Ариана Миямото е японка по документи. Тя е родена и израснала в Япония, говори свободно японски език, а от миналата седмица вече е и Мис Япония - и ще представя страната на предстоящия конкурс Мис Вселена.
Но въпреки впечатляващите й постижения и изразената от нея национална гордост, от коронясването си насам Миямото не спира да получава критики, че не е "достатъчно японка".
Причината е, че 20-годишната Ариана е с африкански корени по линия на баща си и това си личи във външния й вид - и то очевидно личи твърде много за нейните критици.
"В нея има твърде много черна кръв, за да я считаме за японка", крещят гласовете на масовото недоволство, а тя им отговаря:
"Може да не изглеждам съвсем като японка, но по душа съм такава. Защото съм отраснала тук и съм попила цялата култура на Япония".
Красавицата е родена в Нагасаки, но в гимназиалните си години е учила в САЩ, където известно време е била и барманка. Щом се завърнала в Япония, Ариана решила да стане модел и да се пробва в конкурси за красота, но не очаквала да стигне далеч, тъй като осъзнавала, че изглежда като чужденка.
А в Япония, където само 2% от населението не са етнически японци, това все още има голямо значение.
Бледият цвят на лицето е на сериозна почит в страната, както и козметичните продукти за избелване на кожата.
В такова общество Ариана Миямото, като дете на японка и афроамериканец, от малка се е отличавала от околните и даже призна пред CNN, че е била тормозена в училище заради това.
"Мой кумир е Марая Кери. Защото и тя има смесена кръв. Майка й е ирландка, а баща й е с венецуелска и афроамериканска кръв", обясни Миямото.
Победата й в конкурса Мис Япония беше широко отразена по цял свят и тя получи и доста окуражителни отзиви - включително и в родината си.
Подкрепи я например Мегуми Нишикура, автор на филм за живота на японците от смесен произход, който заяви пред NBC, че победата на Миямото е огромна стъпка напред в разширяването на представата за това какво е да бъдеш японец.
„Полемиката, разразила се покрай нейния избор, е чудесна възможност за нас японците да видим колко много сме надраснали собствения си мит за хомогенност, и същевременно ни показва колко много път имаме все още да извървим", каза той.
Стратегически ход
Всъщност коронясването на Ариана Миямото за Мис Япония не просто повдига въпроса чий идеал за красота представят този и всички подобни конкурси. Решението да бъде избрана именно тя е стратегически ход на организаторите на Мис Япония с цел да станат по-конкурентни на сцената на Мис Вселена.
Несъмнено Миямото има големи шансове да се представи силно на Мис Вселена, където дългокраките мургави момичета обикновено са оценявани по-високо от бледите азиатки.
Затова и в миналото успех са имали страните, които са променяли стандартите, по които оценяват своите кандидатки, и са взимали под внимание световните идеали за красота, а не местните.
Писателката Сюзън Бордо припомня как например нигерийските участнички на Мис Свят винаги са се проваляли, защото са били избирани според местните представи за красота - докато един от организаторите, вдъхновен от Холивуд, не вкарал в конкурса слабичко момиче с необичайно светла за нигерийците кожа на име Агбани Дарего.
През 2001 г. тя стана първата чернокожа африканка, спечелила титлата Мис Свят.
Досега Япония е печелила Мис Вселена два пъти, през 2007 и 1959 г., като това си остава и единствената държава от Източна Азия, която някога е печелила. А след целия шум, вдигнат около Миямото, изглежда нейните успехи и тези на родината й тепърва предстоят.
Чувството за принаделжност превъзхожда предразсъдъците.