Защо възрастните са по-щастливи

Ново проучване сред 10 000 души във Великобритания и САЩ установи, че по-възрастните хора отчитат по-добро психично качество на живот, въпреки по-лошото физическо състояние, пише "Гардиън". Този извод подкрепя резултатите от по-ранни изследвания, които показаха, че щастието е най-осезаемо в ранната младост и по време на старостта, а най-ниската точка е в средата на 40-те, когато е най-вероятно да ни удари депресия.

Новото изследване на Warwick University измерва качеството на живот, използвайки осем различни фактора, включително възприемането на общото здравословно състояние, болка, социалното функциониране и психическото здраве.

"Очевидно е, че физическо качество на живот на хората се влошава заради възрастта, но това, което е интересно е, че тяхното психическо благосъстояние всъщност се увеличава", твърдят изследователите. Според учените това би могло да се дължи и на изградените вътрешни механизми, с които по-възрастните хора могат да се справят по-добре с трудни обстоятелства, в сравнение с по-младите.

Сред обясненията е и понижаването на очакванията от живота - по-възрастните хора е по-малко вероятно да окажат натиск върху себе си в личен и професионален план.

Предишни изследвания от проф. Андрю Осуалд от същия университет сочат, че чувството за щастие следва U-образна крива с най-ниска точка в средата на 40-те години, след което следва изкачване и щастието достига своя пик след пенсиониране.

Осуалд казва, че един от възможните отговори за това е, че хората се учат да се адаптират към техните силни и слаби страни и с течение на времето могат да потушават неосъществими стремежи.

Проучванията сочат, че възрастните хора обикновено са по-сговорчиви, готови да приемат своите слабости, несгодите и непредвидените обстоятелства и по-малко се ядосват. А като по-доволни, те са още по-продуктивни. Чувствайки се по-близо до смъртта, те се вкопчват в живота с всичката си сила и намалявайки своите очаквания и амбиции, живеят по-щастливо.

#1 lele male 14.03.2012 в 11:45:32

дрън дрън ярина... "...по-възрастните хора е по-малко вероятно да окажат натиск върху себе си в личен и професионален план." Възрастните хора, ако могат да се грижат за себе си е най-добре за всички! Лошото е, че в България повечето хора след 60 г. възраст са с толкова болни, че не могат да се обслужат сами, какво остава да се развиват професионално... ку-ку

#2 Nejna 14.03.2012 в 16:32:25

Леле Мале, понякога се чудя дали четеш статиите и кога имаш време като слагаш коментари под ВСЯКА, ВСЕКИ ден! Ениуей. Та, ако беше прочела още първото изречение щеше да видиш, че става дума за САЩ и Великобритания!

#3 lele male 15.03.2012 в 12:54:14

Nejna, да - статията съм я изчела и цитат от нея съм сложила. Сигурно опитът ми за паралел с България не се е получил или ти не си го разбрала... А относно това как смогвам - ами хората си ми плащат... Към 19 часа получавам статиите, които трябва да бъдат публкувани на следващият ден, а през "работното" си време са ми дали свободата да провокирам... когото и както намеря за добре...

#5 Оня Дето Го Трият 15.03.2012 в 13:16:56

Възрастните са по-щастливи, щото всеки момент и се свършва всичко

#6 Falconetti 15.03.2012 в 17:03:50

Ами по щастливи са защото са пенсионирани с пенсии достатъчни да преживеят спокойни и достойни старини. Пуберите са щастливи защото са на прага на големите очаквания. 40 годишните работят, хранят пуберите, изплащат ипотеки и.т.н. Въобще житейски неволи , какво щастие има в това?

Новините

Най-четените