Начинът, по който се обличат руснаците, изисква въвеждане на ред, защото "външният им вид не е само тяхна лична работа", коментира тази седмица протойерей Всеволод Чаплин, ръководител на синодалния Отдел по взаимоотношенията на Църквата с обществото в Русия.
Православната църква посъветва "нежния пол" да се облича "по-скромно" и дамите да не ходят по улиците "изрисувани като клоуни".
"Не е лошо, че сега фирми, университети и училища въвеждат дрес-код. Добре би било да се измисли и общоруски дрес-код (за стриптийз баровете и публичните домове може и да не важи)", казва Чаплин в обръщение към руския патриарх Кирил, публикувано от агенция "Интерфакс".
Облечена или изрисувана като клоун, една жена, която по този начин разчита да срещне мъж на улицата, в метрото или бара, не само рискува да налети на пиян идиот, но и няма да си намери спътник в живота, който има поне зачатъци на разум и себеуважение. Ще си намери може би трезвен идиот, но нима тя наистина желае точно това?", коментира Чаплин.
Доминиращата роля на църквата
Защитници на правата на жените реагираха гневно на изказванията на Чаплин, пише днес „Дневник", цитирайки „Ройтерс": „Освен че са били критикувани в руските медии, думите на Чаплин звучат неадекватно в страна, където много жени се гордеят с настъпателното ухажване, разкопчани блузи и незаличима любов към високите токчета...", коментира агенцията.
Подкрепяната от руските властите църква става все по-силна. Тази доминираща роля предизвиква критики от правозащитници, според които това противоречи на светската руска конституция, посочва "Ройтерс".
Феминистката Мария Арбатова коментира, че Кремъл е дал на църквата картбланш да ръководи собствените му идеологически кампании. „Катастрофалното е, че това включва война срещу правата на жените и тази идея за дрес-код е само черешката върху тортата".
Късите поли и насилието
Миналия месец отец Всеволод раздразни общественото мнение с изявлението си за жените на кръгла маса за междуетническите отношения. "Ако носи къса пола, тя може да предизвика не само някой от Кавказ, но и руснак. Ако е и пияна, това провокира още повече. Ако при това и сама активно търси контакт, а след това се чуди, че този контакт завършва с изнасилване, тя сама си е виновна", каза свещеникът.
Заради това Чаплин бе обвинен, че смесва проблема с насилието над жените с темата за външния им вид, но той отвърна: "И през ум не ми е минавало. Няма оправдание за такива действия. Но проблемът остава. Не за мен, а по-скоро за онези, които бъркат улицата със стриптийз (или пък отново ще започнат да ги объркват като свърши зимата)".
Назад към съветските времена...
"Това е пълна глупост. След това пък ще започнат да говорят, че няма нужда жената да си слага червило...", коментира пред "Интерфакс" Людмила Алексеева, председател на Московската Хелзинкска група.
„В съветските времена ловяха жени заради това, че носели тесни панталони. После - заради широки панталони или разголени рамене.
Няма нужда непрекъснато да се измислят ограничения. Поне веднъж да бяха измислили нещо, което освобождава хората, а не ги ограничава".
... или залитане към ислямските порядки...
Позицията на отец Всеволод бе подкрепена от лидера на Чечения Рамзан Кадиров, който е обвиняван от анализаторите във възстановяване на консервативни ислямски порядки - включително наказване на жените, които не са пребрадени.
Позицията на Чаплин получи сдържана подкрепа от председателя на Съвета на мюфтиите на Русия Равил Гайнутдин и от говорителя на главния равин на страната Андрей Глоцер. И двамата призоваха жените да са пример за благопристойно поведение и скромност, но смятат, че пътят към изработване на общоруски дрес код ще е покрит с изключително много въпроси.