За момичетата и математиката

В последния ден от великденските празници, група родители чакаше на Терминал 2 на софийското летище. "Самолетът кацна навреме", каза една майка, а не след дълго се появиха четири усмихнати момичета и потънаха в прегръдките на посрещачите си.

Така преди седмица се завърна отборът, който представи България на Първата европейска олимпиада по математика за момичета: Павлена Ненова (от Софийската математическа гимназия), Калина Петрова (от ОМГ, Пловдив), Ксения Цочева (от МГ, Плевен) и Катрин Крем (от Американски колеж, София).

Няма да намерите съобщения за представянето им нито в новините, нито на страницата на Министерството на образованието, нито на сайтовете на техните училища. Единствената информация за тях на български в интернет е един пост в BG-mama.

Затова пък на страницата на Полското правителство във фейсбук четем: "Поздравления за Павлена Ненова (България) и Даниел Уанг (САЩ), които постигнаха максималния резултат в състезанието!"

А ако прегледаме индонезийската или финландската преса, например, ще имаме удоволствието да научим, че освен златния медал на Павлена, Калина е спечелила сребърен медал, а Ксения - почетна грамота.

Как се случи така, че многократно гледахме участието на Митьо Крика в шоуто Великобритания търси талант, а не се появи и ред за умните ни, смели и трудолюбиви момичета? И докато погледът на нашето общество не е насочен към високите постижения, те все пак те не са останали незабелязани.

Във Великобритания за младите математички, сред които Павлена, Калина, Ксения и Катрин, пишат: "Деца като тези са от решаващо значение за икономическия успех в следващите години. Те ще определят икономиката на бъдещето."

Едва ли е нужно да кажа, че на момичетата "страшно им е харесало" в Кеймбридж, където беше олимпиадата. И че навярно след година-две на летището в София ще се събере същата тази група родители, но този път в ролята на изпращачи...

Но защо олимпиадата е само за момичета,

питат колеги и близки, на които разказвам за Европейската математическа олимпиада за момичета (EGMO). Същия въпрос се обсъждаше и по време на подготовката на нашия отбор: "Не ни ли подценяват, не е ли олимпиадата един вид признание, че не сме така добри, както момчетата?"

Не знаех как да отговоря тогава, но след като видях осемте задачи от двата състезателни дни, мога да ги успокоя - в никакъв случай не ви подценяват! (Вж.вдясно) Задачите са съизмерими по сложност с тези от Международната олимпиада, която е най-престижното състезание по математика за ученици.

Обаче по една или друга причина, момичетата не получават достатъчно възможности за изява на математически състезания. На последната Международна олимпиада по математика в Амстердам участват 11 пъти повече момчета, отколкото момичета. Подобна е и статистиката за българското участие в общо 52-те издания на олимпиадата: "квотата" за момичета е 10%.

Навярно затова идеята на организаторите на EGMO - да окуражат момичетата да учат математика и да се състезават - намери широк отзвук и събра 70 участнички от 19 страни още на първата олимпиада. Голям е интересът и от страна на българските любителки на математиката - за четирите места в отбора се състезаваха 31 момичета.

В разгара на зимните виелици и грипове повечето от тях пътуваха за София, където се проведе двудневното контролно за определяне на отбора. И конкуренцията беше сериозна, защото всяко от тези момичета имаше зад гърба си победи на национални математически състезания.

Така че олимпиадата за момичета не прикрива сексистко отношение, а напротив, дава шанс на талантливите момичета. Звучи невероятно, но някои от тях тайно се занимават с математика - за да не притеснят например родителите си, които биха искали да имат "нормални момичета".

Други споделят, че някои учители предпочитат да включват момчета в отборите по математика, защото са "по-надеждни и създават по-малко проблеми".

Опитът показва, че натискът върху момичетата, избрали да се занимават с наука, се засилва с възрастта. Но ми се иска да вярвам, че момичетата от това ново поколение ще имат смелостта и силата да се преборят за мечтите си.

Нека това, че сега успехите им са останали неоценени и незабелязани, ги направи независими от външното одобрение или неодобрение. Така камъкът за препъване пред тях ще се превърне в камък за стъпване, в стъпало по техния път.

#3 Миката 23.04.2012 в 09:55:09

А в дясно задачката прочетохте ли

#4 Мина 23.04.2012 в 10:30:00

Браво!!

#5 Реалист-2 23.04.2012 в 10:37:22

Търсенето определя предлагането! За съжеление в България хората предпочитат да четат "скандални" клюки за "звезди" като Златка, Николетка, Хвърчилатка, да гледат сеирджийски бози.... Затова и никой не споменава наистина важните неща. Същото е и със спорта - за прословутото "дерби" Уевски - ЦеСеКа ще ти изпишат 3 страници, нищо, че футбола в БГ е на ниво зародиш, но това че еди кой си е спечелил сребърен медал в не много популярен спорт едва ли ще се спомене в повече от 10 реда. Простотията е на почит, даже е модерна...

#6 Чинчифон 23.04.2012 в 11:00:48

И все пак темата на какво е посветена-на момичетата или на математиката?

