И без Холанд Сити прегази Ливърпул и доближи Арсенал

И без Холанд Сити прегази Ливърпул и доближи Арсенал Снимка: Getty Images

Въпреки че бе изоставащ в резултата след само 17 минути игра, Манчестър Сити нямаше никакви проблеми да вземе трите точки срещу Ливърпул на "Етихад".

След откриващото попадение на Мохамед Салах "гражданите" нанизаха четири безответни гола, за да направят обрат и да нанесат най-сериозната загуба на мърсисайдци в това съперничество от 2021-ва, когато Сити постигна победа със същия резултат на "Анфийлд".

И това в отсъствието на голмайстора на "гражданите" - Ерлинг Холанд, който изглежда мача от трибуните, тъй като все още не е възстановен от контузия в адукторите.

Първата опасност бе на сметката на домакините след опасен удар на Марез в десетата минута от пряк свободен удар, който мина на сантиметри покрай вратата на Алисон.

Ливърпул обаче пусна първа кръв. С един дълъг пас отбраната на Сити бе хваната неподготвена, Диого Жота се измъкна на ръба на засадата, напредна с топката и влезе в наказателното поле, след което я остави за връхлитащия Салах, който от десетина метра откри резултата.

Последваха две добри положения за Сити, но, първо, Гюндоган не успя да нанесе добър удар, след което Марез стреля опасно, но отново неточно - този път над вратата.

В 27-ата, все пак, Сити изравни. След атака, минала през Марез отдясно, Родри в центъра и Грийлиш отляво, последният пусна успореден на голлинията пас и фронтално срещу вратата Хулиан Алварез вкара за 1:1.

Сити заигра още по-добре и подложи гостите на сериозна преса, но до почивката резултатът остана непроменен. В рамките на само осем минути в началото на втората част обаче "гражданите" матираха съперника.

Още преди да бе изтекла и минута от началото на второто полувреме Кевин де Бройне даде аванс на Сити. "Гражданите" разгърнаха светкавично атаката си, Алварес "опъна" прекрасен диагонален пас за Марез надясно, който с ново подаване успоредно на голлинията намери Де Бройне. Алисон излезе да пресече топката, но не успя, и белгиецът спокойно завърши на гола мрежа.

В 53-тата Гюндоган вкара за 3:1. С нова продължителна атака играчите на Сити приспаха отбраната на гостите, топката влезе в наказателното поле, където първият удар на Алварез бе блокиран, но при добавката Гюндоган бе безгрешен.

20 минути преди края Юрген Клоп направи четворна смяна, изваждайки Жота, Робъртсън, Салах и Елиът, като на техните места се появиха Фирмино, Цимикас, Нунес и Окслейд-Чембърлейн, но те не дадоха никакъв резултат.

Крайният резултат оформи Джак Грийлиш, който увенча силното си представяне и с гол. В 74-тата минута двамата с Де Бройне разиграха с много красиво двойно подаване отляво на атаката на Сити, след което Грийлиш матира Алисон с диагонален шут по земята.

Победата доближи тима на Пеп Гуардиола само на пет точки зад лидера Арсеанл, като двата отбора вече имат по равен брой мачове. Ливърпул остава шести, на седем точки зад четвъртия Тотнъм, но и с мач по-малко от "шпорите".