Вероятно "дамата с кученцето" е права - и вашето куче наистина е нещо повече от домашен любимец - то се оказва и ваш другар.
Занимаващи се с тематиката за правата на животните учени твърдят, че домашните любимци трябва да бъдат наричани "другари", като по същата логика плъховете ще попадат в графата "свободно живеещи" животни.
Използваме унизителни думи
Защитниците на животинската етика са решили, че животните не бива да бъдат класифицирани като "вредители", "паразити", или дори като "домашни любимци".
Според учените, традиционните думи, които използваме, за да опишем животните (например "зверове" или "гадинки") са пренебрежителни и трябва да бъдат заместени с други изрази. Още повече, думи като "паразити" и "вредители" въобще не би трябвало да съществуват, а традиционното нарицателно "домашен любимец" пък трябва да бъде подменено с "животински другар".
Академично издание за животинска етика
Привържениците на тази идея отиват по-далеч в идеите си, като предлагат "дивите животни" да се превърнат в "свободно живеещи" или "свободно обитаващи", защото "диво" е близо по значение до "нецивилизовано".
Инициативата за тази промяна в нашето отношение към животинските видове принадлежи на авторите на ново академично издание, наречено Journal of Animal Ethics, което се издава от този месец от университета в щат Илинойс. Според тях, въпреки че "домашен любимец" е масово разпространен израз, той е пренебрежителен както към самото животно, така и към човека, който се грижи за него.
Дори думата "собственик", която е технически коректна по отношение на правото, ни връща в епоха, в която животните са били точно това: собственост, инструменти или "неща", които се използват от хората без никакви морални задръжки.
С това въпросът обаче не се изчерпва
Семантичната борба, която водят учените, изглежда не спира само до най-добрите приятели на човека. Активно се работи и в посока на ново разбиране за животните в тяхната естествена среда. "Насърчаваме авторите да използват изразите "свободно живеещи", "свободно обитаващи" и "свободно размножаващи се" вместо традицонното "диви" животни" споделят авторите на журнала.
"За повечето хора, "диво" е синоним на нецивилизовано, необуздано и дори варварско съществуване. Очевидно това е предразсъдък, който трябва да бъде избягван".
Човешкото мислене за животните е остаряло
Журналът за животинска етика е лансиран с цел разширяване на границите и влиянието на международния дебат за моралния статус на животните. Неговите автори твърдят, че промяната в терминологията е съществен фактор за положителната промяна в нашето разбиране за връзката между човешките същества и природата.
"Съществуващият ни език по отношение на животните е свързан с остарял начин на мислене - миналото е изпълнено с унизителна терминология: "добичета", "зверове", "гадинки", "низши видове" и всички останали подобни на тези думи. Няма да бъдем способни да мислим трезво, освен ако не се научим да използваме по-малко несправедливи прилагателни в изследването на животните и нашите взаимоотношения с тях. "
Изданието е редактирано от преподобния Андрю Линзи - професор по теология и директор на Оксфордския център за животинска етика, съвместно с проф. Присила Кон, заслужил професор по Философия в университета "Пен", която е зам.-директор на Центъра.
A що се отнася до вашето куче - сигурни сме, че то няма да ви се сърди особено много, ако го наричате "домашен любимец", стига разбира се да го храните редовно, да го гушкате много и да го разхождате всеки ден.
И сега какво става? "Зовът на дивото" на Джек Лондон вече трябва да се чете "Зовът на свободно размножаващото се"? ? ? ? Някак си ми се вижда доста изместен смисълът!?!