За (не)спортуването и кризите ни

Завършилото Европейско първенство, разгарът на лятната ваканция и предстоящите Олимпийски игри са достатъчен повод да зададем ребром три въпроса, които на пръв поглед нямат пряка връзка: Защо ни нямаше на терените в Полша и Украйна, защо децата ще безделничат и тези три месеца и защо малкото очаквани медали в Лондон ще ни излязат през носа.

Това е първата от общо три статии по темата за състоянието, миналото и перспективите на детско-юношеския ни спорт и влиянието му върху състоянието на обществото.

Без излишни встъпления искам да ви представя мнението ми, което може да ви се стори познато от собствените ви впечатления, но не и от публичните коментари на истинските и мними специалисти и анализатори. Детско-юношеският спорт у нас има два главни и няколко второстепенни проблема, от чието разрешаване или допълнително забатачване до голяма степен зависят качеството на живот на отделната личност, перспективите пред обществото и бъдещето на нацията като цяло.

Ето и първите два:

1. У нас относително малък брой момчета и момичета посещават редовни изънкласни занимания със спорт.

2. Ниското средно ниво на предлаганите извънкласни занимания със спорт за подрастващи.

Комбинацията от първото и второто е в дъното не нерадостното ни положение и основна предпоставка за бедите, които тепърва ще преживеем, ако не опитаме смяна на посоката. Тук е моментът да внеса две уточнения. Първото е свързано с дефиницията за спорт, която се е променила чувствително от края на 19-ия век до наши дни. Да видим само определението за спорт, прието от Съвета на Европа:

„Всички форми на физическа активност, които чрез случайно или организирано участие целят да изразят или подобрят физическата форма и психическото здраве, като изградят социални взаимоотношения или постигат резултати при състезания на всички нива".

Така от разговора автоматично отпадат физически активности, които не създават, а дори унищожават човешките взаимоотношения (асоциалното блъскане в залата или преследване на резултати на всяка цена), а второто е за 4-те компонента на спорта като образователен процес за подрастващи - база, треньори, методика и желание за развитие. Всеки път, когато някой ви заговори за организиран детско-юношески спорт, независимо от региона или нивото, винаги се опитвайте да го оценявате по всички компоненти, а не само по изкуствения терен или лъскавите анцузи.

Качеството на предлаганите занимания е в пряка връзка и със слабия интерес, защото децата много бързо усещат измишльотината и само най-упоритите от тях продължават да тренират и след като осъзнаят размера на имитацията. Разбира се, трябва да признаем, че огромна част от българските момчета и момичета почти нямат достъп до каквито и да било смислени занимания със спорт.

И преди да ви предложа малко статистика и резултати, за да не ме обвините в голословност, ще си позволя да маркирам и втората група проблеми. Те са второстепенни, но по-точното определение за тях е, че са производни на главните.

За повече от 20 години нито академичната общност, нито ветераните, нито журналиститe успяха да дадат точна диагноза на моментното състояние  и да оформят коректна оценка на миналото, в което са заложени доста проблеми, но и решения. Продължаваме да сме свидетели на сляпо робуване на очевидно сгрешени приоритети и инерция, на липсата на воля за положителна промяна. В огромната си част детско-юношеският ни спорт е станал синоним на крещяща простащина, завладяла деца, родители, треньори и организатори. Повсеместно липсва положителен личен пример и доброволния труд в спорта.

Спортът в училище е една формалност, а това е пречка и за развитието на извънкласните занимания и на създаването на трайни навици за студентските и работни години. За капак идват машинациите, уговoрените мачове и интригите. Не е случайно, че двете ни най-популярни спортни звезди Димитър Бербатов  и Матей Казийски си тръгнаха от националните отбори след разминавания с ръководствата на съответните федерации. Лошата морална среда пречи на изграждането на успешни състезатели, а това пък лишава младото поколение от положителни примери за подражание.

