Няма нито една държава в света, която успешно да е елиминирала разликите между половете. Това стана ясно от скорошен доклад на Световния икономически форум, включващ 142 държави.
Макар разликата в неравенството между половете да се е свила в някои страни, в други жените изостават в огромна степен от мъжете - било по участие в икономическия процес и възможностите за кариерно развитие, било в образованието, политическото представителство и достъпа до основни здравни услуги.
В дъното на списъка е Йемен, като запазва тази позиция от 2006 насам, когато Световният икономически форум започва да отчита неравенството между половете.
Държавите с най-голямо неравенство трайно не дават на гражданите от женски пол същия достъп до образование, както на мъжете. В много от тези държави това е очевидно още в основното училище. В Чад само 55% от момичетата постъпват в основно училище - един от най-ниските проценти в света, доста по-нисък, отколкото за момчетата (71%).
Кот Д'Ивоар, Пакистан и Йемен също регистрират сериозна разлика между половете по отношение на постъпването в училище.
В грамотността, вероятно най-критично важният резултат от образованието, също се регистрира сериозно разминаване между половете в много от тези държави. В Мали, например, само 25% от жените се смятат за грамотни, срещу 43% от мъжете. В Чад ситуацията е сходна: грамотност от 28% при жените и 47% при мъжете.
Във всяка от 10-те най-лоши държави за нежния пол мъжете държат поне 80% от министерските постове. Жените имат над 20% от депутатските места в парламента само в една от тези държави - Пакистан.
Възможностите за икономическо участие също са много различни за мъжете и жените в държавите в дъното на класацията. Всъщност в много от тези страни мъжете е поне три пъти по-вероятно от жените да са наети на платена работа. Сирия е най-краен пример в това отношение, със 76% работещи мъже срещу само 14% от жените.
Нещо повече, работещите жени в тези държави често получават много по-малко заплащане от колегите си мъже. В случая с Иран, жените печелят средно не повече от $5000 годишно. Работещите мъже, от друга страна, получават над $26 000 годишно. В Ливан ситуацията е идентична - мъжете печелят над $26 000 на година, срещу $7106 при жените.
По-долу ще откриете 10-те държави, получили най-ниска оценка в доклада на Световния икономически форум за 2014 г.