Перфектният партньор? И какво от това

Докато дъвче ягодовия си пай, Джесика Лашон, стюардеса от Чикаго, се опитва да не избързва и да не си представя тази първа среща да се превръща във втора, трета, и евентуално в някакъв момент блестящ диамантен пръстен и "заедно за вечни времена".

Но просто не може да се овладее. В крайна сметка той е висок, от добро семейство, отгледан от дядо и баба, точно като нея, работил във финансовия бранш и дори има отлични зъби.

Размислите й обаче внезапно са прекъснати, когато мъжът насреща й задава категорично неромантичен въпрос: "Какъв е кредитният ти рейтинг?"

"Сякаш музиката изведнъж спря," казва 31-годишната Лашон, спомняйки си как срещата е тръгнала към катастрофа веднага след като се е опитала да отговори честно на въпроса му.

"Беше адски неловко, защото той не спираше да ми повтаря, че съм перфектното момиче за него, но и че ниският кредитен рейтинг е решаващ фактор за него."

Кредитният рейтинг, някога слабоизвестен показател, получаван по сложна формула на база натрупаните задължения и историята на плащанията, е станал все по-важен фактор в отпускането на кредити, предлагането на недвижимост и дори селекцията на кандидати за работа.

Той вече се използва така масово, че е станал сериозен фактор и в отношенията между половете, понякога засенчвайки по-традиционни приоритети като добрата работа, общите интереси и физическата химия. Поне така констатират интервюта сред активно ходещи на срещи с потенциални партньори американци на възраст под 40 години.

На среща вече се ходи със свидетелство за липса на венерически заболявания и пълна кредитна история

"Кредитният рейтинг при срещите играе подобна роля на тест за предавани по полов път заболявания," казва Маниша Такор, основател и изпълнителен директор на MoneyZen Wealth Management, компания за финансови консултации.

"Това е лесен начин да придобиеш представа за нечие финансово минало по същия начин, по който тестът за венерически заболявания дава известна информация за нечия сексуална биография."

Трудно е да се прецени колко от хората на срещи с другия пол вземат предвид кредитния рейтинг в романтичните си планове, но специалистите по финансово планиране, брачните консултанти и мениджърите на сайтове за запознанства казват, че констатират много повече интерес към кредитния рейтинг, отколкото в миналото.

"Получавам два пъти повече запитвания за кредитния рейтинг на хора, отколкото преди рецесията," споделя Такор.

Хората, които поддържат форуми за финансови съвети онлайн, казват, че темите за кредитите и връзките получават стотици отговори минути след публикуването им.

Алекса фон Тобел, основател и изпълнителен директор на Learnvest.com, компания за финансово планиране, твърди, че членовете на сайта й се интересуват от кредитни рейтинги повече от всякога.

"Това е единствената оценка, която има значение, след като завършиш образованието си," заявява тя


25-годишната Джозефин Ла Бела, която работи в компания за разплащания, обича да подхожда към деликатния въпрос директно. Ла Бела, която старателно е следила кредитния си рейтинг от завършването си на университета Rutgers през 2009 г., е установила, че засягането на темата за нейния собствен кредитен рейтинг кара и ухажорите да са по-откровени по темата.

През август, спомня си Ла Бела, на вечеря в Ню Джърси потенциален партньор изръсил какъв е кредитният му рейтинг още на първото излизане с нея. Вместо да направи нещата по-неловки, това довело до много продуктивна дискусия.

Оттогава Ла Бела се опитва да подхваща темата скоро след запознанството си с нови хора. "Приемам насериозно кредитния си рейтинг, така и партньорът ми ще може да ме приеме насериозно," коментира тя.

Шепа малки сайтове за запознанства вече са дебютирали, насочвайки се специално към неженени, търсещи партньор с перфектен кредитен рейтинг. "Уредените кредити са секси," твърди един от тези сайтове - Creditscoredating.com, който позволява на членовете да виждат кредитния рейтинг на потенциалните си партньори, ако те се съгласят да предоставят тази информация.