Едно от златните бизнес правила гласи, че за успеха са нужни пари, време и работа. Според тази класическа формула, ако не ви достига някой компонент, компенсирате с останалите. За детско-юношеския спорт това обаче не се отнася. И в момента той поглъща сериозни пари, време и усилия, но резултатите са плачевни. Предполагам, най-много от вас ще кажат, че парите са малко. Никой не знае колко са те в момента, но е безспорно, че най-много инвестират родителите - истинските стожери на спортуващите момчета и момичета. Каквото и да ви говорят, общините, държавата и бизнеса дават трохи за детски спорт, а за какво отива лъвският пай всеки от вас може да провери и сам.

И така, нека се върнем на началото. На Евро 2012 Балканите бяха представени от Хърватия и Гърция, страни, с които можем да се сравняваме и икономически и демографски и футболно. Нека обаче видим колко са картотекираните играчи до 18 години в (уж) закъсалата ни южна съседка - 120 000. А колко ли са в бъдещата адриатическа членка на ЕС - 74 153. И сега да проверим колко деца и юноши са картотекирани у нас - 18 000.

Няма грешка, изоставането ни не е в 2-3 000, количественото ни изоставане е в пъти. Вие сте достатъчно интелигентни, за да видите тенденцията в това кои страни редовно участват на финали на големи първенства и кои редовно ги гледат по телевизията. Мнозина веднага биха се навели да събират камъни, с които да бомбардират сградата на БФС, но не мисля че това е най-правилният ход в случая. Боби Михайлов и компания могат да бъдат обвинявани в какво ли не, но те не са виновни, че стотици общини и клубове са загърбили своите деца и че в хиляди училища, квартали и села няма организиран футбол. А за това се искат 10-15 деца, един треньор, няколко съмишленици, едно игрище, две врати, десетина топки, малко пособия, един учебник, скромна екипировка, символичен бюджет и голямо желание. Вие кажете кое точно липсва във вашия град и квартал, във вашето училище или село.

Давам ви примера с футбола защото е най-популярен, най-демократичен, най-достъпен, но от него можете да си направите изводите за нивото на баскетбола, волейбола, леката атлетика, плуването, тениса и всичко останало, та чак до хокея на трева и стрелбата с лък. Малко спортуващи и ниско ниво на предлаганите занимания.

Според ГРАО в България живеят 982 000 момчета и момичета между 5 и 18 години. Колко от тях според вас редовно споруват - 5 или да кажем 10 %. Според мен са под 10 със сигурност, а това означава, че 800 000 български деца си нямат елементарна представа от някава форма на организиран спорт.

Така можете да си обясните шляенето на децата в учебно и извънкласно време. В скоби ще ви напомня, че над 1000 от общо 3000 училища в страната нямат нормални условия за провеждане на часовете по физическо възпитание. И ето че в този приятен кафеджийски тон стигнахме до поредната телевизионна дъвка - Олимпийските игри в Лондон. Те биха били чудесен летен отдушник за всяко общество, което е осигурило адекватни условия за спортуването и нормалното развитие на своите деца. У нас обаче участието на тези игри е пирова победа, а всеки медал ще ни струва скъпо и прескъпо. И тук не става дума само за вложените от държавата (наши) средства, за модел, за приоритет за погрешно заложени цели.

България се намира на 11-то място в класирането по медали от игрите в Пекин сред страните от ЕС, но е твърдо на последното 27-о място в изследването на Евробарометър за редовното (най-малко веднъж седмично) спортуване на нашите граждани.

Нека сега да се запитаме кой е главният ни проблем и как трябва да го решим

Ако това е незадоволителното ни представяне на последните Олимпийски игри, то ние трябва сериозно да се готвим за срив в Лондон, защото такава е тенденцията. През 2004 имаме 12 медала, през 2008 - 5, а през тази година оптимистичната прогноза е за 2-3. Но дори и да спечелим 15 ние няма да сме на 11-то място от страните в ЕС, а най-много на 8-мо, защото Румъния и Унгария печелят средно по два пъти повече медали от нас и едва ли ще ги изместим. Тоест за три места напред в тази класация, ние жертваме цяло поколение.

