"Златните глобуси" - в сезона на наградите

Наградите "Златен глобус" напомнят за колективната оценка кои са най-добрите филми на годината в навечерието на "Оскарите" - и като цяло потвърждават това, което блоговете за кино награди казваха от месеци: Натали Портман ще бъде призната за най-добрата актриса, Крисчън Бейл ще бъде награден за най-добър поддържащ актьор, Колин Фърт ще получи награда за най-добър актьор, а "Социалната мрежа" ще бъде най-добрият филм.

"Социалната мрежа" практически отнесе всички статуетки

Или поне тези, за които беше номинирана - за най-добър филм (драма), най-добър режисьор (Дейвид Финчър), най-добър сценарий (Арън Соркин) и най-добра музика (Трент Резнър и Атикъс Рос).

Арън Соркин възхвали в речта си удоволствето да бъдеш член на елитната класа в Америка - думи, които със сигурност са му спечелили симпатиите на американците: "Смятаме, че тези, които гледат филма, са толкова умни, колкото и тези, които го заснемат", обяви той.

В основата на драмата е реалната история на създаване на Facebook - феномена на социалните мрежи, и 20-годишните милиардери. Прототипът на главния герой - създателят на Facebook Марк Зукърбърг, досега е обявявал неведнъж филма за художествена измислица.

Макар и с относително скромен бюджет от 40 млн. долара, филмът излезе на екраните през октомври, но вече е събрал боксофис от почти $200 млн.

Кралят за малко да остане гол...

Главният неудачник като цяло се оказа "Речта на краля" - при седем номинации филмът спечели само една награда. Кралят за малко да остане гол, но все пак Колин Фърт получи признание за елитния си британски говор; ролята на Джордж IV беше 51-ата в кариерата на 50-годишния актьор.

Слабо утешение за Дарън Аронофски, режисьор на "Черният лебед", но добър подарък за бременната Натали Портман, която скоро ще бъде една от най-обсъжданите майки в света, беше статуетката за най-добра женска роля.

По време на снимките Портман беше отслабнала болезнено до близко до анорексия състояние и беше получила рани по краката от носенето на палци, за сметка на което сполучливо представя във филма професионална балерина в процес на творческа и сексуална идентификация.

Изненадите

Реално най-голямата изненада на вечерта, ако изключим хапливия монолог на Рики Джервейс в стил "ухапи ръката, която те храни", е холандският "В по-добър свят", награден за най-добър чуждестранен филм (критериите за избора му останаха необясними за мнозина).

Мелиса Лео и Крисчън Бейл осигуриха на "Боецът" стабилни позиции с избора им за най-добра поддържаща актриса и актьор в драма. Сравнително сериозна изненада обаче настъпи, когато Пол Джиамати отнесе наградата за най-добър актьор в комедия или мюзикъл за "Версията на Барни". Джиамати изглеждаше очевидно смаян, че е победил любимеца на публиката Джони Деп - и със сигурност не беше подготвял особено сериозна реч.

"Алиса в страната на чудесата" на Тим Бъртън беше практически игнорирана. С празни ръце останаха и "Б.С.П." с Брус Уилис и "Туристът".

В комедийната категория статуетката за главна женска роля отнесе Анет Бенинг ("Децата са наред"). Сред анимациите пък статуетката заслужено получи "Играта на играчките 3".

За тези, които очакваха по-финансово мотивиран избор от "Глобусите", изборът на "Карлос" на Оливие Асаяс за най-добър минисериал, сигурно е бил изненада. Филмът е един от най-добрите за тази година - и само фактът, че икономически разумното, но вредно в сезона на наградите решение да бъде излъчен по телевизията, го направи неизбираем за номинация за "Оскар".

Лентата разказва историята на световноизвестния терорист Карлос "Чакала" и е сниман в продължение на седем месеца на три континента с бюджет от 18 милиона долара. Изглежда, че асоциацията на чуждестранната преса в Холивуд е решила да демонстрира известно естестическо правосъдие с тази награда.

Жест към Ал Пачино и Де Ниро

Все пак вместо Едгар Рамирес за най-добър актьор в минисериал бе обявен Ал Пачино - за "Не познавате Джак", сякаш затвърждавайки привързаността на холивудската чуждестранна преса към знаменитостите. Чуждестранните журналисти основно се поддадоха на изкушението да зачетат актьора за неговата 70-ата годишнина, отколкото за въплъщението му в ролята на известния поддръжник на евтаназията Джак Кеворкян - известен и като "доктор Смърт". Пачино, който е носител на "Оскар", "Златен глобус" и "Тони", обяви, че му е било изключително трудно да играе ролята на реален, а не измислен персонаж.