На друг сайт, Datemycreditscore.com, на главната страница е написано, че хората е крайно време да "спрат да се самозалъгват" и да осъзнаят, че кредитният рейтинг е важен


Срещите с хора с лош кредитен рейтинг могат да имат реални последици. Банките са предпазливи към отпускането на заеми на хора с лош рейтинг, най-вече такъв под 660; най-добрите рейтинги са между 800 и 850, а тези над 750 се смятат за сравнително добри.

Ниският рейтинг е пагубен за мечтите за покупка на къща и води до катастрофални лихви по кредитни карти, коли на изплащане и други негарантирани заеми.

Ниският кредитен рейтинг също така пречи при опитите за наемане на апартамент и осезаемо завишава сметките за мобилни телефони и автомобилни застраховки. В САЩ проверката на рейтинга на кандидати за работа е забранена в осем от щатите, но въпреки това 13% от работодателите, участвали в проучване на Американската асоциация за управление на човешките ресурси през юли са извършили проверка на кредитоспособността на всичките кандидати.

26-годишната Лорън Долард, работеща в некомерсиална организация в Хюстън, казва, че кредитният й рейтинг е препънал семейните й планове. Гаджето й се въздържа от предложение за сватба, докато тя не изплати по-голямата част от над $150 000, които дължи като студентски заеми и докато рейтингът й не стане по-добър.

Сега рейтингът на Долард е толкова нисък (около 600), че тя не може да кандидатства за заем за покупка на кола. Тя обаче не се сърди на гаджето си, защото смята, че той е прав "да не желае да носи отговорност за безотговорните финансови решения, които аз съм вземала".

Джон Хендрикс, 33-годишен специалист-химик в Сан Франциско, казва, че голямата разлика между кредитния рейтинг на приятелката му и неговия собствен може да доведе до напрежения във връзката им.

Когато двамата вземат на лизинг кола през октомври, Хендрикс е принуден да поиска името му да остане извън договора, защото ниският му рейтинг намалява шансовете му за изгодна лихва, която приятелката му може безпроблемно да получи.

По думите на Хендрикс той се чувства засегнат от това, че кредитният му рейтинг, опетнен от само една оспорвана сметка за кабелна телевизия, е ограничил достъпа му до кредити. "Винаги съм си плащал сметките, така че ми се вижда абсурдно грешка в билинг системата да може да ти съсипе рейтинга," казва той.

Сара Клайн от myFICO Forums сравнява кредитния рейтинг с диетите, защото и двете влияят на срещите и запознанствата, но често се пазят в тайна


За да мотивира членовете на форума открито да обсъждат и оправят кредитния си рейтинг, сайтът провежда онлайн състезание, наречено myFICO Fitness Challenge, където участниците се опитват да си вдигат рейтинга. Миналата година в конкурса са участвали над 24 000 души.

В публикация във форума, жена е поискала съвет, след като е открила, че кредитният рейтинг на партньора й е около 400. Някои от другите членове я упрекват, че е дребнава и материалистка, докато други я съветват да го разкара възможно най-бързо.

Стюардесата от Чикаго Джесика Лашон казва, че все още е шокирана, че кредитният й рейтинг би могъл да саботира потенциално перфектна връзка. Тя има натрупани дългове по кредитната си карта и периодично е закъснявала с плащането на сметки - и обяснява, че не е сигурна какъв е кредитният й рейтинг, но е сигурна, че той не е особено добър.

Тя споделя, че няколко дни след пропадналата среща е получила извинителен SMS. Потенциалният й партньор в него е повторил за пореден път: "Проблемът не е в теб, а в кредитния ти рейтинг."

#1 AlahAkbar 31.12.2012 в 12:03:35

Поредната простотия, която не заслужава коментар ...

#3 Блуждаещ читател 31.12.2012 в 21:49:47

Какъв ли е кредитния рейтинг на човек, който никога не е имал кредити и е живял простичко и според чергата си?? Или такова животно няма в 'цивилизования' свят?

#4 deowin 31.12.2012 в 22:19:55

>такова животно няма в 'цивилизования' свят? Такова животно няма в частта от света, за която се отнася оригиналната статия. Изобщо, цялата идея на статията се губи в превода, и, съответно, коментарите под нея са точно толкова уместни, колкото самата тя. Сиреч, никак.