Това не е никак крайна оценка, защото основният ни проблем се е очертал от години и за да го видим нямаме нужда дори от проучването на Евробарометър. Достатъчна е една разходка в центъра на София, големите градове или някое ломско село. Достатъчен е един поглед в произволно избран коридор на коя и да е поликлиника или болница. Достатъчна е само една криминална страница от рояка стари и нови таблоиди.

Те са изпълнени с трътлести момичета и момчета, които имат повече болести, отколкото в пищовите на студент по медицина първи курс. Висококалорична и нискокачествена храна, никакво движение и традиционно асоциално поведение. Милиони млади и стари, които не мислят нито за себе си, нито за другите. Живуркане в будна кома с всекидневни жертви...

Така липсата на модерен масов спорт у нас води до съсипването на и без това топящата се нация.

Тук е мястото да цитираме печалната истина за здравния ни статус. Годишно в България се регистрират от статистиката на Здравната каса около 40 хиляди инфаркта. Ако средно в Европа коефициентът за тази смъртност е 478 на 100 000 души, то у нас той е 737 на 100 000. Ние сме лидер по този показател в ЕС и с два пъти повече инфаркти сред хората в активна възраст (20 - 60 г.), спрямо развитите страни на континента.

Така стигнахме и до разхищението. Объркали важността на проблемите ние пилеем пари, което в критичен момент като настоящия е равносилно на кражба от бъдещето на България. У нас масово не се цени човешката личност, чудесната ни природа и с труд изкараните пари в държавата и бизнеса.

Повечето от нас не ценят това, което имат и логично нямат това, което искат.

Бедните искат пари, а богатите спокойствие. Здравите искат шанс за развитие, а болните втори шанс. Всички искат по-добро бъдеще, но малцина съзнателно работят за него извън ужасяващата егоцентрична представа за собствения успех. Замислете се, пука ли им на чехите, финландците и белгийците, че са след нас по-медали, когато техните граждани спортуват, работят и творят? В същото време мнозинството от нашите сънародници, масово работещи за по има-няма 300 евро, скъсва старите дивани от седене и лежане и се ядосва на поредната ни надежда за олимпийски медал, която е била хваната с допинг...

Политиката е като футбола, но не точно.

Тя е сложна игра за умни хора и има незаобиколими етапи във всяко свое проявление. Вземането на правилно политическо решение изисква: (1) да се направи анализ на проблемите, (2) да се поставят общите цели, (3) да се предложат политическите мерки и (4) да се направи калкулацията за необходимите средства. В конкретния случай, ако приемем, че заради постоянната криза, парите у нас не са в изобиле, трябва да се реши къде и как да се инвестират повечето от тях: в детско-юношеския и масов спорт или в комесриалния професионализъм и подготовката за поредните олимпийски игри.

За съжаление повечето от влиятелните българи (имащи пари и власт или власт и пари) в момента не виждат по-далеч от следващата прерязана лента, от мимолетното отъркване в шампионската слава и колекционирането на кънтящи на кухо тенекиени купи. Това предопределя нерационалния начин, по който те израходват своите, а често и нашите пари.

Малцина у нас разбират, че ако се промени посоката на управление ние първо ще избегнем сблъсъка с айсберга от демографски, социални и икономически проблеми, който се е изправил пред нас и след това ще поставим отлична основа, освен всичко друго, и за много бъдещи и престижни спортни успехи.

