Нали знаете как Робинзон Крузо подреди живота си на безлюден остров след корабокрушение?
Макар постоянно да правеше планове как да се измъкне, тъй като не бе попаднал там по собствена воля, години по-късно сърцето му го връщаше отново и отново на този красив остров, който той наричаше дом.
Сещаме се за романа на Даниел Дефо 301 г. след като излиза първото му издание, тъй като темата за самотните острови днес се оказва особено актуална.
След епидемията и постоянните призиви за социална дистанция много хора започнаха да търсят самостоятелност.
Брокери и експерти в туристическата индустрия казват, че от март бъдещи купувачи и наематели по целия свят проявяват повишен интерес да избягат на остров само за тях. Тази екстравагантна изолация, разбира се, е скъпо удоволствие, което могат да си позволят малцина привилегировани.
Цените за купуване варират от 50 000 долара за малък, неразвит остров в Канада до над 150 милиона долара за няколко хиляди акра заедно с вила на Карибите. Ако обаче човек има намерение да строи, за да получи разрешително за строеж, трябва да мине през местната бюрокрация, което понякога усложнява нещата.
В случай, че в плановете не влиза строеж, процесът не се различава от купуването на жилище - подписвате договор и островът е ваш, обяснява пред CNN Крис Кролоу, която е изпълнителен директор на компания за недвижими имоти в Онтарио.
Компанията й дава под наем и продава над 800 острова. На ден след кризата има по 150 запитвания, като преди това имало по около 100 обаждания дневно.
Потенциалните клиенти са предимно от САЩ и Канада и се интересуват от Карибските острови и такива в Централна Америка. Търсят се лесно достъпни места, което изключва Азия и Южния Тихия океан.
Кролоу притежава и остров с вила в бариерния риф на Белиз, Централна Америка, като отдава острова под наем. Винаги е бил популярен, но тази година след епидемията е бил особено бързо резервиран почти до края на годината. Вилата побира четирима души, до там се стига по вода, а персоналът живее на съседен остров. Ол инклузив нощувките започват от 3595 долара за двама души.
Бахамските острови също са атрактивна дестинация за купуване на частен остров заради липсата на данък върху печалбата и близостта на страната до САЩ. Освен това мястото е икономически и политически стабилно, обяснява друг брокер - Ник Дамианос, който работи с фирма за недвижими имоти на Бахамските острови.
Там се продават около 20 частни острова, половината от които са излезли на пазара през последната година. Една от атрактивните оферти е за остров в Екума - окръг от над 360 малки островчета на Бахамите, струващ 29 милиона долара. Разположен е на 46 декара, има четири вили с общо осем спални, три къщички за персонал, пристанище, дълги ивици плаж с павирани пешеходни пътеки и всичко това заобиколено от тропическа зеленина.
Ако подобно удоволствие ви се струва прекалено скъпо, то явно за някои не е така.
След COVID-19 Дамианос отчита над 50% увеличение в запитванията за частни продажби на острови - от около 12-15 на месец те вече достигат до над 30. Повече трафик отчитат и уеб страниците на местата, които предлагат острови за продажба. В момента обаче продажбите са малко усложнени, тъй като клиентите искат да видят острова на живо. Сега това е заменено с виртуални разходки, докато паднат ограниченията за пътуване навсякъде.
Ръст има и в наемането на частни острови. Мисти Белс от луксозната туристическа мрежа Virtuosо също казва, че има повече запитвания и резервации от миналата година. Тя прогнозира, че социалното дистанциране ще продължи много по-дълго след като границите се отворят.
"Като цяло хората искат да стоят настрана от другите. Един частен остров е идеален за това", коментира тя пред CNN.
Уединението е новото модерно при пътуванията, коментира и Джак Езон, основал в Ню Йорк туристическа агенция.
"Нашите клиенти казват, че искат да се чувстват в безопасност и комфортно и да отидат някъде, където могат да се свържат отново със семейството и приятелите. Частният остров е това, което първо ни идва на ум", обяснява той.
Клиентите на агенцията му са най-заинтересовани да наемат леснодостъпни карибски острови като Муша Кей и Остров Некер.
Муша Кей е на 45 минути разходка с лодка от Екума, Бахамските острови. Собственост е на илюзиониста Дейвид Копърфийлд. Разполага с пет къщи с общо 12 спални. Наемателите отделят 42 000 долара на ден, за да се насладят на седем плажа, гореща вана и басейн на брега на океана и дейности като плаване, водни ски, риболов и гмуркане с шнорхел.
А Некер се простира на 74 декара на Британските Вирджински острови. Струва "скромните" 102 000 долара на нощ. Собственик е сър Ричард Брансън, който опитва чрез него да обезпечи туристическите си компании, засегнати по време на кризата. И тук има изобилие от удобства - като вила в балийски стил с 11 спални и външно джакузи, отделно шест по-малки къщи също в балийски стил, няколко плажа, палмови дървета, мокър бар, джакузи за 30 души и басейн. В цената са включени и сърф, уроци по тенис, екскурзии до околните острови и др.
По думите на Езон, Некер е най-доброто убежище за двойки и семейства, които искат да се съберат отново след месеци на карантина. За него "това е олицетворение на представата за секси частен остров".
Том Мърчант, съосновател на туроператор, който предлага места с уединени плажове, на населени острови, пък забелязва друга тенденция - търси се самостоятелност не само за лятото, но и до края на годината.
Той отчита значително увеличение на резервациите на Малдивите, именно за края на годината и началото на следващата. Мърчант прогнозира пред Forbes, че именно неограниченото пространство ще бъде сред приоритетите в избора на почивка в следващите месеци. И какво по-хубаво от това тази свобода да получиш върху мек пясък, тюркоазена вода и синьо небе?
Уединените места, които не са на частен остров, но разполагат с частни плажове, са и по-достъпни за хора, които не разполагат с милиони в банковата си сметка.
Сред атрактивните обекти, които Мърчант предлага, е луксозен хотелски комплекс на остров Маафуши. По думите му там се намира един от най-добрите уединени плажове. Мястото предлага и отделни вилички, всяка от които разполага с всички удобства и се намира върху надстройка над водата.
Относно летуването в Гърция, Мърчант казва, че тъй като тя е една от първите европейски държави, които отново ще посрещат туристи, това може да направи някои острови по-натоварени и претъпкани. Затова той съветва клиентите си да изберат именно по-отдалечени острови, до които се стига с частен транспорт. Такива са Фолегандрос, Сифнос и Спецес, където хотелите предлагат уединени плажове и автентична островна обстановка.
Мърчант дава и някои насоки на онези, които са решили да отделят средства за почивка на остров - да се свържат с туроператор, особено сега, когато ситуацията е толкова променлива.
"Това не е просто работа с хотели и авиокомпании за международни и вътрешни трансфери. Трябва да се адаптира към постоянно променящите се сценарии. Огромно начинание е да поемете сами всички части на пътуването, особено когато нещата трябва да се променят", обяснява той.
Най-лошите сценарии могат да включват частни хеликоптерни, въздушни или корабни трансфери, за да се приберат пътуващите у дома. Туроператорът обикновено може да договори и по-благоприятни условия за резервация, политики за анулиране и гъвкавост с местните доставчици и хотели, в случай, че това се наложи.