Животът днес се различава коренно от този преди столетия, че и от този преди десетилетия. Основната разлика е в бита на съвременния човек, който днес е в пъти по-улеснен, откогато и да е било.
В галерията ще видите технологичните чудеса, без които животът ни не би се различавал кой знае колко от този през Средновековието.
Разбира се, повечето от показаните вещи са под една или друга форма зависими от електричеството, но има и няколко механични уреда - като пишещата и шевната машина, или алармения часовник, без които днешната дигитална революция просто нямаше как да се състои.
Все пак пишещата машина е бабата на днешния лаптоп, а аларменият часовник е основният виновник за по-добрата организация на труда днес.
Пишещата машина
Съвременната клавиатура, с която всички се мъчим по цял ден (признайте си най-после, че чатовете ви идват в повечко) е дело на Кристофър Ладам Шоулс.
Всъщност той измисля латинската подредба на буквите QWERTY през 1868 година и така способства за изборетяването на пишещата машина. През 1874 година пишещата машина Remington Standard 2 става първата, която използва тази клавиатура.
Часовник с аларма
Още по времето на Платон в Древна Гърция са се използвали варианти на примитивни алармени часовници.
Първият механичен часовник с аларма, подобен на този, който познаваме днес, се появява в Европа през 15 век.
Съвременните часовници използват ред сензори и имат звук, светлина и вибрация. И въпреки вярната си служба, изглежда алармените часовници в своя механичен вид отиват в историята, защото все повече използваме мобилните си телефони или други дигитални технологии за събуждане сутрин.
Прахосмукачката
Съвременната електрическа прахосмукачка е изобретена от английския инженер Хюбърт Бут (1871-1955) и е патентована през 1901 г.
Портативната прахосмукачка започва да се произвежда и продава в САЩ през 1907 година от Джеймс Мъри Спенглер. Първоначалният вариант е представлявал сглобка от електрически вентилатор, торба от възглавница и въртяща се четка.
Но тогава това велико изборетение не е било евтино. Струвало е 60 долара, което в съвременни пари отговаря на около 1500 долара или 2 154 лева.
Шевната машина
Първата шевна машина е изобретена от англичанина Томас Сейнт през 1790 година. През 19 век машината масово навлиза в промишлеността и спомага за нарастването на производителността на труда в производството на дрехи.
Портативната версия на шевната машина е разработена през 1933 година от компанията "Сингер" и е представена на панаир в Чикаго. Тя тежи около 5 кг и чрез нея човек може да ушие едно сако практически сам за време до 14 часа!
Видео-рекордерът (VCR)
Видео-рекордерът се появява в края на 70-те години и много бързо се превръща в любим предмет навсякъде по света, предизвиквайки първите сериозни притеснения в Холивуд относно пиратството.
В България видеото беше предмет на лукс и недостъпен обект на желание през 80-те.
Днес вече едва ли някой си спомня сбирките при съседите за гледане на западен филм или внасяните нелегално видеокасети с порно. Но може би мнозина все още помнят "видеотеките", които предлагаха видео-касети чак до началото на новото хилядолетие.
Hi-Fi аудио-уредбата
Първата Hi-Fi (съкратено от "high fidelity") аудио-уредба е създадена от Сидни Харман и Бернард Кардон. Компании като RCA, Marconi и Westerrn Electric са разработвали аудио-уредби за домашна употреба още от 30-те години. Първият успешен модел Festival D1000 е създаден през 1954 година.
Дистанционното
Първото дистанционно е създадено от известната компания за електронни уреди "Zenith" през 1950 година. В началото то се е продавало отделно. Едва по-късно започва да се предлага заедно с телевизора.
Телефонният секретар
Това е още едно изобретение, обречено да остане в миналото, заради развитието на новите технологии. Първият телефонен секретар Phone-Mate Model 400 е въведен на пазара през 1971. И макар че този модел е можел да съхранява едва до 20 съобщения, той променя радикално начина на комуникация между хората.
Какво да кажем ние днес с програмите към мобилните оператори, които ни позволяват 1000 и повече безплатни съобщения (които така и не ползваме)?
Модемът
Първите модеми са създадени след Втората световна война, за да разчитат данните от радарите на американските военно-въздушни сили. В началото трансмисиите на информация са били твърде бавни, но през 90-те модемите започват да достигат скорост на предаване от 56 kbps, което е и критичната точка в развитието на интернет.
GPS-ът
В началото GPS-ът е бил стациониран американски военен инструмент, който е изпълнявал важната роля да намира и показва пътя на армията. За граждански цели е пуснат в продажба за първи път през 1983 година, но като ръчно устройство е разработен чак в края на 80-те и пуснат в продажба през 1989.
Фотоапаратът за масова употреба
Brownie са първите фотоапартати за масова употреба в света. Те са пуснати в продажба от производителя Eastman Kodak през 1900 година. Brownie променят живота на хората, защото позволяват всеки, който има желание, да започне да занимава с фотография, а не само отделни професионалисти. Само през първата година от производството, от Kodak продават около 100 000 такива фотоапарати.
Лаптопът
Първият лаптоп в света е модел GRiD Compass 1101, произведен през 1982 година. Той е тежал около 5 килограма - не много повече от някои днешни модели. Макар че лаптопите изостават в началото значително по продажби от настолните компютри, в момента те доминират света на технологиите. Днес в САЩ 52% от хората разполагат с лични лаптопи.
Това са предметите, които избрахме засега. Почти всичките тези технологии вече се събират в един смартфон.
Засега не е известно само как смарт-технологиите ще чистят и ще шият: само това още не умеят.