#2 Iratais 12.07.2012 в 10:21:49

Верно е, че немаме никва двигателна култура като цело българите. То само кат ги погледнеш кат минат 30 със тумбаците и гъзовете и ти става ясно. Фалат се колко тренирали на маса и колко пиенье и яденье поглъщали. Ебати хвалбите. Голема част от мойте връстници мязат на деформирани плондери. Па и тия днешните деца още по-пухкави стават що бъцка цел ден на конзолата и иде да апне у Македоналдс после. Тука съм виждал момичета (и то често) играат футбол! Ми таквоз нещо у БГ сигурно ше видиш кат видиш задната страна на Луната. И тия играат у дъжд, у снег нема това онова. Виждам деца (и от двата пола!) на по 8-9 как също ритат навън. Да не говориме па колко народ кара колелета и ски на колелца летно време и нормални ски зимно. Децата тука в градината почти не стоят - изкарват ги навън зиме лете и обикалят горите от малки. Детските им градини повечето са разположени в близост до много природа - езера, гори.... Спорта помага да израсне здраво, силно и уравновесено дете. Спорта дисциплинира. Се надявам и мойто дребосъче да го заобича и да си му стане ежедневие.

#3 fata morgana 12.07.2012 в 10:50:06

Темата е много важна. Да добавя, че в София дори няма добри места за бягане - няма къде да се преоблечеш и да си оставиш нещата, докато си излязъл да потичаш. Да оставим настрана, че Борисовата градина нещо не ме кефи. В Пловдив, например, гребният канал е дълъг почти 5 километра и целият град го обикаля с колело, ролери и на бегом, много е удобно. А в столицата не знам за едно нормално спортно съоръжение. Да оставим настрана, че и залите за танци са много малко и желаещите почти винаги се бутат в тесни съблекални. И ми се струва отлична идея да вземат да субсидират малко фитнеси и спортни зали.

#4 Astarot 12.07.2012 в 11:11:45

Не веднъж съм се изказвал, че голяма част от днешните тийнейджъри не са виждали друга топка освен на FIFA, или PES. Но в последно време наблюдавам някаква обратна тенденция. Откакто се построиха и/или обновиха игрищата навсякъде, рядко съм ги виждал празни. Играе им се на момчетата. Рита им се. Че и "пенсии" като мен понякога подритват. Това че няма кой да ги събере от улицата и да ги вкара в школи е отделен въпрос. Футболист не се става само с ритане в квартала/махалата. Но определено желание и тенденция към подобряване на нещата има. Преди 10-на години, нямахме кой знае каква база за игра. Имаше направени хубави игрища с врати и мрежи, но земята се реституира и ги изораха Принудихме се да си харесваме по една полянка и да й слагаме 4 камъка. Като я изорат, минавахме на следващата Сега поне условия има. С другите спортове, нещата стоят по-сложно. Не са толкова масови и няма обществена база за тях, като изключим баскета. Но там трябва играещите да се съобразяват с тези, които играят футбол, че игрищата са на един и същи терен. За волейбол, хандбал, атлетика и прочее, вече си трябва база.

#5 choveka_s_mnenieto 12.07.2012 в 11:29:19

Не е проблема в "базата". Едно време чакахме батковците да се наиграят в кварталното училище, че да дойде и нашия ред. Сега училищата стоят пусти. В София има и доста безплатни терени с изкуствена трева, но и там не е пълно. Самите деца не желаят да спортуват. Даже "не желаят" не е точно, по-скоро не са научени, не им е показано колко е приятно да се спортува. Това е задължение на родителите и училищета. Първите с вечното оправдание, че "няма време и пари", а вторите с проформа часовете по физическо.

#6 Iratais 12.07.2012 в 11:37:22

@5 Човека го синтезира .

#7 Оня Дето Го Трият 12.07.2012 в 11:56:24

Кво значи да "не желаят" децата"? Сигурно им трябва и пример отнякъде..... На мен ако мое дете ми каже, че иска да е като Божинов ше му скъсам ушите.....та по-добре да стане Митьо Очите И не не, Бербатов, Стенли и Матей са изключения, тях гу пропуснете сега. То и да инвестираш в бази и игрища ако няма интерес в децата, то е все тая... А защо спортистите ни не стават за пример, който да увлича децата, ще го коментираме под друга тема някъде за политика....щото ще стане дума за изпиране на едни пари, за спортни клубове собственост на мафиоти и т.н...

