Кайл Уокър и Джон Стоунс обвиниха Арсенал в използване на мръсни номера в опитите си да стигнат до победа на "Етихад" с 10 души срещу Манчестър Сити в дербито в неделя.
За други това са прийоми, които играта позволява и които всички малко или много използват, въпреки че някои са и наказуеми.
Изгонването на Леандро Тросар в края на първата част в голяма степен принуди Микел Артета да нареди отбора си в изключително дефанзивна схема. Тактиката му почти проработи, но Арсенал капитулира в 98-ата минута, когато Джон Стоунс донесе точката за Сити, вкарвайки за крайното 2:2.
Пеп Гуардиола също наля малко масло в огъня, определяйки отбора си като "честен".
"Знам какво се опитват противниците ни да направят. Няма как да избягаме от това. Има достатъчно тактически прийоми, с които да го постигнат - каза Пеп. -
Трудно е, когато трябва да запазиш спокойствие. Да не правиш фаулове, да не им позволяваш да ти нарушават ритъма. Разбирам, че бяха останали 10 срещу 11, но Рая използва достатъчно време; разбирам и тактиката с дългите топки.
Тук крампа, там крампа... Важното е, че успяхме да се справим добре с всичко това."
И като по поръчка излезе доклад на Opta, според който отборът от Висшата лига, който бави най-много времето между изпълнения на корнери, аутове, фаулове, тъчове и дузпи, е именно Арсенал.
"Артилеристите" губят средно по 31,8 секунди всеки път, преди да вкарат топката в игра. Това им отрежда първо място в тази негативна класация.
За сравнение Сити губи средно по 25,4 сек в подобни ситуации, а Ливърпул - 24,1. Уест Хем е отборът, който губи най-малко време - 23,9 сек.
Симулирането на контузия не е единственият начин да бавиш времето. Но Арсенал използва и това срещу "гражданите".
Талантът на лондончани Майлс Люис-Скели получи жълт картон в 65-ата минута за това, че инструктира вратаря Давид Рая да легне на тревата, за да може треньорският щаб да предаде указания на футболистите.
По това време Люис-Скели бе сред загряващите футболисти. 17-годишният талант се прочу с това, че получи картон преди да дебютира в мъжкия футбол, което направи в края на мача на "Етихад".
През втората част на дербито със Сити още трима играчи на Арсенал поискаха медицинска помощ заради схващания. Дефанзивната тактика на Артета пък направи така, че двама от "артилеристите" - Юриен Тимбер и Кай Хаверц, не успяха да регистрират нито едно точно подаване, докато бяха на терена.
Според правилата на Висшата лига няма точно време, след което играта трябва да бъде подновена от аут или свободен удар. Преценката се оставя в ръцете на съдиите.
В неделното дерби Деклан Райс получи картон за бавене на време в 83-тата минута, когато му отне повече от 60 секунди, за да изпълни фаул в половината на Сити.
Вратарят Рая бе подканен за първи път да не бави времето още в 32-рата минута. Въпреки това реферът Майкъл Оливър така и не го предупреди официално за тези му прояви до края на мача.
Само френският Лил и италианският Дженоа губят повече време при подновяване на играта от Арсенал сред всички отбори в Топ 5 първенствата на Европа.
Конкретно при изпълнението на аут "артилеристите" се бавят средно по 40 секунди при вкарването на топката в игра - отново повече от който и да е друг отбор във Висшата лига.
Това е повече от двойно на времето, което Тотнъм използва, за да изпълни удар от вратата - средно 17,4 сек.
Арсенал се оплаква от пресиления втори жълт картон за Тросар, но е явно, че отборът има проблеми в това направление. Това е второ подобно изгонване на играч на лондончани, след като същото се случи и с Деклан Райс срещу Брайтън в края на август.
Друг начин за бавене на време е, когато пречиш на съперника да изпълни бързо статично положение. Арсенал пробва и това срещу Сити, когато в 96-ата минута Габриел Жезус получи картон, след като блокира изпълнението на корнер от Бернардо Силва.
Дали Арсенал ще продължи с "мръсните" номера и дали това е новото, на което тимът на Микел Артета е готов, за да се бори за титлата с Ман Сити и Ливърпул, ще продължим да следим с течение на сезона.
Засега изглежда, че отговорът е да.