Първият отгледан в лаборатория бургер ще бъде представен и изяден на нарочна пресконференция в Лондон. Учени използвали клетки от крава и ги превърнали в мускулни влакна, от които направили кюфте. Според изследователския екип, технологията ще задоволи все по-голямото търсене на месо по света.
Критиците на изкуствената храна смятат, че има и по-лесни начини да бъде преборено недохранването - например, просто всички да намалим месните продукти.
От нищо - нещо
Стволовите клетки са като своеобразен шаблон, от който се развива специализираната тъкан - била тя нервна или кожна. Повечето научни разработки в тази област са свързани със създаването на изкуствени органи за трансплантиране. Проф. Марк Пост от Университета в Маастрихт и екипът му използват същите методи за създаването на храна.
Процесът започва с извличането на стволови клетки от мускулната тъкан на крава. В лабораторията те биват захранени и третирани с химикали, които им позволяват да се делят и да се развиват. След три седмици вече има милион стволови клетки, които се превръщат в малки мускулни влакна. Когато станат достатъчно, от тях се приготвя кюфте. По-големи парчета тъкан биха изисквали изкуствени системи за обмяна на веществата.
Учените правят всичко възможно синтетичното месо, което е бяло на цвят, да наподобява оригинала възможно най-много. За целта се използват оцветители и подправки. „Ако не изглежда като нормално месо, ако няма вкус като на нормално месо... това няма да е реален заместител", коментира един от сътрудниците на Пост. Шефът на проекта за 215 000 паунда коментира, че бургерът „няма да е страхотен на вкус, но ще става".
Решение?
„Много хора намират за отблъскваща идеята за синтезирано в лаборатория месо, но вероятно биха разсъждавали по същия начин и за истинското, ако се замислят какво се случва в кланиците", коментира Хелън Брийууд от изследователския екип. Тя е станала вегетарианка заради жестокостите, проявявани спрямо животните.
От световната организация ПЕТА също посочиха, че с появата на изкуственото месо „ще дойде краят на камионите, пълни с крави, и пилета; на кланиците и на промишленото животновъдство. Въглеродните емисии ще бъдат намалени, ще се постигнат икономии на вода и самото снабдяване с храна ще стане по-сигурно".
...или не
Въпреки това, не липсват и критици. Според някои от тях, отдалечаването на хората от естествените храни в дневната им диета може да породи здравословни рискове. Според други, проблемът с недохранването в бедните държави е обвързан със затлъстяването в богатите и решението не е в производството на още храна, а в по-добро управление на ресурсите.
Според последния доклад на ООН, Китай и Бразилия вече почти са достигнали очаквания си пик в потреблението на месо, а много индийци така или иначе го избягват по културни и религиозни причини.
Така е напълно възможно синтетичният бургер да се превърне в научно решение, което си търси проблем.
"Така е напълно възможно синтетичният бургер да се превърне в научно решение, което си търси проблем." Най-симпатичното изречение тук.
Евтино месо без жили и с количество мазнина на вкус... не виждам нищо лошо.
lele male, всяка храна, която няма достъп до влага, се разлага по-бавно. Няма как нещо пържено и държано на открито под лампа да хване мухъл.