Почивка от брака. Когато Кари Брадшоу и Тузаря от първия филм "Сексът и градът" обсъждаха дали не е добра идея си дават отпуск от връзката, като не спят всяка вечер заедно, идеята звучеше радикално.
Нали един от символите на щастливата връзка е съвместното семейно ложе. Означава ли, че ако двойката си лягат в две отделни спални, бракът им е нещастен?
Когато 24-годишната Валери Уайзер се премества с приятеля си в Ню Йорк и решава да има отделна спалня, също се тревожела, че двете легла в апартамента им ще дават противоречиви сигнали на хората, които не я познават добре.
"Обичам го, но представата, че ще споделяме една стая, силно ме смущаваше. Питах се дали проблемът е в мен. Знам, че когато се влюбиш в някого и решите да заживеете заедно, трябва да спите в едно и също легло, но аз не се чувствах удобно да направя тази крачка", казва Уайзер пред "Ню Йорк Таймс".
След като Валери е обяснила пред приятеля си, че никога не е споделяла спалнята си с друг човек и ще ѝ е по-комфортно, ако спи сама, той проявил разбиране и се съгласил да си търсят жилище с две отделни спални.
Тази стъпка в техните отношения не е изолиран случай в САЩ. Според проучване на Международната асоциация на домакинствата от януари тази година една на всеки пет двойки в Америка предпочитат от време на време да си лягат в отделни спални, а две трети от тях спят далеч от половинката всяка вечер.
Интериорният бизнес също е забелязал тази тенденция. От миналата година заявките за преструктуриране на жилищата и обособяването на две отделни спални са тръгнали нагоре и е много вероятно това течение да продължи и през 2023-та.
Може ли обаче да сме спокойни, че отделните легла не са бомба със закъснител? От една страна, много от двойките споделят, че спят по-добре, когато партньорът им не лежи до тях, защото не чуват хъркането му и не се борят за завивките.
Но от друга - какво говори за чувствата ни към половинката фактът, че нямаме желание да лягаме до него?
"Винаги изпитвам съмнения, когато една двойка ми сподели, че са решили да спят в отделни стаи. Чувала съм различни извинения - от преместих се заради болки в гърба до имам нужда от малко дистанция. Каквото и да е оправданието ви, трябва да се запитате какво мотивира желанието ви да си лягате далеч от партньора", казва брачният консултант Катрин Хертлайн.
Позицията ѝ допълва сексуалният терапевт Черил Фрейзър, според която известно време далеч един от друг е полезно за всяка връзка, но ако това се превърне в ежедневен навик, е идеална основа за бъдещи проблеми.
"Причината да лягаме в едно легло с партньора е да правим секс. Когато спим един до друг, интимността е непринудена, естествена и непланирана. Гушкаме се и се докосваме, а това сплотява хората", коментира доктор Фрейзър.
В нейно изследване сред 3000 двойки тя е открила, че 33% от хората с дългосрочни взаимоотношения (над 5 години) са в т.нар. безполова връзка - клиничната дефиниция за редки сексуални контакти, не повече от 6 пъти годишно.
И понеже 40% от тях са споделили, че спят в отделни спални, Фрейзър е убедена, че решението да не споделяте нощта с половинката си е притеснително.
На обратното мнение е журналистът Силия Уолдън, която наскоро издаде книга за предимствата от брачния отпуск. В своето проучване Уолдън е стигнала до извода, че ако прекарвате до шест седмици далеч от партньора ще поддържате по-лесно страстта помежду си.
"Това не е развод или пробна раздяла, а шанс да бъдете сами, без да изпитвате вина. Майка ми казваше, че най-щастливите бракове са тези, в които съпругът е във флота и не е през цялото време вкъщи. Ако двойките живеят от време на време разделени, ще забравят за дребните си конфликти и да усетят липсата си", казва журналистката за "Гардиън".
За нея обвързването, в което съпрузите прекарват всеки ден заедно, е модел от миналото, който не отговаря на съвременните критерии. Хората днес са по-податливи на емоционално изчерпване и бърнаут, заради което е съвсем естествено да имат нужда от почивка.
Както си взимате годишен отпуск, за да се разсеете от атмосферата на работа, така трябва да се отделяте и от половинката си, се твърди в книгата на Силви Уолдън.
Заключенията ѝ обаче не се посрещнаха добре във Великобритания, тъй като според много социални групи, изводите в книгата застрашават семейните ценности. Десетки британци казваха, че ако партньорът пожелае да поживее известно време отделно от семейното гнездо, ще се усъмнят, че той или тя имат извънбрачна афера.
Други са на мнение, че дори идеята за почивка от брака да е предложена с добри намерения, след време ще се окаже катастрофална за връзката.
За да аргументира гледната си точка, Уолдън е посочила изследване, в което се казва, че голяма част от британките днес се обвързват сериозно едва след 30-та си година и предпочитат да запазят независимостта си и след женитбата.
Балансът на финансовите сили в домакинството също се е променил, като отговорността за бюджета вече се поделя поравно между мъжа и жената.
"Почивката от брака е еднакво необходима и за двата пола. Единствената причина да адресирам книгата си към жените е, че те по-трудно се решават на тази стъпка", споделя журналистката.
Не може да се отрече обаче, че отделните легла винаги са били и по всяка вероятност ще и останат метафора за нещастен брак.
Макар че в миналото за аристокрацията е било обичайно съпрузите да спят разделени, днес партньорът, оставен да спи на дивана, се приема като тежък символ за непреодолими семейни разногласия.
И ако в стимула да имате отделна спалня се корени нуждата ви да избягате от връзката си, трябва да се притеснявате за нещо по-сериозно от социалната стигма.