През март малкият YouTube филм „Първата целувка" накара различни хора да се целуват пред камерата веднага след запознанството си и предизвика сензация в интернет.
Видеото се оказа реклама на модна компания и мнозина го обявиха за измама, но все пак днес то има над 85 млн. гледания в YouTube, като се радва и на доволно количество пародии (включително версии с кучета и с момичета на Playboy).
Едва в последните дни обаче се появи една от най-ловките пародии на клипа, успяла да изведе свое собствено послание отвъд намигването към първоизточника.
Въпросният проект се оказа дело на Макс Ландис, син на големия американски комедиен режисьор Джон Ландис, който определено има таланта на баща си да открива човещината и сърдечността и в най-глуповатите и неловки ситуации.
Произведението му „Шамарът" изобразява в четири минути как 40 души, разделени по двойки, се срещат за първи път, но не за да се целунат, а за да си разменят по една сочна плесница. И то наистина сочна и звучна, макар авторът да твърди, че всеки си е получил толкова силен шамар, колкото сам си е поискал.
В началото на видеото двойките преговарят правилата за размяната на удари, а впоследствие някои невъзмутимо си признават, че се вълнуват от перспективата да плеснат непознат и се хилят неконтролируемо докато раздават и получават шамари.
Участниците са приятели на Макс Ландис и голяма част от тях са актьори, но авторът гарантира, че случващото се пред камерата е напълно автентично и спонтанно.
Несъмнено най-известното лице (макар и трудно разпознаваемо) е на актьора Хейли Джоел Осмънт.
Звездата, изгряла като дете в „Шесто чувство" и „Изкуствен интелект", определено изненадва с появата си и си получава заслуженото от блондинка, която не може да спре да се смее през цялото време. „Извинявай", казва му тя, „Просто съм толкова развълнувана, че ще ударя някого".
Авторът Макс Ландис подчертава, че видеото не е част от никаква маркетингова кампания. „То е просто едно тъпо интернет видео, но кое ли не е в тези дни?", пита той и обяснява простичката си теория, потвърдена в клипа: „Един шамар, лишен от унизителния си контекст, е много по-интимен от целувка".
Наистина „Шамарът" успява да създаде специфична абсурдно-трогателна атмосфера, кулминираща към края, когато участниците дават воля на инстинктите си и започват групово да се шамаросват, боричкат и поливат с бира.
Какъв по-хубав начин да си спечелиш нови приятели?