Най-големият 3D принтер в света ще възстанови част от руините на антична Палмира, т.нар. Перла на пустинята в Сирия. Древният град бе унищожен от „Ислямска държава", като особено добре запазената Триумфална арка, построена от римските легионери през 2 век, бе безпощадно взривена.
Джихадистите опустошиха безценно археологическо наследство, защитено от ЮНЕСКО и сред най-значимите в света изобщо, тъй като е създадено преди исляма и не се нрави на техния прочит на Корана - Храмът на Бел на 2000 години, храмът Баал-Шамин множество гробници, храмове, статуи.
Откакто превзеха града през май т.г, джихадистите започнаха систематично унищожение на археологически обекти, като същевременно са обвинявани, че търгуват на черния пазар с антики и исторически ценности.
Международната общност осъди това безподобно варварство, но „Ислямска държава" не се спря - взривовете продължиха, римският стадион се превърна във форум за екзекуции, защото Палмира е стратегическа точка на пътя между Дамаск и източния град Деир аз Зор.
С помощта на най-съвременните технологии учени ще създадат точно копие на арката с височина 15 метра, което ще бъде показано в Лондон и Ню Йорк през следващата година. Арката е част от Храма на Бел, огромен комплекс, построен в Римската епоха.
От Института по дигитална археология в Оксфорд ще създадат различни по мащаб копия на арката, а целта е да бъдат предоставени на училища и музеи, така че повече хора да могат да ги видят.
Културно прочистване
„Ислямска държава" демонстрира как разбира наследството на човешката цивилизация още с превземането на Мосул, Ирак, когато запали библиотеката, унищожи 30 религиозни сгради, сред които гробница на Св. пророк Йона, и безценни статуи в местния музей, а след това влезе с булдозери в древния асирийски град Нимруд.
3D принтирането досега не е използвано в сферата на археологията и културно-историческото наследство. Водещите университети Харвард и Оксфорд, в сътрудничество с Музея на бъдещето в Дубай, работят именно в тази посока. С подкрепата на ЮНЕСКО в региона на Близкия Изток бяха раздадени 5000 3D фотоапарати на доброволци, които да снимат наследството в региона. Целта е да се създаде мащабна база данни, която да се използва именно за възстановяване на разрушенията.
La belleza nunca muere. / Beauty never dies. #Palmira #arquitectura #patrimonio #Siria #LunesdeArte #Palmyra #Syria pic.twitter.com/IrKbO6TN8e
— Patrimonio QAH (@PatrimonioQAH) October 5, 2015