Твърде образовани, но с ниска заплата и живеещи в домовете на родителите си - представителите на поколението на новото хилядолетие са изправени пред един от най-неблагоприятните пазари на труда в цялата съвременна история.
Наскоро завършилите бакалаври, решили да се стремят към кариера в областта на архитектурата, хуманитарните науки и изкуствата, са изключително затруднени при намирането на работа.
Разбира се, новодипломиралите се не са единствените, които изпитват професионални затруднения, но представителите на новото поколение поне могат да си позволят да работят на някои позиции, които изглеждат малко нестандартни.
От готвач на космически кораб до шаферка-статист, представяме ви някои от новите професии, които ще поддържат нивата на заетостта през следващите месеци (а може би и години) :
Готвачи на космическа храна
Засега няма професии, които да могат да отведат младото поколение в други светове, но междувременно и тази ще свърши работа. Ако сте изтънчен готвач с увлечение към стратосферата или любител на гурмето, който предъвквайки поредното кулинарно изкушение не спира да мисли за мистериите на галактиката, то тази работа е точно за вас.
Наскоро NASA пуснаха рекламна кампания за набиране на желаещи да участват в 4-месечен експеримент, в който ще бъдат тествани вкусовите качества на храната, с която ще се хранят астронавтите по време на мисия до Марс. За съжаление, участниците в този експеримент няма да посетят Червената планета. Кампанията ще се проведе в Hawaiian lava flow, а участниците ще трябва да носят скафандри, докато приготвят храната.
Някои от изискванията към кандидатстващите подсказват, че професията е оптимална и за някой безработен биолог. Ако се интересувате от позицията обаче, трябва да побързате - крайният срок за подаване на молби е до 29 февруари.
Златотърсачи
Ако сте запалени по видеоигрите, то това може да се окаже подходящата работа за вас. Схемите, които включват натрупване на дигитални пари за препродаване на богати играчи нa World of Warcraft с твърде много ресурси и твърде малко време доведоха до създаването на полузаконните "ферми за злато" в Китай.
Практиката в тази област стартира през 2009, когато търговията с виртуални пари срещу реални блага (но не и обратното) е забранена. През 2010 обаче, върховният съд в Южна Корея излиза с решението, че виртуалните пари са напълно валидни. Така че ако искате да направите голям златен удар във виртуалната реалност, може би е по-добра идея да заминете на изток.
Гмуркач за топки за голф
Това определено е стъпка напред от работата като "момче за всичко" на игрище за голф, която вероятно сте практикували през гимназията. Голф клубовете плащат на гмуркачите между $30 000 и $100 000 годишно, за да изваждат топките, които попадат във водните басейни.
Гмуркачите могат да съберат между 2500 и 5000 топки, като за всяка извадена топка те получават по 9 цента. Е, работата може би не е толкова блестяща, колкото гмуркането за търсене на перли или скрито съкровище, но със сигурност ще даде възможност на много студенти да се заредят с интересни голф-истории, които да споделят пред беразботните си приятели.
Автор на фалшиви ревюта
Внимание - суперлативи! Тази работа е абсолютно най-добрата и по-подходяща от всяка друга професия, която сте обмисляли, а удоволствието от нея е 100% гарантирано! Ако можете да четете подобни изречения, без да се задавяте, вероятно притежавате необходимите изисквания да бъдете автор на фалшиви ревюта.
Фирми и промоутъри, които желаят да придадат повече привлекателност на продуктите си в сайтове като Yelp, Amazon и TripAdvisor търсят своя Реймънд Чандлър на потребителските отзиви, Мопасан на форумите, който да убеди потенциалните клиенти в качествата на техните стоки. Група от изследователи от Корнелския университет дори публикуват академична разработка за писателите, на които се плаща да продават НАЙ-МАГНЕТИЧНИТЕ БЪФАЛО КРИЛЦА В ГРАДА!!!
Чистач на екран в IMAX
Ако сте безработни от известно време, вероятно вече сте гледали "Аватар" поне няколко пъти. Но ако сте като някой от тези хора, вероятно виждате огромни възможности в този факт. Масивните 25-метрови IMAX екрани, на които оживява дигиталният свят на Джеймс Камерън, не се почистват от само себе си, а киносалоните плащат луди пари на хората, които се престрашават да избършат прахта и развалените яйца от тях.