#7 Doberman 23.04.2012 в 11:18:54

Евала на момичетата, дано да продължат в същия дух и прогнозите, които са направили профитата за тях се сбъднат! И само един въпрос - абсолютно задължително, наложително, неминуемо и необходимо ли беше да се обяснява как те ще емигригират и как тук няма почва, в която да виреят? Някак си самият им успех е предпоставка за обратното. Явното търсене на драма и върховно умозаключение в липсата на перспектива вече е повече от банално, направо отвратително, да не говорим, че в случая то трябва да е насочено в съвсем друга посока. Едно изречение за квотите на училищата, а това е едно от важните неща, които се нуждаят от акцентиране, липсата на медиен резонас... Може би мисли защо това се случва така и как може да се промени, биха дали тласък на развитие, които да поощри момичетата да останат? И евала, кафе, че пуснахте тази статия... заради информацията.

#8 Оня Дето Го Трият 23.04.2012 в 11:20:10

Прост народ - слаба държава! Какъвто народа, такива и медиите и обратно. Медиите си отгледаха прости хора под предлог, че "хората това искат" Ама ако аз искам да няма БТВ, ще я махнат ли? А ако искам четирите математички на първа страница в Уикенд ще ги сложат ли?

#9 gommor 23.04.2012 в 11:46:27

браво на момичетата аз ще им пожелая да завършат и да се махнат от бг със сигурност в чужбина ще намерят по-добра реализация отколкото у нас

#11 post deluvian 23.04.2012 в 12:08:50

Такива деца не остават да учат в България, университетите в чужбина следят за деца с победи в международни математически състезания и ги викат на разговори, предлагат им стипендии, още преди да са завършили средното си образование тук. №1 - Разпространява се все още списание Математика, даже са две списания -Математика и Математика + . Не знам дали се предлагат по реповете, но все още се издават. Синът ми ги получава в СМГ от преподавателя си по математика.

#12 Alex_1983 23.04.2012 в 12:49:42

Теосвета Лазарова, аз съм участвал в 7 национални състезания по математика и в нашия отбор, състоящ се от близо 15 души, нямаше нито веднъж нито едно момиче . И в другите отбори беше голяма рядкост да видиш момиче . Защо нямаше момичета в отборите ? Защото бяха много по-слаби и не можеха да съберат достатъчно точки . Никой не ги е ограничавал да участват , просто бяха слаби . По принцип момичетата са по-слаби от момчетата не само в математиката , но и във всички точни науки .

#13 post deluvian 23.04.2012 в 13:01:11

Алекс 83, И вземи си оправи правописа, да ти подхожда на претенциите - преди повечето знаци за пунктуация не се оставя интервал, оставя се след това. Важи за запетайката, важи и за точката. Ето например така: "Много съм умен, щото съм мъж и съм ходил на национални състезания. Момичетата са много глупави, щото са жени, обаче печелят международни състезания."

#15 Лайнол Мастията 23.04.2012 в 13:45:06

Голямо БРАВО на момичетата!!! А "авторката" явно е искала да докара повече коментари под статията си и в предследване на тази си цел е успяла да оцапа всичко! Доволна ли си,Невена?!?

#16 Nepoznata 23.04.2012 в 15:18:44

Браво на момичетата! Много успехи и късмет им пожелавам!

#17 Мина 23.04.2012 в 15:26:05

Браво на децата! А на Алеь от 1983- ха-ха-ха-ха-ха- задавих се от смях!

#18 strawsPulledAtRandom 23.04.2012 в 16:05:41

М, задчката е интересна. Първото подусловие е лесно за осмисляне, но не мога да го разпиша добре, от доста години не съм решавал задачи . Най-общо, дефинираме си ориентиран граф и доказваме с допускане на противното, че човек може да бъде популярен само ако има цикъл в графа (защото ако няма цикъл, винаги може да се вземе число к+1, за което човек няма да е популярен, а това е противоречие на дефиницията за популярност - представете си множество от точки, свързани със стрелки - за да може човек да е (к+1)-най-добър приятел за всяко естествено число, трябва да се получи затворен цикъл от стрелкички). Значи, щом човек е популярен, само ако участва в цикъл, то винаги има друг възел от графа, който сочи към него и който също така е популярен приятел, защото участва в същия граф. Това, разбира се, се отнася до всички приятели, образуващи цикъл - те всички са популярни. Второто подусловие малко ме обърква. Предполагам, че това условие хората да могат да имат безкраен брой приятели е само за заблуда на противника, защото просто не е необходимо за доказателството. А то е, че в графа може да има два независими цикъла, които нямат общи възли и връзки помежду си. Всеки от хората в тези цикли е популярен, затова избираме двама произволни, по един от всеки цикъл. Те нямат връзка помежду си, следоватено не са най-добър приятел един на друг, но все пак са популярни, защото участват в цикъл. Но отново не мога (а може би просто ме мързи) да го разпиша по-човешки.

#21 lele male 23.04.2012 в 17:13:13

Да кажа и аз едно браво! /че не съм се отчела тук / П.С. Строу - и на теб свалям шапка! Как ти се мисли толкова - не знам

Новините

Най-четените