Определението Венеция на Севера е прекалено клиширано, но върши работа, за да даде първоначална представа какво може да се очаква от белгийския Брюж - канали и великолепен средновековен стар град.
Всъщност по-правилният начин да се нарича това страхотно място е Брюге. Градът е във Фландрия, нидерландско говорящия регион на Белгия, а Брюж е френското му име. Ние все пак ще се придържаме към по-познатото френско произношение.
Уточнението за Фландрия е важно, защото Брюж носи историята и спомена за величието на фламандците и уменията им да тъкат платно. През Средновековието градът, днес на 20-тина километра от брега на Северно море, се превръща в търговски център, а богатството и разкошът, които идват с търговията, се виждат и днес във великолепните сгради на идеално запазения стар град.
След възхода следва упадък, благодарение и на което днес Брюж е сравнително малък град.
В централната си част почти наподобява средновековен тематичен парк, а не истинско населено място.
Компактността и спокойствието на малкия град в комбинация със съхранената старинна архитектура са сред основните плюсове на Брюж. Духът на старите сгради обаче върви със съвременната концепция за много паркове и зеленина, и цялата тази комбинация прави града идеално място за city break.
От гледна точка на България и София, бонус е и друго - Брюж е лесно достъпен. Намира се на около 2 часа път от летището в Шарлероа, оттам има и директни автобуси и дори не е нужно да се минава през Брюксел.
Защо обаче точно Брюж/Брюге?
Все пак Европа е пълна с градове с красиви, запазени стари централни части, както и с такива с канали, и всеки един от тях е страшно живописен. Брюж обаче е от тези места, които те очароват още от пристигането на гарата, от първата улица, парк и първата специфична сграда, която всъщност е най-обикновена къща.
Старинната централна част е от малкото, които те карат да ахнеш, да се усмихнеш и да искаш лакомо да снимаш и на следващия ден, когато видиш едно и също нещо за втори път.
Място, където се оставяш да се загубиш из уличките, защото знаеш, че след ъгъла ще има нова изненада под формата на канал, кула, катедрала или мост над водата.
И всичко това е компактно, не изисква часове обикаляне, което дава усещане за уют и спокойствие и достатъчно време за другите местните забележителности - бира, шоколад и марципан, пържени картофи с майонеза и гофрети с шоколад, сметана или ягоди.
Спокойствието само по себе си е на точно 5-10 минути лек ход извън доста претъпканата с туристи централна част. Тя е опасана с парков зелен пояс край още вода, които контрастират отмарящо на каменните монументи. В източната му част има и 4 вятърни мелници, а в най-южната е Езерото на любовта, което дава поредната възможност за страхотни снимки.
А на 3 км от сърцето на Брюж и смазващите готически палат и 80-метрова кула на пазарния площад, градът свършва. Започват още зеленина, ферми и канали, а пейзажът става напълно пасторален, с пасящи овце, водни птици и тук-там миризма на тор.
Брюж е малък, точно както самата Фландрия, и това е още едно сериозно достойнство на града, който може да се разглежда като отправна точка из региона.
На половин час с влак е не по-малко великолепният Гент, на час и половина - Антверпен, на толкова е и заобиколеният от бойните полета от Първата световна война Ипер.
По-близо обаче има достатъчно интересни места за разходка. По крайбрежието на Северно море са Остенде и плажовете му, както и Кноке-Хейст, лесно достъпни с обществен транспорт. Още по-близо е живописното селце Лисевеге, както и Даме - "родното" място на фламандския литературен герой Тил Уленшпигел.
Особено приятното в случая е, че тук в пълна сила е максимата, че крайната цел е пътят, а не дестинацията. Даме е на само 6 км. от Брюж и пътят натам е изцяло край един от най-живописните канали в цяла Белгия, обграден с тополи и пасторално спокойствие.
По канала може да се плава с параходче, но тъй като сме в Белгия, има и друг начин, който в плоския като тепсия район край Брюж е по силите на всеки - колело.
Страната е рай за каране на велосипед и единствено футболът може да съперничи на колоезденето като национален спорт. Улиците на Брюж са пълни с хора, които се придвижват на две гуми, както и велоалеите извън града, особено в почивни дни. С колело може да се стигне навсякъде и обикновено велоалеите са далеч от по-големите и натоварени пътища, покрай канали и полета.
Затова и да направиш като местните и да покараш малко колело извън града е просто задължително, за да усетиш истински тези места, а в Брюж има достатъчно магазини за велосипеди под наем.
Разходка до Даме е чудесен вариант, но възможностите за повечко километраж са буквално във всички посоки - от велоалеите по зеления пояс около града през каране до морето или дори до Нидерландия или Гент - сигурно е, че накъдето и да тръгне човек, велоалея ще има.
И след като се насладиш на движението, зеленината и спокойствието на провинцията на Фландрия, да се върнеш в Брюж и да се почерпиш с добре заслужена бира и гофрета с всички предлагани топинги.