На сърф от Мюнхен до Китай

Десет вечерта е, когато младите мъже, облечени в неопрен, се отправят към едно от най-нашумелите места в Мюнхен.

Вече има опашка от хора, които чакат на входа. Не става обаче въпрос за модерен ресторант - или бар, който привлича големите тълпи, а за река.

Добре дошли в сюрреалистичния свят на градското сърфиране, където иновативните търсачи на силни усещания яздят вълните на вътрешноградските реки.

Реката Айзбах в Мюнхен е разположена в центъра на немския град и е едно от местата за градско сърфиране, чиято бройка по света все повече се увеличава. От индустриалните пристанища на Китай до невероятните швейцарски водни канали, еднакво плашещият и омагьосващ екстремен спорт привлича нови и нови почитатели.

Немска находчивост

Мюнхен може да е разположен на 500 километра от най-близкото крайбрежие, но това не спира общността от сърфисти да покоряват легендарната река Айзбах. В продължение на повече от четири десетилетия, сърфистите карат по еднометровите вълни, образуващи се под шестлентовата магистрала, чийто трафик е особено натоварен.

Дори късно през нощта сърфистите продължават да прииждат, а минувачите се трупат по мостовете, за да наблюдават каскадите им.

Реката, която минава покрай живописните английски градини в града, е широка едва 12 метра. Но въпреки малкото пространство, Айзбах далеч не е лесна мишена за покоряване и само на опитните сърфисти се позволява да се гмуркат там.

"Сърфирам в океана от пет години, но карането по река е съвършено различен спорт със съвършено различни движения," разкрива Куирин Стамингер, редактор на онлайн списанието, посветено на сърфистите по реката.  "Водата тече много бързо - около 25 квадратни метра в секунда. Вълните се образуват от сблъсъка на по-бавното с по-бързото течение. Това създава насрещно подмолно течение, което формира водния тунел".

Опитомяване на Сребърния дракон


Ако се замислите за израза "рай за сърфистите", почти няма шанс в ума ви да изникне китайската река Цянтан. Обаче 460-километровата река не само е център на ежегоден фестивал, който привлича най-добрите сърфисти от целия свят, а и е мястото, на което рядък природен феномен омагьосва туристите от векове насам.

Всяка есен огромна прибойна вълна, пътуваща срещу течението, се врязва в реката. Висока около девет метра и пътуваща със скорост 40 километра в час, "Сребърният дракон", както я наричат местните, е най-големият бор в света, който е толкова силен, че само неколцина тежкотоварни търговски плавателни съдове имат разрешението да се движат по реката едновременно с него.

От известно време насам група американски сърфисти организират годишен фестивал по реката, използвайки джетове, за да стигнат до прибойната вълна, която преминава през град Ханджоу. Издигащите се небостъргачи могат да бъдат видяни зад смелите сърфисти, докато карат редом до страховития "Сребърен дракон".

"Стотици хиляди хора се събират всяка година в Ханджоу по време на Лунния фестивал, познат още като "Есенно равноденствие", за да наблюдават този природен феномен," разказва Глен Брумаж, бизнес директор на международната компания Wabsono International, която промотира бордовите спортове в Китай.  

"Градският изглед, стотиците хиляди хора, наредени по брега на реката, ексклузивността и простичкият факт, че това е Китай, допринасят за драматичността, вълнението и примамливостта на сърфирането по Цянтан".

Няма океан? Няма проблем

Малка европейска държава без излаз на морето вероятно не звучи като дестинация, която много сърфинг ентусиасти биха предпочели. Но заобиколената от земя Швейцария с невероятните, ежегодно покрити от сняг Алпи, се доказва като идеална тренировъчна база за цяло ново поколение сърфисти.

"Тук нямаме никакви плажове, но имаме изградена култура на бордово каране," споделя Тино Стахели, предиздент на Швейцарската сърфинг асоциация. "През зимата имаме сноубордове, а много хора искат да се занимават с подобен спорт и през лятото".

Междувременно, много села в държавата са разположени в близост до реки с леденостудени води, течащи от внушителния планински масив.

Все по-голям брой сърфисти вече се възползват от тези реки, като един от примерите за това са фестивалите около река Рюс, минаваща през живописното селце Бремгартен в северната част на Швейцария.

Вълните в красивата река достигат до височина от един метър. Но желаещите да се пробват трябва да бъдат готови да си изчакат реда - в подходящите за сърф дни се събират опашки от над 40 души, които чакат повече от половин час, за да получат възможността да покорят дълбоките сини води на Рюс.

Новините

Най-четените