#5 Зелен Бетон 02.01.2013 в 00:24:49

Да си избираш половинката по кредитен рейтинг означава, че оставяш на Системата да ти я избира. Иначе казано – признаваш, че Системата знае по-добре от теб кое е добре за теб. И доброволно сдаваш една съществена частичка от личния си суверенитет. Системата, разбира се, е доволна. Тя усърдно е работила, за да се стигне до този етап. Системата насърчава своите любимци да се множат и плодят помежду си. Консуматорите, доброволно оставили се да бъдат впримчени в примамливия живот на кредит, ще раждат малки консуматорчета, у които ще е генетично заложено не само да живеят на кредит, а да си плащат редовно. Никой вече не пее „Ще живеем във колибка, ще си пържим прясна рибка...“. На следващия етап се очаква от детските приказки да изчезне бедният юнак с доброто сърце, който накрая се жени за принцесата. Всъщност не, няма да изчезне. Само че аха да се ожени за принцесата, и ще го измести друг юнак. С идеален кредитен рейтинг. За да се образуват правилните гънки в пластелинените още мозъчета на подрастващите.

#6 explorer 02.01.2013 в 09:50:56

Ако говорим за перфектен партньор, то със сигурност иде реч за брак по сметка. А във времена и територии където се живее основно на кредит, кредитния рейтинг е един от най-съществените показатели. Не знам защо описаната дама се прави на ощипана мома

#8 Оня Дето Го Трият 02.01.2013 в 12:57:02

Аз пък му сложих + на Свинчо. В западния свят може във всичко да са по-напред от нас, но в отношенията мъже-жени са пълни инфантили и статиите със съвети взети от тамошни списания звучат също толкова инфантилно (Космо-глупости) Така че не е лошо да ни ги спестяват....

#9 Ицо 02.01.2013 в 14:09:37

Аз пък мисля че статията си е много добра Всичко е много точно, с една добавка само : Кредитния рейтинг трябва да интересува само тези дето са сравнително бедни или средна класа някаде .... Щото ако си богат - не би трябвало да имаш проблем да вземеш по-бедна жена или такава с по-нисък кредитен рейтинг. Но ако ти самият живееш на кредит, наистина един партньор с нисък кредитен рейтинг, може да ти вгорчи живота.

#11 паяка 02.01.2013 в 14:23:42

Две ръководства за жени Aвстралийско "Ръководство по Домакинство", издание от 60-те години 1. Помнете, че винаги трябва да сте готова да посрещнете съпруга си, когато той се прибира от работа. 2. Пригответе децата, измийте ги и ги облечете в чисти дрехи. Те трябва да стоят и да посрещнат своя баща, когато той влезе през вратата, за да го поздравят. 3. Вашият външен вид трябва да е изряден, сложете си чиста престилка и панделка в косата. 4. Не започвайте разговор със съпруга, той е изморен, че му се налага да ходи всеки ден на работа и то заради вас - нахранете го и след като прочете вестника си може и да се опитате да го заговорите Вестник "Домашно домакинство" (САЩ), 13 май 1955 г. 1 .Вечерята трябва да е готова навреме. Планирайте я сутринта (най-добре е предната вечер, за да не забравите нещо). Предложете му какво смятате да сготвите и го обсъдете. Това означава, че вие се притеснявате за него и се интересувате от нуждите му. Мъжете винаги се прибират гладни в къщи и на масата очакват да ги посрещне любимото им блюдо. 2. Пригответе се. Отделете 15 минути, за да се освежите. Оправете дрехите си, косите - трябва да сте весела и свежа, когато той си дойде. 3. Бъдете приятна събеседница. Необходимо му е да повиши настроението си, да забрави за служебните неприятности, да почуства домашния уют. 4. Почистете къщата. Убедете се, че всичко е подредено и е на мястото си. Приберете учебниците, играчките, вестниците. Забършете прахта навсякъде. 5. В студените месеци - разпалете огъня в камината. Съпругът ви трябва да почуства, че се намира в оазис на почивка и ред, и ще се зарадва. Освен това, грижата за неговият комфорт ще ви достави истинско удовлетворение. 6. Погрижете се за децата, те трябва да са чисти и спретнати. Пазете тишина. Когато той се прибере, изключете миячната машина, пералнята, сушилнята. Постарайте се да убедите децата да не шумят. 7. Бъдете щастлива от това, че го виждате и нека той да усети това щастие. Приветствайте го с топла усмивка и покажете искрено желание да го зарадвате. 8. Слушайте го. Вие може да имате да му казвате нещо много важно, но не го правете в момента, когато той се връща от работа. Дайте му възможност той да се изкаже - помнете, неговите теми за разговор са по-важни от вашите. 9. Никога не се оплаквайте, ако се е прибрал късно и е трябвало да го чакате. Нито му правете забележка, ако е отишъл да се позабавлява без вас. 10. Вашата задача - да гарантирате, че домът е място на спокойствие, ред, мир, където мъжът може да отпочине телом и духом. 11. Не го занимавайте с вашите проблеми. 12. Не се оплаквайте, ако той пропусне да се прибере някоя вечер. 13. Създайте му комфорт. Нека най-удобното кресло в къщата да е неговото. 14. Винаги имайте под ръка топла или хладна напитка, която да му подадете. 15. Говорете с тих, успокояващ и приятен глас. 16. Помогнете му да се съблече. Събуйте обувките му. 17. Помнете - той е глава на семейството - не искайте от него да ви обяснява действията си или да ви дава сметка за тях. И накрая най-култовото: И още от , от частта След като свършите интимния акт със съпругата си, вие трябва да й позволите да отиде до банята, даже да не й е необходимо. Дайте й време да остане за малко сама. Тя може да иска да поплаче...

