В последните години Монако е сред основните клубове, които захранват грандовете с нови футболисти. Сега тимът от Княжеството разполага с нов нешифлован диамант, който може да се превърне в следващата голяма звезда на европейския футбол.
Орелиан Чуамени изигра първите си пълни 90 минути за националния отбор на Франция при победата с 2:1 над Испания във финала на Лигата на нациите и все повече привлича погледите на големите отбори към себе си.
По начина си на игра, боравене с топката и дори движение по терена 21-годишният полузащитник много прилича на Пол Погба, с когото бяха двойка в халфовата линия срещу Испания.
Говори се, че Монако вече му е поставил цена от 60 милиона евро. Вече се споменава за интерес на Реал Мадрид към него, както и на някои от грандовете от Висшата лига и Ювентус.
С една негова евентуална продажба "монегаските" ще прехвърлят границата от един милиард евро приходи от трансфери в последното десетилетие!
"Философията ни е да привличаме млади и талантливи футболисти и да ги обграждаме с такива с повече опит, от които да се учат и които да им помагат да реализират потенциала си", каза тогавашният вицепрезидент на Монако Вадим Василев за политиката на клуба, която бе наложена с купуването на Монако от руския бизнесмен Дмитри Риболовлев през 2011-а.
Новите собственици успяха да върнат клуба от Лига 2 в елита. През 2017-а Монако стана шампион за първи път от 17 години и достигна до полуфиналите в Шампионската лига. Основна роля в осъществяването на плана имаше Луис Кампос, който наложи модела, след като първоначалните налети милиони секнаха.
В началото Монако пръскаше сериозни суми за големи имена като Радамел Фалкао, Хамес Родригес и Жоао Моутиньо. Още докато бе в Лига 2, даваше и сериозни заплати, но скоро притокът на пари спря.
"Благодарение на специално изготвена методология, Монако започна да инвестира в млади играчи с потенциал. Изведнъж парите свършиха и ако искахме да се задържим на най-високо ниво, трябваше радикално да променим политиката си и да търсим млади таланти, да ги представим в най-добрата им светлина, след което да ги продадем и да регистрираме достатъчно печалба, с която да продължаваме работата по плана си", споделя Кампос, който в ролята си на спортен директор доведе и Димитър Бербатов Монако.
Кампос работи само три години в Монако - от 2013 до 2016 г., на различни позиции - от спортен директор до шеф на скаутското звено, но на "Луи II" все още берат плодовете от труда му. В последното десетилетие Монако е продал футболисти за 978 млн. евро и е похарчил 952 млн. Продажбите покриват разходите за новопривлечени, което показва, че моделът работи.
"Спрях да прекарвам всеки ден в клубната база и започнах да живея от самолет на самолет, от хотел на хотел, от стадион на стадион. По целия свят. За щастие, Вадим ми се довери и повярва в мен. Способнсотта ни да привличаме евтини футболисти се оказа решаваща", обяснява португалецът.
Благодарение на тази стратегия, между 2013 и 2016-а Монако купи и произведе не една и две звезди. През 2013-а купи Антони Марсиал от Олимпик Лион за само пет млн. евро, след което го продаде на Манчестър Юнайтед за 60 млн.
"Беше играл само осем минути за Лион, а те се нуждаеха от парите - казва в интервю за Sky Sporst Кампос. - Изпълнителният директор ми каза: "Сигурен ли си, че може да играе като централен нападател при нас?", а аз му отговорих: "Ще трябва да поработим с него, но мисля, че има шанс да стане най-добрият нападател във Франция."
Прогнозата му за Марсиал не се сбъдна напълно, но Кампос си свърши работата перфектно, осигурявайки сериозна печалба на клуба.
Същото се случи и с Тома Льомар - закупен за четири млн. евро от Каен през 2015-а и продаден на Атлетико Мадрид за 72 млн. три години по-късно.
Ето и още някои други по-известени трансфери на "монегаските" в този период са:
- Тиму Бакайоко - купен за осем млн. евро от Рен през 2014-а и продаден на Челси за 40 млн. през 2017-а
- Фабиньо - купен за шест млн. евро от Рио Аве през 2015-а и продаден на Ливърпул за 45 млн. през 2018-а
- Бенжамен Менди - купен за 13 млн. евро от Марсилия през 2016-а и продаден за 57,5 млн. на Манчестър Сити през 2017-а
- Бернардо Силва - купен за 15,75 млн. евро от Бенфика през 2015-а и продаден за 50 млн. на Манчестър Сити през 2017-а
"Много добре си спомням първия му ден в Монако. Бернардо бе много дребен и хората говореха: "Кой е този?" Играеше във Втора дивизия за резервите на Бенфика. Сега е титуляр във Висшата лига и един от най-добрите футболисти в света."
Всички тези играчи бяха гръбнака на Монако при спечелването на титлата и достигането до полуфиналите на Шампионската лига през 2017-а. Но, несъмнено, перлата в короната на "монегаските" е Килиан Мбапе.
Продукт на академията на Монако, Мбапе започна да блести още с първите си изяви, когато бе само на 16 и си партнираше в нападението и с Бербатов. Той бе звездата на шампионския сезон от 2017-а, след което веднага бе "прилапан" от Пари Сен Жермен, който плати 145 млн. евро за него.
"Философията ни е да привличаме млади таланти и да им даваме възможност да се развиват. Същия път извървяха Бернардо Силва, Марсиал, Мбапе... Всеки сезон за нас е ново предизвикателство", призна тогавашният треньор на Монако - Леонардо Жардим още докато Кампос бе част от клуба.
През 2016-а португалецът напусна Монако и отиде да работи в Лил, но си тръгна и оттам след смяната на собствеността през 2020-а.
"Привличането на Чуамени е част от спортната ни стратегия да привличаме футболисти с огромен потенциал. Орелиан ще продължи развитието си тук и в същото време ще помага на отбора", обяснява настоящият вицепрезидент на "монегаските" Олег Петров.
"Вярваме в работата с футболистите и искаме да ги подготвим за големите предизвикателства, които им престоят", добавя спортният директор Пол Мишел, който, заедно с Петров и старши-треньора Нико Ковач, формират един триъгълник, който отговаря за цялата спортно-техническа работа в клуба.
Чуамени пристигна от Бордо срещу 18 млн. евро през януари 2020-а, когато бе на 20 г. И се вписва перфектно във философията, която Монако изповядва. Въпросът е не дали, а кога Чуамени ще бъде привлечен от някой от европейските грандове и колко голяма ще бъде печалбата за Монако.