Това семейство щеше да изглежда леко нетрадиционно, дори ако членовете му бяха средностатистически хора. Те обаче са кралски особи и на фона на доста други монархии са си направо чудаци - скандални или симпатични, според това какво очакваме от един кралски двор.
Неслучайно са известни и като "най-готиното кралско семейство в света".
Норвежките кралски особи редовно пътуват с обществен транспорт, сключват кой от кой по-странни бракове, а начело на фамилията е крал, който е бил на три Олимпиади и нарича закачливо кралицата си "трол".
Вероятно това е и единственият приемлив начин да се държат монарси в либерална страна като Норвегия, която няма аристокрация и се гордее с това, че е общество от равни. Въпреки че някои височайши странности се преглъщат по-трудно дори от норвежците.
Роденият през 1937 г. крал Харалд V е известен като може би най-спортната съвременна монархическа натура. Като престолонаследник той е част от тима на Норвегия по ветроходство на три Олимпиади - през 1964 г., 1968 г. и 1972 г. Участва и в световни шампионати, откъдето се връща с медали, включително златен.
На 79-годишна възраст се включва в Световното първенство по ветроходство в Торонто, Канада и медиите там го наричат "Кралят-моряк".
През 1968 г., след 9 годишна връзка, държана в тайна, Харалд се жени за момиче с обикновен произход. Кралица Соня е дъщеря на търговец и в онези години на подобен брак не се гледа с добро око. Баща му - крал Олаф V, се вижда принуден да се съгласи на връзката - единственият му син Харалд заплашва, че не би сключил друг брак, което застрашава бъдещето на трона.
Неформалността в отношенията на кралската двойка е видима за всички. За разлика от британските монарси например, норвежкото кралско семейство дава интервюта за медиите. Преди няколко години пред норвежката телевизия NRK кралят - в присъствието на кралицата, обясни как се кани да посети Антарктика и норвежката база там, кръстена "Трол".
"Беше кръстена на теб, нали?", обръща се той към кралица Соня през смях, макар че съпругата му не изглежда да остава кой знае колко очарована от шегата.
Земното поведение е присъщо на норвежкото кралско семейство - смята се за напълно нормално кралят, кралицата и децата и внуците им да ползват обществен транспорт. Простолонаследникът принц Хокон Магнус, сестра му Марта Луисе и децата им са посещавали обикновени обществени училища - освен всичко друго и защото в Норвегия няма твърде частни такива.
Това не е единствено въпрос на манталитет.
Харалд V е първият роден в Норвегия крал - след Олаф IV, който се появява на бял свят през 1370 г. Дядото на Харалд - Хокон VII, става крал на Норвегия, след като страната получава независимост от Швеция през 1905 г., и е първи монарх след 5-вековно прекъсване.
През това време Норвегия не е имала собствен монарх, а Хокон VII е роден като датския принц Карл, поканен в Норвегия за неин крал.
В Норвегия няма и аристокрация - част от нея измира от чума при епидемията от 1349 г., а останалата просто изчезва след столетията под датско и шведско управление.
Това донякъде обяснява и по-неформалното отношение на норвежците към кралското семейство. В страната е нормално хората да говорят на краля на "ти", а Харалд не е първият, който е близо до народа.
Една от най-известните снимки на баща му Олаф V е от зимата на 1973 г., когато монархът прави това, което правят всичките му сънародници в почивен ден - качва се на трамвая в Осло със ските си, купува си билет и се отправя към покрайнините на града, за да покара. Историята разказва, че случайно в същия трамвай се вози и фотограф от местен вестник, който снима краля.
Малката подробност е, че това е времето на петролната криза от 1973 г., която удря тежко страната и жестът на Олаф е силно символичен.
Дори и норвежците обаче трудно преглъщат още по-либералното поведение на децата на крал Харалд - принц Хокон Магнус и по-голямата му сестра Марте.
Престолонаследникът е женен, подобно на баща си, за обикновена гражданка - Мете-Марит. Двамата се срещат на рок фестивал през 1996 г. Проблемът обаче е в това, че по това време бъдещата съпруга на принца е сервитьорка, отказала се от университета и е самотна майка. Синът ѝ Мариус е плод на връзката ѝ със специалист по реклама, който обаче има и присъда за притежание на наркотици.
Употребата на дрога и дивите партита не са чужди и на Мете-Марит.
Тя е дете на разведени родители и сама признава, че баща ѝ е бил алкохолик. След развода той е се жени за много по-млада от него стриптизьорка.
Всичко това вече е прекалено и когато става ясно с каква жена се среща Хокон, в Норвегия се надигат гласове, че това може да е и краят на монархията в страната. Нападките в пресата са нетипично яростни за либералната страна и принцът дори споделя, че му е хрумвало да се откаже от трона.
Накрая Хокон и бъдещата му принцеса дават пресконференция, на която Мете-Марит през сълзи се извинява за миналото си.
"Младежкият ми бунт беше много по-силен, отколкото на доста други хора. Затова и живях доста диво", обявява тя, допълвайки, че осъжда наркотиците и повече не би посегнала към тях.
Мете-Марит успява - социологическите проучвания след това сочат, че повечето ѝ сънародници не възразяват срещу кралица с игриво минало. Това важи и за новото ѝ семейство в кралския дворец в Осло.
Мете-Марит и Хокон Магнус имат две деца, които са престолонаследниците след баща си. Първият ѝ син Мариус обаче официално няма кралски задължения, макар че понякога се появява на събития със семейството.
Сестрата на Хокон - принцеса Марта Луисе, пък наскоро се отказа от кралските си задължения, след като се сгоди за американския шаман Дюрек Верет. Второто също изобщо не се хареса на норвежците, и то не защото Верет е тъмнокож, а защото норвежците са рационални хора и предпочитат да се придържат към науката.
В Норвегия се случва да описват кралския годеник като шарлатанин, измамник и любител на конспирациите.
И тъй като бизнесът на шамана е с алтернативна медицина, Марта се отказа от кралските си задължения, за да се постави ясна граница между личните ѝ начинания и ролята ѝ като член на кралското семейство.
Още преди да срещне доста съмнителния лечител Дюрек през 2019 г., 51-годишната принцеса беше известна в Норвегия с влечението си към алтернативната медицина. Тя е основател на училище, което помага на хората "да се свържат с ангелите си" и твърди, че тя лично може да общува с тях.
Има три деца от предишен брак с писателя Ари Бен. Той приключва през 2017 г., а две години по-късно бившият ѝ съпруг, който страда от депресия, се самоубива на Коледа.
Бъдещият ѝ мъж Верет се описва като шаман шесто поколение. Той твърди, че се е надигнал от мъртвите, предвидил е атаките на 11 септември две години по-рано и се смята за "визионер на нова ера".
Обяснява, че работата му е повлияла на актрисите Нина Добрев и Гуинет Полтроу, а също и че ракът е избор.
Един час лечение при шамана струва 1500 долара, а бъдещите му планове включват шамански предавания по телевизията. Той продава и медальон "Духовен оптимизатор", който създава магнетично енергийно поле, което помага на хората да се свързват със собствените си сили и с чиято помощ той самият твърди, че е "превъзмогнал COVID".
Точно това норвежците явно не могат да преглътнат, въпреки че крал Харалд в типичния си стил описва шамана като "страхотен човек, с когото е забавно".
"Той има чувство за хумор, и се смеем много, дори в това трудно време. И той, и ние стигнахме до яснота за какво става дума и се съгласихме да не се разбираме", обяви главата на най-готиното кралско семейство на света.