Ден за обща молитва между мюсюлмани и християни, озаглавен "10 meters apart". Този клип спечели награда на рекламния фестивал в Кан (International Festival of Creativity Cannes Lions).
Правителството на Македония е поръчител на рекламата, изработена от компанията Y&R New moment, new ideas Skopje, MACEDONIA.
Омразата е насилие към сърцето, нетърпимостта - насилие на интелекта, казва Махатма Ганди.
Създателите на клипа припомнят думите на човека, издигнал ненасилието и любовта като начин за налагане на каузи и способ за битки, за да обяснят идеята си.
В регион като Балканите, където войните не спират, омразата и насилието са чест гост.
В условия като тези, християни и мюсюлмани, макар и да живеят в близост, са толкова раздалечени едни от други. Затова стартирането на кампания за етническа толерантност и разбирателство е задача, която изглежда обречена от самото начало.
Но необикновените времена изискват необикновени мерки и затова кампанията е толкова уникална, колкото и пряко насочена към хората.
Върнете двете религии, които съжителстват на едно и също парче от земята в продължение на векове отново заедно. Нека покажем, че това може да се направи и да служи за пример, че всичко е възможно, стига да се освободим от предразсъдъците, които са ни наложени.
Организаторите настояват за Ден за обща молитва
Организирайки първата по рода си съвместна молитва на християни и мюсюлмани, ние показахме, че толерантността е в това да дадеш на всяко човешко същество правото, което изискваш и за себе си, казват от македонската агенция.
Клипът, излъчен първоначално по една македонска телевизия, е предизвикал бурни дискусии и е бил незабавно излъчен и по други електронни медии.
Инициативата е произвела друга: организаторите настояват деня, в който се е случила първата съвместна молитва на християни и мюсюлмани, да бъде призната от парламента на Република Македония като Национален ден за молитва, която трябва да се извършва ежегодно, за да наложи етническа толерантност и мир в страната.
Заедно, но не съвсем
Заради етническите противоречия, Македония дори не успя да извърши планираното си през 2011-а преброяване на населението. Според резултатите от преброяването през 2002 г. македонската етническа общност е 64.18%, албанската - 25.17 %, турската - 3.85%, ромската - 2.66%.
През 2020 г. албанското население в Македония ще е равно на македонското население, а през 2025 г. албанците ще са повече от македонците. Това пък сочи проучване на Сорбоната, цитирано наскоро в македонски медии.
Оспорваното и до ден днешен - 12 години след приемането му, Охридско споразумение наложи квота от 20% за албанците във всички социални области и институции.
Освен това по-важните закони се приемат чрез "правилото на Бадентер", което дава право на албанците на вето по въпроси, които засягат културата, религията, езика и образованието.
А македонските власти се съгласиха на нова териториална реорганизация на общините, които групираха албанците в определени райони като мнозинство.
Наложи се използването на двата езика - македонския и албанския, и беше признат Университетът в Тетово.