364 дни в годината Леруик е тихо, почти заспало градче на края на света. Макар че се води главен град на шотландските Шетландски острови, има едва около 7000 жители и основна слава като най-северното голямо населено място на Великобритания.
Толкова северно, че е на кажи-речи еднакво разстояние от Абърдийн в Шотландия, Берген в Норвегия и столицата на Фарьорските острови Торсхавн. Леруик и Шетландските острови са и също толкова близки в културно и историческо отношение със скандинавците и техните деди викингите, колкото и с британците.
Апогеят на близостта с наследството на викингите настава на 365-тият ден, или по-точно в последния вторник на януари всяка година.
Тогава Леруик свети и гори - буквално - за може би най-големия огнен фестивал в Европа.
В този ден и последвалата го нощ настава време за ежегодния фестивал на огъня Up Helly Aa. Това е денят, в който се празнува наследството на викингите, краят на коледния период по стар стил и моментът, в който дългите зимни нощи започват постепенно да отстъпват пред по-дълги дни.
Светлината и огънят са есенцията на празника, а поантата е процесия с факли и запалване на специално построен за целта викингски кораб.
Хиляди доброволци и участници се готвят за фестивала цяла година. Шоуто е знаменито и доста известно, и привлича хиляди туристи от цял свят.
Не е напълно ясно откъде идва странното име на огнения фест. Предполага се, че произлиза от старонорвежката дума за празник helly, и съответно Up Helly Aa е краят на празничния период. И за да е още по-объркващо - фестивалът не е толкова стар и не произхожда от времената, когато викингите са управлявали тази най-северна част на Британските острови - от IX до XV век.
Фестът се появява през XIX век и първоначално е доста див - с оръжия, крясъци, побоища и доста алкохол. Малко по-късно се появява и огненият елемент под формата на запалени насмолени бъчви, които се пускат да се търкалят по улиците. Това е мръсно и опасно и постепенно в края на века фестът придобива настоящия си вид, а също и връзката с викингите.
Така се появяват шествието с факли, специално построената, за да бъде тържествено запалена викингска галера, а също и главните действащи лица - Маскираният Ярл, който е главният актьор в тържествата, и неговият отряд от викинги.
В днешно време Ярлът - нещо като принц при викингите, ръководи процесия от над 40 отряда от хора, които носят факли и обикалят улиците на Леруик. Облечени са в собственоръчно направени викингски костюми и носят брадви и щитове.
Ярлът е специално признание за хората от Леруик и е особена чест да бъдеш избран за шеф на викингските отряди. "Up Helly Aa е страхотно събитие за общността - бележи края на зимния период и започваме да очакваме новата година", цитира "Би Би Си" Калъм Грайнс, който влиза в ролята на Ярл за тържествата в края на този януари. Чакал е за позицията 17 години, а в ежедневието е шеф на пристанищната администрация в Леруик.
Фестивалът е и едно от нещата, които правят Шетландските острови толкова уникални, допълва Калъм.
В деня на празника работата на Грайнс като Ярл е сутринта да обиколи с отряда си улиците на Леруик, за да покаже на жителите викингския кораб, наречен "Бисен" тази година. След това "викингите" се отправят към училищата и местата за социални услуги, където пеят и танцуват.
Щом се стъмни - което по това време на годината не е особено късно толкова на север, започват тържествата, различните отряди от общо близо 1000 души шестват по улиците на града под акомпанимента на духова музика, носят факли и накрая палят галерата с тях.
Това обаче е началото на феста - хората празнуват на различни места на закрито цяла нощ - събитието продължава до 7 сутринта на следващия ден, а "викингите" обикалят, за да уважат повечето хора, да потанцуват и повеселят съгражданите си.
Изгарянето на кораба е една от връзките със скандинавското наследство на Шетланд.
При викингите когато водач или ярл умре, тялото му е било поставяно на клада, направена на кораба му. Той е бил запалван и пускан в морето, което е бил начинът душата на ярла да бъде изпратена във Валхала. Там предводителят е бил посрещан от Один.
Вероятно затова Up Helly Aa се празнува във вторник - избраният за феста Ярл ще може да си почине чак в сряда - или Wednesday - денят, кръстен на Один.
Неслучайно на самата галера се отдава сериозно внимание. Тя е с дължина над 9 метра, а височината при мачтата е 6 метра. Корабът се строи и боядисва от доброволци, които започват работата по него в края на октомври. Цветът ѝ е избор на Ярла и често съвпада с този на костюма на предводителя на тържествата.
Последното - какви ще са одеждите на ярла - е най-строго пазената тайна в Леруик и като кой герой от сагите ще е облечен той става ясно чак в деня на тържествата.
Ярлът има редица отговорности и прекарва стотици часове в планиране и подготовка на всеки детайл от огнения празник. Тази година Калъм Грайнс представлява норвежкия крал Йойстейн Магнусон и описва преживяването като "смиряващо", а в изработката на костюма му се е включило цялото семейство.
Шлемът, брадвата и щитът пък се предават от ярл на ярл.
И малко след като димът и миризмата на пушек и парафин се поуталожат, а хората от Леруик се наспят, започва планирането на феста за догодина.
---
Шетланд не е единственото вълшебно място в Шотландия - запознайте и с другите острови: