Испания отмъсти на Италия и сложи край на уникалната серия

Испания отмъсти на Италия и сложи край на уникалната серия Снимка: Getty Images

Испания победи европейския шампион Италия с 2:1 в Милано и се класира за финала във второто издание на Лигата на нациите.

Така "Ла фурия роха" отмъсти на италианците за загубата в полуфинала на Евро 2020 и в същото време сложи край на рекордната серия на съперника от 37 мача без загуба.

Двата тима направиха великолепен мач, в който Испания заслужи успеха, но Италия не спря да се бори, макар че трябваше да играе с човек по-малко още от 42-рата минута.

Първата част премина във вихрено темпо и макар че първите десетина минути бяха добри за домакините, после Испания наложи своя стил и си извоюва два гола преднина.

Феран Торес откри в 17-ата минута след подаване на Оярсабал отляво.

Италия реагира и създаде няколко положения, а Инсиние направи невероятен пропуск от чиста позиция. Малко по-късно капитанът на "Скуадрата" Леонардо Бонучи се изложи и си изкара втори жълт картон за удар с лакът при безобидна ситуация.

Първият му картон беше за реплики към съдията и така един от най-важните и опитни играчи на Роберто Манчини остави своите с 10 души.

В добавеното време на първата част Оярсабал още веднъж центрира и Торес с глава отбеляза втория си гол.

Така Италия беше поставена пред почти невъзможна задача през втората част и трябваше да обръща мача с човек по-малко.

Домакините обаче не се предадоха и макар че предприеха дефанзивна тактика, дебнеха за грешки на испанците.

Появилият се вместо Бонучи Джорджо Киелини успяваше да ръководи отбраната, а веднъж и Донарума съхрани надеждите за обрат с майсторско спасяване.

В 83-тата минута Киеза открадна една топка, напредна и сервира на празна врата на резервата Лоренцо Пелегрини, който намали на 1:2.

Интригата внезапно се завърна, но до края Испания изигра умно мача и не позволи на съперника да създаде реално положение за изравняване на резултата.

Съперникът на иберийците във финала ще стане ясен в четвъртък вечерта, когато в другия полуфинал ще спорят Франция и Белгия.