#8 lele male 12.07.2012 в 11:59:30

Интересът към спорта ще се върне, ако направят като американците - спортни стипендии... ама какви стипендии като спортните федерации са се превърнали в: 1. Българска федерация по спънки и сигурно изпързаляне 2. Българска федерация по преебане 3. Българска федерация по словесна стрелба (дисциплини: словесна стрелба с неприлично и малокалибрено попръжие и словесна стрелба с въздушна псувня) 4. Българска федерация по плювни спортове (дисциплини: оплюване и синхронно плюване) 5. Българска федерация по злобна клопка 6. Българска федерация по сплетни и хули 7. Българска федерация по кретенис 8. Българска федерация по кретенис на маса 9. Българска федерация по спиртна гимнастика (дисциплини: земя – кой колко може да извърви след препиване по земя без да падне и др.); 10. Българска федерация по кашу-коняк 11. Българска федерация по клета главамецепика (дисциплини: висок отскок – консумиране на напитки с висок градус, троен отскок – мешане на ракия, водка и уиски; маратон – пиене до кой колко издържи; овчарски отскок – ракия с овчарска салата; и др.) 12. Българска федерация по вишновка 13. Българска федерация по чорба 14. Българска федерация по торба с лук 15. Българска федерация по боб се лей 16. Българска федерация по блюдо 17. Българска федерация по боксуване 18. Българска федерация по взимане на допинг-тежести (движения: изхвърляне на разрешените субстанции и изтласкване с анаболи) 19. Българска федерация по модерен Петльов бой 20. Българска федерация по наклонен спорт (нагъзване пред разни институции) 21. Българска федерация по Туй е Кондьо 22. Българска федерация по трески ( дисциплини: трески за дялане, трески с пускане на кръвчица и др.) 23. Българска федерация по ветрогонство 24. Български голоездачен съюз 25. Българска федерация по БИАДлон 26. Български луд-болен съюз 27. Българска федерация по Баси къв мол (целта е да се напълнят най-много кошове с дрехи в мола за най-кратко време). 28. Българска федерация по ВОЛЕНбол 29. Българска федерация по хойкай навред 30. Българска федерация по пафкай на трева 31. Българска федерация по Бате ми е в МОН (целта е да се уредят възможно най-голям брой роднини в министерства и други ключови места в държавната администрация и източат най-много пари). 32. Българска федерация по страхбрат

#10 Iratais 12.07.2012 в 12:15:16

@8 Ми децата кво да видат от големите. Бащицата кат се отпусне с грухтене на фотьойла със биричката в ръка, па с другата боде кебапчета и ги лапа на две апки едното дока ги докара до 20. И понеже е мултитаскинг гледа мач и подвиква кви са смотани футболистите па не така ми така требвало. Освен това насосва жена си що била с дебел гъз (па се не види него си). Къв пример да земе детето от него? Къ се плюска? Мани ми са горди с тумбаците си. Отглеждам си го вика един познат. Божке мили... Тия шопари 10 набирания не могат напраат и да пробега 1 км шо ше Умре сигурно - къв пример да дава и кво желание да възпитава в децата си. Сега е модерно да си куул. Да пиеш и да се осереш след това - 10 точки. Да се напушиш и да напраиш некоя поразия - още 10 точки... Умрела работа. Тийнейджър се фали - "Ооо! Малиии как се напих вчера копеле!!" Компанията с кискане "Геле копеле верно ли! Баси якото...!". Те това е у Бантускотия.

#11 ясминка 12.07.2012 в 12:24:51

30. Българска федерация по пафкай на трева Скъпа, веднага се записвам! Не виждам защо ревете за спорта.В крайна сметка, в тая държава от години се дават пари само за спорт и анцузи.Я си представете в края на всички новини да има 20 минути за литература.Или изкуство!Спирам, че сериозно надхвърлих възможностите на въображението.