Писател на късметчета
Тази работа е идеална за вас, ако сте заклет фен на Twitter. Късите и неразбираеми изречения, които създават илюзията за скрит смисъл, са създадени специално за Интернет и за курабийките с късметчета по китайските ресторанти. В наши дни обаче да се сдобиеш с работа като писател на късметчета вероятно е почти толкова трудно, колкото намирането на работа във всяка печатна медия; и все някой се налага да го прави.
Ветераните в тази област казват, че вдъхновението за късметчетата не идва насила и че най-великите прозрения ни осеняват точно тогава, когато ги очакваме най-малко. Едно нещо е сигурно - ако няма какво да напишете, винаги можете да сложите примерни числа за тотото.
Вечната шаферка
Какво се случва, когато младоженецът има осем шафера, а булката - една самотна шаферка? Може би тя няма толкова приятели или роднини, колкото нейният съпруг, или пък другите кандидатки за този отговорен пост са се отказали в последния момент. За щастие, шаферките-статисти идват на помощ при запълването на свободните места.
Има обаче няколко общи изисквания за заемането на тази длъжност. Шаферките трябва да бъдат с представителен външен вид и да притежават необходимите обноски. Освен това трябва да бъдат достатъчно атрактивни, за да служат като развлечение на гостите по време на понякога твърде дългата и отегчителна сватбена церемония. В никакъв случай обаче наемната шаферка не бива да бъде по-красива от булката. Работата е особено подходяща за завършили НАТФИЗ неуспели актриси, които не са кралици на драмата.
Шот-момичета
Много млади мъже смятат себе си за късметлии, ако успеят да заговорят поне едно красиво момиче в някой нощен клуб. Ала има малка група привлекателни жени (предимно студентки), чиято работа е да бъдат весели и достъпни за всички. Облечени в своята униформа, която обикновено се състои от къси панталонки и изрязана блузка, "шот-момичетата" продават текила и други алкохолни напитки в малки пластмасови шишенца. Те привличат клиентите с уменията си за флиртуване, в замяна на което получават щедри бакшиши. Всеки продаден шот им носи по 25 цента, а бакшишите варират между 1 и 20 долара на питие, или между 300 и 600 долара за една вечер. Тук важното е да не се заседявате при един човек или компания и да не спирате да продавате цветните шотове.
Тестване на видеоигри
Не всички видеоигри са еднакви. Работата на избраната група тестъри е да се уверят, че игрите ще имат успех на пазара. Имайте предвид обаче, че компаниите за видеоигри не избират случайни хора за тази позиция. Селектираните опитни геймъри имат привилегията да играят една игра, като обикновено повтарят ниво след ниво. Те търсят грешки в логиката, пропуски в дизайна, правописни грешки и, разбира се, начини да се надхитри системата. Те дават на компаниите обратна връзка дали играта е твърде трудна или прекалено лесна. В крайна сметка целта е потребителите да харесват игрите. Професионалните геймъри могат да спечелят около 25 долара за 45 минути игра, а освен това имат шанса да бъдат поканени за друго платено тестване в същата компания.
Професионален играч на джаги
Джагите са забавна игра, която често се играе по барове, салони за игри и дори училища - и като цяло за нея няма правила или награди. Ала група професионални играчи си изкарва хляба, като играе на наподобяващата футболно игрище маса, обмисляйки стратегически ходовете на миниатюрните футболисти, прикрепени към металните стикове.
Първите организирани турнири по джаги се провеждат още през 40-те и 50-те години на миналия век в Европа, където спортът се нарича още "футбол на маса". Официалното състезание обаче си има конкретни правила и регулации, а турнири се организират по целия свят - като последният се проведе във Франция. България е на 13 място в националната ранглиста на Международната федерация по футбол на маса - още едно доказателство, че винаги сме по-добри само "на маса".
Поредната безмислена американска статия, нямаща нищо общо с българската действителност.
Какво има да се чудиш... тва е като наръчник за търсене на работа от BG емигрант
Джон, гроздето е кисело, нали!