#12 deowin 02.01.2013 в 17:09:27

>оставяш на Системата да ти я избира. Зелен Бетон, казал си една голяма глупост. Ти интересуваш ли се дали мацката ти е ходила в университет? А в кой точно? Има ли значение за теб дали е била тройкаджийка или отличничка? А дали изобщо не ти пука какво работи? Е, тези неща са точно толкова част и следствие от същата анонимна и за теб явно злонамерена 'система', както и кредитния рейтинг. Хайде тогава си коригирай мнението, че иначе просто звучиш двулично.

#13 Блуждаещ читател 02.01.2013 в 18:31:16

...И още от , от частта След като свършите интимния акт със съпругата си, вие трябва да й позволите да отиде до банята, даже да не й е необходимо. Дайте й време да остане за малко сама. Тя може да иска да поплаче..." Блажени години, рокендрола беше млад... Доларът беше със златно покритие и бащите не бяха и сънували за отпуск по майчинство.

#14 Зелен Бетон 02.01.2013 в 21:15:31

@deowin: Хич не е глупост. Ако кредитният рейтинг е сред основните критерии, по които избираш Онзи/Онази-Дето-Ще-Е-За-Цял-Живот, значи се доверяваш сляпо на Системата. (Става въпрос за финансовата, не за образователната система, последната е друг разговор.) Още повече, че ние, средностатистическите индивиди, по правило си нямаме хабер как точно се изчислява въпросният числов показател. А пък Онази-Дето, може да е луда заплесия, която никога не знае колко струва киселото мляко и колко пари има в портмонето си, и аз точно такава да си я харесвам! Или пък моя милост (в ролята на Онзи-Дето) да съм непоседна личност, непрекъснато ровичкаща да търси нови неща, от които първите 15 се оказват провали – и едвам си изплащам кредитите, които някой сладкодумник ми е дал, потупвайки ме окуражително по рамото. Да, ама като улуча десетката на 16-тия път, същите тия изчислители на кредитни рейтинги ще се изпребият да ме финансират, нали? Това в кой кредитен рейтинг се отчита? Дали двама души ще продължат живота си заедно не се определя с рейтинги, много се извинявам. И с генетичен анализ не се определя. Нито с психопрофили. Определя се от онова чувство под лъжичката – което е трудно дори да се опише, камо ли да се мери с числа. Кредитният рейтинг даже не е показател дали си отговорен човек. Може изплащането на кредита да ти е първи приоритет, но да е станало така, че просто не можеш. Рейтингът показва само КОЛКО РИСКОВ СИ БИЛ ДО МОМЕНТА – и то не изобщо, а рисков КОНКРЕТНО за Системата (финансовата). Иначе може да нямаш дори глоба за неправилно паркиране. Кредитният рейтинг те мери по ценностите на Системата, не по човешките такива. Да му се доверяваш, значи да оставяш Системата да избира вместо теб. Разбира се, всяка информация си носи смисъла – и рейтингът, и генетичният анализ, и психопрофилът, и какво мислят за теб комшиите. Кредитният рейтинг може да се разчете като индикатор доколко си способен (или склонен) безконфликтно да се впишеш в схемата за живот на кредит. Но когато човек си избира Онзи/Онази-Дето, кредитният рейтинг е много назад по важност. Идиотско е да се пишат дитирамби в негова възхвала и да се представят нещата така, като че ли си длъжен да бъдеш с двата крака в схемата. Не, не си. Да си избира половинката по кредитен рейтинг има смисъл само за този, за когото е немислимо или непоносимо да съществува извън схемата за живот на кредит. Слава богу, все още далеч не всички са такива.