#12 Bobby_gBG 12.07.2012 в 12:56:14

Емиии... ко да кажа... Нямам думи, просто трагедията е пълна, а оскотяването върви с пълни темпове... А и този ефект е от това че малките гаменчета нямат грам респек и уважение към когото и да било. Родителите им ги учат на това, и здраво ги подкрепят в "бунта" им срещу всяка властова фигура... Как да има масов спорт, като малките боклуци или въобще не отиват там, ами си киснат на барчето, родителите им ги "подкрепят" в "бойкота на злия треньор", или пък тотално не се интересуват. Или пък ако отидат - си правят каквото и да било, наставленията на треньора са просто случаен шум, а ако направи нещо да ги застави да изпълняват - на следващия ден иде тате/бате, по възможност с приятели и на съответния треньор/учител бива преподаден "урок" как да се държи с малките гамени. Така че май да се затрива по-бързо тази държава, такъв народ с такъв морален и всякакъв упадък не заслужава да има държава... Няма смисъл май да се борим за нея...

#14 fata morgana 12.07.2012 в 13:09:41

Боби, плюсче от мен за хейтърския коментар – и аз съм на същата вълна. Цялата ни държава е анти-спорт – няма друго определение. Пълна анархия и сладострастно разплуване – никакво желание за дисциплина, за полагане на усилие, нежелание да направят жертва с охолството си. Приеха някъв закон срещу цигарите – всички писнаха – Нее, нарушават ни се правата.... Аман от хора с нарушени права. Ако има нещо, което е нужно на тоя народ това е спартанско мислене и дисциплина, а не мързел и угодия.

#15 Iratais 12.07.2012 в 13:55:45

http://www.youtube.com/watch?v=urNyg1ftMIU&feature=my_liked_videos&list=LLpUw6TpX6TM2v1-sHIIqfww Едно поздравче за подрастващото младо поколение.

#16 ясминка 12.07.2012 в 14:00:21

Фата, тия в Спарта са убивали недъгавите(умствено, също).Ние това отдавна го практикуваме.Като гледам как харесвате забраните, може би ще ви хареса да се въведе задължителен джогинг сутрин!?Цв ще назначи по един полицай на всеки от нас и готово.

#17 паяка 12.07.2012 в 14:05:33

Аааа, не така с лошо. Много неубедително звучи всяко изказване, което е с претенции да е меродавно и слага всичко в един кюп. Неприятно звучи наричането на чуждите деца с обидни квалификации. И трето познавате ли поне един треньор, който да ви е споделил за разказаните от вас ситуации? Щото аз познавам да не се изхвърлям, но доста треньори и съм свидетел на взаимоотношенията между тях и младежите. Всеки си знае местото. Треньора е много строг, на моменти, стряскащо за мен, дори груб, а децата са с дотатъчно количество уважение, понякога страхопочитание. Така е в истинския спорт. Другото е детска градина. Едното възпитава, другото се опитва не много успешно да замести бабата и дядото.

#18 Iratais 12.07.2012 в 14:15:42

Ясминке мори! Ми не може само джойнт бе душа ! Требва и движение малко! Мускулите атрофират и душицата след тех . Имаше едно предаване по Дискавъри май беше за едни такива джойнтарчета де ги пратиха на военен лагер. Да видиш ка ги напраиха ора за месец. Дисциплинирани кат немски войници . Кви беа лигочи и охлюви преди после не моеш ги познаеш . Помна седми клас бееме кога тренера по физическо се ядоса нещо и ни изкара ка си бееме по потници и къси гащи от салона навънка у снега зимъска (само момчетата). Помна си валеше убаво снежец и леко подухваше. Тама се строихме, равнис.... После беганье. На тоа човек цел живот ше съм му благодарен.

Новините

Най-четените