Желанието за приключения постоянно кара сетивата да търсят нови и нови начини за задоволяване на изследователската тръпка. Пребродили на шир и длъж земята, посетили всякакви спиращи дъха дестинации, малко по малко у съвременните откриватели нараства нуждата от нещо ново.
И така, от мрачните подземия на отдавна забравени бункери, от призрачните стаи на опустели старинни замъци и разрушените помещения на някогашни фабрики се ражда любовта към изследването на изоставените сгради или просто урбекс.
Понятието урбекс произлиза от словосъчетанието urban exploration, което ще рече "изследване на градската среда" и в него попадат няколко подвида интеракции с околното пространство.
Сред тях са изследването на изоставени сгради - сталкинг или посещението на изоставени обекти от селски тип - рурекс (rural exploration). Проникването в действащи индустриални обекти пък се нарича инфилтрация. Проучването на подземни съоръжения е известно в някои страни като дигърство.
Екстремни разходки по покривите на активни или изоставени скради се нарича руфинг. Съществува дори комерсиален индустриален туризъм, при който срещу заплащане туристите биват развеждани из функциониращи промишлени съоръжения - фабрики, заводи и т.н.
Като начин за прекарване на свободното време урбексът набира популярност в края на на първото десетилетие на XXI век чрез редица риалити програми, излъчвани по популярни телевизии в САЩ и Европа.
Днес това хоби се радва на популярност в целия свят, а през последните няколко години се забелязва засилващ се интерес и у нас.
Първоначално проявено чрез творбите на някои нашенски урбекс фотографи, нарастващото любопитство доведе до създаването на различни групи в социалните мрежи като "Изоставената България", "Изоставените и старите" и много други, чиито членове постоянно си разменят фотографии и маршрути до непознати места и обекти.
Доказателство, че тази тема тепърва ще търпи развитие, е и появата на първия български сайт за урбекс туризъм - Urbex.bg.
Колкото до обектите - България е страна, богата на урбекс забележителности във всичките им проявления. От изоставени фабрики, през тайнствени подземни тунели, та чак до забравени соц монументи. Последните пък са любими на чуждестранните "експлоръри", посещаващи родината ни специално заради тях.
А сега си пригответе фенерче и чифт здрави обувки, защото с настоящия материал ще ви разведем из прашните коридори на 5-те най-популярни урбекс обекта у нас.
И не забравяйте основното правило, от което се ръководи всеки посетител на подобен род места - "Не взимай нищо освен снимки, не оставяй нищо друго освен отпечатъци, не убивай нищо освен време!"