Най-добрите места да бъдеш жена

Половото неравенство избледнява с леки темпове в световен мащаб, като изключение правят регионите на Близкия изток и Северна Африка, обобщи Световният икономически форум в ежегодно изследване.

България е на 43-та позиция, изпреварена от Бурунди, Тринидад и Тобаго, Казахстан, Монголия и други. Полите и панталоните са третирани най-еднакво при получаването на здравни услуги и образование, но пък българските жени имат ниско политическо представителство.

Не е изненадващо, че Исландия, Финландия и Норвегия са световните лидери, където равноправието между мъже и жени важи в политиката, бизнеса и основните човешки права, като достъп до образование и здравеопазване.

Швеция, Филипините, Исландия, Нова Зеландия, Дания, Швейцария и Никарагуа допълват първата десятка на най-добрите места да бъдеш жена.

Европейските държави традиционно имат силно присъствие в топ 20, където изненадващо под №5 се класират Филипините, деветото място е за Никарагуа, а Куба, Лесото и ЮАР се разполагат между 15-та и 17-та позиция.

САЩ може и да са защитници на демокрацията по цял свят, но се подреждат на 23-то място по равенство на половете

На дъното в списъка от 136 държави е Йемен, чийто нежен пол от време на време демонстративно гори бурки в знак на протест срещу мъжкото господство. 35% от момичетата между 6 и 14-годишна възраст не посещават училище, а нивата на смъртност на родилки е притеснително висока.

80% от държавите отбелязват напредък по отношение на половото равенство.

Проучването, в което участват Харвардският университет и Калифорнийският университет Бъркли, се прави за осма поредна година, а Исландия е класирана на върха за пети пореден път.

Новините

Най-четените