Същото възприятие на асоциацията си казва думата при връчването на почетния "Глобус" на Робърт де Ниро. Очевидно Де Ниро вече не се интересува от мнението на основните играчи в Холивуд, така че речта му при получаването на статуетката подчерта убежденията му, заради които се е ангажирал и с поредицата "Запознай се с нашите": той просто вече няма какво да губи или печели в този етап на кариерата си.

Кармичната справедливост изглежда беше темата на вечерта, особено когато "Глобусите" преминаха към по-малко предсказуемите тв награди. Стив Бушеми получи отдавна заслуженото признание за водещата си роля в "Престъпна империя", която засенчи "Момчетата от Медисън Авеню" за най-добър драматичен телевизионен сериал. Лора Лини пък получи заслужен дял от славата за The Big C.

Със сигурност борбата за награди тепърва предстои - списъкът на номинациите за "Оскар" ще излезе на 25 януари. От 1944 г., когато са връчени първите "Златни глобуси", в две трети от случаите изборът на журналистите се е покривал с този на киноакадемията.

Интригата обаче остава до последно - примерно миналата година "Аватар" въпреки признанието на "Глобусите" реално претърпя пълно фиаско на "Оскарите", отстъпвайки на "Войната е опиат".

Сол и пипер на церемонията

Британският комик Рики Джървейс, известен у нас и като Жерве, прояви типичния си грубичък хумор по време на раздаването на наградите "Златен глобус". Според Филип Бърк, президент на Холивудската асоциация за чуждестранната преса, водещият е прекрачил границата.

Актьорът Робърт Дауни-Джуниър, цитиран от Ройтерс, определи изявите на Жерве като изпълнени със злоба. За него водещият каза, че е по-известен за публиката с престоя си в затвора и в клиника за наркомани.

В началото на шоуто комикът взе на прицел Чарли Шийн - "Това ще бъде нощ на непрестанно пиене и вилнеене... или както Чарли Шийн го нарича - закуска. Той си поръча порно звезда, плати й да вечеря с него, представи я на бившата си жена, както всички ние правим, в хотела се напива, съблича се гол, изпочупва всичко и заключва момичето в банята. И това се случва в понеделник. Какво ли прави той на Нова Година?"

Скарлет Йохансон беше представена по следния начин: "Първото име, което тази вечер ще представи награда, е красива, талантлива....и еврейка! Това последното ми го каза Мел Гибсън. Вманиачен е по тези неща!". Така Жерве напомни обвиненията в антисемитизъм към актьора.

Водещият съжали, че "Сексът и градът 2" не е сред призьорите - "Надявах се, че хората, които са обработили с "Фотошоп" лицата им /на актрисите - б. р./ на плаката ще вземат награда за специални ефекти".

Покрай друг филм от 2010-а, който не присъства в категориите - "Обичам те, Филип Морис", водещият захапа Траволта. "Джим Кери и Юън Макгрегър са двама хетеросексуални мъже, които във филма се правят хомосексуални. Тоест точно противоположното на това, което прави един известен последовател на сциентологията."

Брус Уилис беше представен като бащата на Аштън Кътчър, настоящият приятел на Деми Мур, която е с 15 години по-възрастна от Аштън.

Силвестър Сталоун беше обявен като "актьор, изиграл изключително разнообразни персонажи, той е влизал в ролите на боксьор и Рамбо."

Сандра Бълок беше описана като "започнала кариерата си с роля на шофьор в автобус, но надали ще я видим в масовия транспорт, тъй като зад кулисите тя ми сподели, че бедните хора са грозни и миришат".

Джървейс коментира и новините около основателя на "Плейбой" Хю Хефнър. "Като стана дума за (сериала) "Живите мъртви", трябва да поздравим Хю Хефнър, който на 84 се ожени за 20-годишен модел на "Плейбой". Комикът предложи, че съпругата му го докосва със затворени очи, за да избегне погнусата.

Сайтът Entertainment Weekly обяви: "Рики, ти никога повече няма да работиш в този град, но точно затова те обичаме".

Самият Джървейс по време на церемонията се чудеше: "Защо съм тук? Обиждат ме с това, че съм посредствен, красив и част от елита на Холивуд. А аз никога не съм бил нито едно от тези неща."

Новините

Най-четените