки цели 22 попълнения.
За тях той пръсна над 160 млн. евро, но това не е проблем за човек, чието състояние се изчислява на близо 3 милиарда.
Маринакис удържа на обещанието си, дадено при завръщането на Форест във Висшата лига за пръв път от 23 години насам. Собственикът се зарече да даде на мениджъра Стив Купър "всички необходими муниции", за да се задържи Форест в английския елит.
Не може да се каже, че мисията върви според плана, тъй като след 7 изиграни мача отборът е на предпоследно място в класирането. Но е логично Купър да се нуждае от време, за да изгради отбор от всички новопристигнали.
Рекордната селекция на "червените" предизвика голям интерес по света и ядоса някои от по-крайните фенове на Олимпиакос, поставили под въпрос отдадеността на Маринакис към тяхната кауза.
Беше ли се увлякъл твърде много босът по лъскавата си играчка от Висшата лига, за да обърне внимание на любимия си гръцки клуб?
Едва ли. Всъщност това лято Олимпиакос привлече имена като бившите звезди на Реал Мадрид Марсело и Хамес Родригес, а те трябва да помогнат да бъде завоювана отново титлата на Гърция - която тимът спечели 10 пъти, откакто Маринакис стана собственик през 2010-а.
Преди няколко дни колумбиецът Хамес беше представен пред гръмогласната агитка на Олимпиакос от спортния директор Кристиан Карембьо и от самия Евангелос Маринакис.
В началото на месеца пък бразилският ляв бек Марсело беше посрещнат от тълпа от 20 000 души и също като Хамес обеща да помогне за атаката на рекордната 48-а титла на Гърция.
Но какво точно привлича играчите към отборите на Маринакис и само за пари ли става въпрос?
"Ако искате вярвайте, но въпросът не е единствено финансов", разказва един футболен агент пред "Дейли мейл".
"Вярно е, че те предлагат добри заплати, но това, което се откроява при тях е, че Маринакис е супер ентусиазиран. Той и антуражът му са невероятни в това да те запалят по техните проекти и по техните краткосрочни и дългосрочни цели".
В случая на Нотингам Форест, Стив Купър иска не толкова скъпоструващи наемници, колкото млади и гладни за успехи играчи.
Собственикът пък очертава ясно пред всеки новодошъл още преди трансферът да е завършен: "Идваш не само да помогнеш на Форест да оцелее, но и да направиш отбора боеспособен във Висшата лига".
This is how we welcomed @jamesdrodriguez last night in “G. Karaiskakis” stadium! Welcome to the #Olympiacos' family! / Έτσι υποδεχθήκαμε χθες στο Γ. Καραϊσκάκης τον Χάμες Ροντρίγκες! Καλωσόρισες στην οικογένεια του Ολυμπιακού! 🔴⚪️#JamesRodriguez #WelcomeJames #JR10 #Marinakis pic.twitter.com/qkxvfvl1H8
— Olympiacos FC (47🏆) (@olympiacosfc) September 16, 2022
В Олимпиакос изискването е да се запази водещата позиция в гръцкия футбол - там второто място е неприемливо.
Цялото напрежение е върху испанския треньор Карлос Корберан, който трябва да интегрира бързо новите и да сформира още по-силен отбор от преди.
След първите кръгове Олимпиакос е трети и изостава с 4 т. от водача Панатинайкос, а Маринакис не би търпял дълго такава ситуация.
Неговата взискателност е добре известна и преди години шефът налага гигантска отборна глоба от 500 000 евро на играчите след една загуба именно в дербито с Панатинайкос.
След такъв трансферен прозорец обаче всеки отбор би се нуждаел от време за сработване - все пак става въпрос за цели 14 нови.
Откъм трансферни суми Олимпиакос плати общо едва към 16 млн. евро, защото повечето от попълненията дойдоха като свободни агенти. Но те пристигнаха от реномирани отбори и със сигурност заплатите им са значителни.
55-годишният Маринакис ще ги плаща с радост, ако тези играчи го доближават до мечтата му за силен Олимпиакос на европейската сцена.
Олигархът е фен на отбора от дете, когато баща му Милтиадис също подпомага финансово "червено-белите".
По-късно през годините Евангелос развива неимоверно семейната корабна компания, а в един момент навлиза и в политиката и става член на градската управа на Пирея.
Не липсват и съмнителните епизоди от биографията му, обвиняван е в трафик на наркотици и в уреждане на мачове от гръцкото първенство.
Помни се и случаят от 2013 г., когато във финала за Купата на Гърция между Олимпиакос и Астерас, олигархът нахлува в съдийската стая на полувремето.
Тогава резултатът е 1:1. После Олимпиакос вкарва два гола в продълженията и печели трофея, а Маринакис нагло обяснява, че е влязъл при съдиите на почивката просто за да им пожелае успех.
Заедно с президента на гръцката футболна федерация, магнатът е обвинен и в участие в мащабна престъпна група за манипулиране на съдии и пращането им на конкретни мачове.
Достатъчно доказателства обаче така и не са събрани и всички обвинения срещу Маринакис през годините завършват с пълното му оправдаване.
Обвиненията в наркотрафик също не стигат доникъде, макар че са част от огромно дело за открити 2.1 тона хероин на танкер.
Не си мислете, че такива неща ще разколебаят човек като Маринакис.
Той вече е свикнал да бъде атакуван от различни страни без това да разклаща масивното му присъствие не само в бизнеса, но и в спорта.
Затова можем да очакваме не само още гръмки трансфери, но и нарастване на амбициите във всички футболни начинания, в които е замесен "бащицата".
Нищо чудно 36-те привлечени футболисти през това лято да се окажат само началото.