#15 deowin 02.01.2013 в 21:40:29

>Ако кредитният рейтинг е сред основните критерии, по които избираш Онзи/Онази-Дето-Ще-Е-За-Цял-Живот, значи се доверяваш сляпо на Системата Каква е качествената разлика с това да имаш претенции мацката да е завършила поне средно образование или да не е тройкаджийка? Оценката, която образователната система й е дала, е също толкова оценка на "системата" и подлежи на същата критика за обективност на направеното измерване на съответните качества и характеристики. Или с това да предпочиташ да излизаш с момичета, които имат професии като лекар, архитект или учител, пред продавачка или секретарка? Оценката на обществото и на корпоративната система е точно толкова оценка на външна за теб "система". Сиреч, качествена разлика няма. Във всички тези случаи ти се доверяваш на оценката, която някаква "система" извън теб е дала на човек, за който ти не знаеш друго. Тоест, когато се отнасяш пренебрежително и с насмешка към хора, които взимат на сериозно оценката на кредитна агенция за финансовата читавост на човек, а от друга страна намираш за съвсем нормално да вярваш в оценката на образователната система за интелигентността му, или на корпоративната за кадърността му, то това е дефиницията на двоен стандарт.

#16 deowin 02.01.2013 в 21:49:03

>Кредитният рейтинг даже не е показател дали си отговорен човек. Може изплащането на кредита да ти е първи приоритет, но да е станало така, че просто не можеш Още една голяма глупост си казал. Да взимаш кредити, които да успяваш да изплащаш, е точно дефиницията на финансова отговорност. Ако "просто" се е случило така, че не можеш да ги изплащаш, то това е сигурен знак, че не си подходил отговорно към оценяването на рисковете от този кредит. Дори крайните случаи ги илюстрират - ако си взел заем за къща, въпреки, че жена ти не работи, и те блъсне кола, в следствие на което не можеш да си плащаш ипотеката, защото не можеш да работи и трябва да плащаш медицински сметки, то това е риск, който не си сметнал. Жалко е, че те е блъснала кола, но това няма отношение към факта, че не си постъпил особено отговорно от финансова гледна точка. А кредитният рейтинг мери само и единствено това - финансова отговорност. Това няма никакво отношение към всички други фактори, които са адски важни при избирането на партньор, и изобщо не ги омаловажава, защото им е абсолютно ортогонално. С прости думи, никой не е казал, че ако гледаш кредитния рейтинг, гледаш само него. Точно както ако гледаш размера на циците, надали гледаш само него.

#17 Ben Dover 02.01.2013 в 22:54:35

И за пръв път за тази година... Уейт фор ит.... Прасе, ебаси колко си прост

#18 deowin 02.01.2013 в 23:17:18

>Прасе, ебаси колко си прост Може би не е зле да се замислиш какъв оттенък придава на тези думи факта, че са излязли изпод пръстенцата на фен на Криско и Ъпсурд, и самопровъзгласил се разбирач на теорията на относителността със средно образование, за когото училищната аритметика е горната граница на математическите му способности. Не друго, но малко се съмнявам, че така постигаш желания от теб ефект. .. освен ако не е комедиен.

Новините

Най-четените