Великден е специален празник дори за атеистите. Мистиката на свежата пролет, спокойствието от опустелия град и повечето почивни дни правят усещането от дните около Възкресение специфично.
Точно това време предразполага към разходки към малко по-различна дестинация - то е идеално за кратко пътуване до някой манастир.
Така хем човек може да се разтъпче и разнообрази, хем да почерпи с още по-пълни шепи от пролетта и атмосферата на Великден, да чуе камбанен звън и песнопение, да подиша чист въздух и да се докосне до възраждащата се природа.
Защото манастирите се намират на най-хубавите места, разположени стратегически като бастиони на духовността и просветата, но и далеч от мирската суета.
Около София има десетки манастири и тук ще предложим няколко идеи за кратки или целодневни разходки за малко чист въздух, различно преживяване и пълноценен Великден.
Рилски манастир
Едва ли има българин, на който именно тази дестинация не би хрумнала, когато става дума за манастири, но и ние няма как да я пропуснем. Рилската обител е културна и историческа светиня и разходка из целия район винаги си струва.
Манастирът е основан през X век от най-тачения български светец- Свети Йоан Рилски, лечител и отшелник, небесен закрилник на българския народ.
Духът на отшелника, живял в пещера в Рила, се усеща и в горите наоколо, само на метри от суетнята на посетителите, сувенирчетата и мекиците в двора на манастира.
Гложенски манастир
Той е на около 100 км от София, над село Гложене и долината на река Вит, близо до Тетевен. Манастирът "Свети Георги Победоносец" е кацнал високо на скална издатина и под каменните отвеси на връх Камен Лисец.
У нас няма друга обител с подобно разположение, подобно на крепост, построена на скала. Гледките оттам са невероятни.
Обителта е основана през XIII век и още е действаща, а на място има и музейна част, която разказва историята на манастира, който е укривал и Васил Левски.
Земенски манастир
Град Земен се намира на около 70 км от столицата, в западния край на област Перник, в планински район на брега на Струма. Планините наоколо са по-ниски - Конявска и Земенска, и по-малко познати, което важи и за целия район.
Има и стар манастир - "Свeти Йоан Богослов", от XI век. Най-известната част от него е църквата, която е и най-старата му постройка. Тя е паметник на културата с кръстокуполната си архитектура и стенописите си. В момента обаче мястото е музей, а не действащ манастир.
Черепишки манастир
Той е наречен "Успение Богородично". Намира се в дефилето на река Искър, на 85 км. от София, на брега на самата река с гледка към скалите и околния Врачански балкан.
Мястото е изключително живописно, а манастирът е добре поддържан. Намира се между селата Зверино и Лютиброд. Името му според легендата идва от костите на войници, загинали при битка на цар Иван Шишман с турските нашественици в района.
Тук убежище намира Софроний Врачански, а след това манастирът е любимо място на Иван Вазов и Алеко Константинов.
Драгалевски манастир
Връщаме се по-близо до София - към Драгалевския манастир "Успение Богородично", до който може да се стигне и с обществен транспорт.
Намира се над Драгалевци, в буковата гора на Витоша. Основан е от цар Иван Александър и е един от 14-те манастира на Софийската света гора. Наричан е царски манастир, действа и до днес, при това е женски манастир.
Кладнишки манастир
Намира се в изключително приятното пернишко село Кладница, на западния склон на Витоша. Манастирът "Свети Николай" е в гората над селото и също е бил част от Софийската света гора.
Манастирът е малък, но действащ, а пътят дотам си заслужава и заради самото село Кладница и възможността за разходка нагоре към Витоша - пътеката продължава към хижа "Селимица".
Германски манастир
Той е едно от най-старите свети места край София - датира от X век. При падането под османско робство е разрушен и в настоящия си вид е построен малко след Освобождението.
Намира се между хълмовете на Лозенската планина, а в двора му има две секвои, посадени в края на XIX век, когато манастирът е посетен от княз Фердинанд. Намира се на около 5 км. от село Герман и е действаща обител.
Лозенски манастир
Той също се намира в Лозенската планина, на около 4 км. от едноименното село. Стига се с кола по черен път или пък пеша за около 40-60 минути ходене по Лозенската екопътека, която стига до връх Половрак.
Манастирът "Свети Спас" е малък, но поддържан и подреден. Построен е по време на Второто българско царство, но след това е разрушаван, като в днешния си вид съществува от 1821 г.
Кремиковски манастир
Той е на 3-4 км. от кв. "Кремиковци", в южните поли на Стара планина. Куполът на църквата му се вижда отдалеч, а мястото осигурява панорама към София и Витоша.
Манастирът "Свeти Георги Победоносец" датира от Второто българско царство и има два храма. Старият "Свети Георги" съхранява ценни стенописи.