Хората обичат да се оплакват от 2018-а и да обясняват колко отвратителна и вбесяваща година е била. Това си е традиция за всеки зимен празничен сезон.
Но дали сме честни със себе си, или повтаряме едно и също по инерция?
Явно не сме достатъчно откровени, не и в сравнение с японците.
Там всяка година специална фондация провежда анкета, според която Япония избира канджи (йероглиф) на годината. Избраният йероглиф представя и обобщава каква е била годината според японците и какви са нагласите в японското общество за последните дванадесет месеца.
Този декември участие в анкетата взимат над 200 хил. японци.
Традицията, позната като "Канджи на годината", започва през 1995-а от фондация, чието седалище се намира в Киото. Целта е да се насърчи и да се продължи употребата на канджи - йероглифи с китайски произход, които се използват за изписването на една или дори повече думи.
За 2018-а японците избират канджи, което означава "бедствие".
Причината не е главозамайващото нарастване на нео-фашистките организации по света, а защото страната преминава през сериозни природни катастрофи през тази година. Япония преживя безпрецедентна вълна от жега, при която загинаха най-малко 44 души. Температурите достигнаха и надскочиха 40 градуса, което за страната е шоково.
Проливни дъждове доведоха до наводнения в западната част на Япония и отново имаше десетки загинали. За капак земетресение с магнитуд 6,7 по Рихтер разтърси Хокайдо. По данни на BBC японската икономика се е свила с 1,2 на сто между юни и септември и то заради природните бедствия.
Страната преживя и няколко измами с криптовалути, които се равняват на много милиони долари.
Това не е първият път, в който Япония определя изминалата година като "бедствие".
През 2004-а също има помитащи земетресения и тайфуни. При инцидент в АЕЦ "Михама", причинен от земетресение, загиват четирима, а други седем са сериозно ранени. Още тогава, седем години преди аварията във Фукушима, започва сериозен дебат за безопасността на ядрените централи в Япония.
Отново през 2004-а при скандал в Mitsubishi става ясно, че компанията с години е прикривала дефекти в колите и камионите си. Бившият президент на концерна - Катсухико Кавасое - е арестуван, докато тече разследване за смъртта на шофьор на камион.
Изборът на канджи на годината през изминалите десетилетия също е брутално честен за това какво се случва в Япония и извън нея.
Първото избрано канджи през 1995-а е "трус" заради унищожителното земетресение в Кобе, при което загиват 6434 души. През 1997-а изборът на японците е йероглиф, който означава "колапс" или "банкрут" и маркира една от най-големите финансови кризи, с които Япония, а и цяла Азия се е сблъсквала.
Равносметката за 2001-а е "война".
Причината е ясна - атентатите от 11 септември в Ню Йорк и войната в Ирак. За 2017-а думата/ йероглифът е "север", заради обтегнатите отношения между Северна Корея и Япония и опитите с балистични ракети, които КНДР провежда.
Традициите обаче невинаги са свързани с негативен поглед назад. Понякога с канджи на годината японците изразяват надеждите си за следващата година или удовлетворението си от изминалите дванадесет месеца. Така през 2008-а те гласуват за "промяна" например.
В обичая да се избира канджи на годината има и известна мелодраматичност. Разкритието кой е йероглифът на годината става при специална церемония в храм в Киото като част от тържествата около Нова година.
Събитието се предава на живо по телевизията, а канджи на годината се изписва калиграфски на японска хартия.
Самото канджи се съхранява в храма до края на годината, след което бива прехвърлено в Музея на канджи.
Изборът на японците за канджи на годината обаче разкрива нещо повече от обобщение на изминалите 12 месеца. Той показва желанието им да говорят в прав текст, без да изопачават думите, и да поемат отговорност за стореното в миналото.
По тази причина е и безкрайно интересно да се замислим, ако трябва да изберем канджи на годината точно като японците, какво точно бихме посочили.