Испания е новият световен шампион при дамите!

Испания триумфира за пръв път със световната титла по футбол при жените. На финала на шампионата в Австралия и Нова Зеландия "Ла Фурия" надигра с 1:0 европейския шампион Англия.

Единственото попадение в двубоя, който се игра пред повече от 75 хиляди зрители в Сидни, падна в 29-ата минута и бе дело на бранителката на Реал Мадрид Олга Кармона.

Още от първите минути на мача двата отбора се вкопчиха в здрава битка и опитваха всяка възможност за организиране на опасна атака. Испанките предпочитаха да действат с повече владеене на топката, докато "лъвиците" търсеха по-директни отигравания.

Англия бе много близо до това да откриe резултата четвърт час след началото, но ударът на Лорън Хемп намери напречната греда на испанската врата. Иберийките отговориха моментално и минута по-късно Алба Редондо пропиля отлична възможност за гол.

В 29-ата минута по-активната игра на Испания все пак даде резултат. Англичанките изгубиха топката в средата на терена и това позволи на техните съпернички да организират контраатака. Топката бе подадена вляво, където нахлуващата от втора позиция Олга Кармона я пое и с много прецизен диагонален удар по земя вкара за 1:0. Така 23-годишната Кармона дублира гола си от полуфинала, когато в 89-ата минута реализира за 2:1 срещу Швеция, за да класира испанките на първия им финал на световно първенство.

Допуснатият гол определено смути "лъвиците" и до края на мача те не успяха да създадат почти нищо интересно пред испанската вратарка Каталина Кой.

В същото време през вторите 45 минути ситуациите пред Мери Ърпс следваха почти една след друга и вратарката на Манчестър Юнайтед правеше чудеса, за да задържи родината си в мача. Най-важното спасяване на Ърпс дойде в 70-ата минута, когато тя улови дузпа на Дженифър Ермосо.

Отличната проява на Ърпс обаче не успя да вдъхнови съотборничките ѝ и в преден план те не успяха да поставят испанската отбрана под напрежение.

Загубата във финала пък донесе антирекорд на мениджъра на английския отбор Сарина Вигман. Нидерландката стана първият треньор в историята при мъжете и жените, който губи два поредни финала на световно първенство. Преди четири години тя водеше състава на Нидерландия, който загуби с 0:2 от САЩ в мача за трофея.