Изобщо не е случайно, че и преди да се казва "Сапарева баня", градът в подножието на Рила е кръстен от тракийците с дума, която означава "гореща вода" - Германея. От III в. насам (а и преди това) всеки, преминавал оттук, е запомнил мястото именно с минералните извори и внушителната планина, която бди над тях.
Не е и съвсем учудващо, че в миналото има периоди, когато от качествата на водата са се възползвали основно завоеватели - след византийците там се заселва и османската власт, която изтласква местното население към безводните селища в близост.
За радост, топлите минерални извори вече отдавна са достъпни за всички - до Сапарева баня с кола от София се стига за малко повече от час, възможностите за СПА туризъм там са десетки, но понеже по пътя е пълно с интересни отбивки, които да забавят малко кулминацията, се спираме и на тях.
Ще рече: можете да планирате цяло пътешествие, което да приключи с отпускане в топлата вода и напълно заслужен дълбок сън на финала на деня.
Маршрут 1: "Поглед през девет планини", язовир Пчелина, Цари Мали град
За да стигнете до Сапарева баня, от София има три маршрута - през Железница, през Самоков и по магистрала "Струма" през Дупница.
Първият от тях не е така комфортен за шофиране, както например последния, но се слави със своите живописни планински пейзажи, заради които ви изпращаме нататък. Накратко: поемате към околовръстното и се отклонявате от него в посока с. Бистрица. Щом се качите на този път, ще минете през село Железница, което често е изходна точка за разходки на Витоша, а след това - през село Ковачевци.
Ако имате малко повече време, там можете да направите първите си по-сериозни отбивки. Така например, ако завиете към село Сирищник, ще откриете началото на екопътека "Поглед към девет планини", която ще ви разходи (за около час и половина в посока) през параклиса "Св. Николай Летни" нагоре към заслон Погледец, откъдето се открива и гледката, на която е кръстен маршрутът - към Черна гора, Витоша, Верила, Голо бърдо, Рила, Пирин, Коньовска, Земенска и Пенкьовска планина.
След като се върнете обратно и седнете зад волана, можете да се разходите и до близкия язовир Пчелина, където освен гледка, има и много приятен ресторант с чудесна кухня, на която ще се зарадвате силно след 3-часовата разходка. Ако пък сте решили да удължите престоя си по пътя, тук можете да пренощувате и в бунгало, а сутринта да пиете кафето си на веранда, обърната към водното огледало отсреща.
Когато се върнете обратно на пътя, ще минете и през Поповяне и балнео-лечебния курорт Белчински бани (познат като Белчин баня). След като сте се отправили към Сапарева баня, вероятно няма да спрете тук заради басейните (макар че си заслужава), затова има и алтернатива: да се разходите до музейния комплекс Цари Мали град, разположен над село Белчин.
Той е филиал на Историческия музей в Самоков и представлява възстановена в реалните си размери късноантична римска крепост и укрепено селище, където се намират и реконструираната църква "Св. Спас", както и кули, в които могат да се разгледат някои постоянни музейни експозиции - "Праистория", "Бит и поминък през късната античност", "Керамика", "Нумизматика" и "Военен живот".
Когато отново завъртите ключа на таблото, продължавате към пътя Самоков - Дупница, а когато излезете на него, завивате вдясно към Дупница, а след това - вляво, където ще видите отбивката и за вашата финална дестинация.
Маршут 2: Панчаревско езеро, язовир Искър, крепостта Урвич и музея в Самоков
Има и втори начин да нагласите GPS-a в посока Сапарева баня - през Панчарево и Самоков.
И тук възможностите за отбивки не са малко - първата е съвсем близо до началната точка и вероятно добре позната и за вас. Кога обаче за последно бяхте на Панчаревското езеро и направихте ли една пълна обиколка по панорамната пътека над него? За да стъпите на нея, има две изходни точки: откъм паркинга на село Герман или този откъм стената на язовира.
Маршрутът е кръгов, с дължина около 7,5 км, за които няма да ви трябват повече от 2 часа. Те минават съвсем неусетно, а гъстите коридори в гората около язовира се редуват с панорамни гледки, които забавят крачката, така че си предвидете поне половин час отгоре. И още поне толкова за обяд в някое от заведенията, кацнали около водата.
Съвсем близо до Панчарево, на километър от село Кокаляне в Лозенската планина, се намира и средновековната крепост Урвич, която също можете да си отбележите като потенциална спирка по пътя към Самоков. Според историците основната ѝ цел е била през XIII век да пази прохода към София (тогава Сердика), а за успеха ѝ е съдействала и природата: крепостта от трите ѝ страни е заобиколена от неспокойните води на река Искър.
И като споменахме реката, малко по-нататък по пътя се намира и язовирът, където също има много маршрути за разходка.
Ако обаче предпочитате нещо, което малко повече да раздвижи кръвта ви, можете да наемете там (впрочем, както също и на Панчарево и Пчелина) и каяк, за да промените гледната си точка и да наблюдавате живота наоколо, отдалечени от комфорта на брега.
Разбира се, за да не бързате, винаги можете да отседнете някъде наоколо - тук има както хотели, така и бунгала, каравани и кемпери под наем, а в някои от къмпингите и селищата около язовира се предлагат също и конна езда, планинско колоездене или планински преход с водач.
И последно - когато стигнете до Самоков, отбийте се на разходка до Историческия музей - създаден през 30-те години благодарение на ентусиазма на група самоковски художници, в него днес са събрани около 30 000 експонати, разпределени в няколко експозиции: етнографска, археологическа, художествена, фотографска и документална.
Маршрут 3: В Сaпарева баня и околността
Ако пък сте от хората, които предпочитат първо да пристигнат, а после да мислят за разходки и почивка, можете да удължите малко екскурзията си и докато сте на СПА почивка.
Разбира се, едва ли ще пропуснете забележителностите в самия град - на площада се намира най-горещият в Европа и единствен на Балканите гейзер, от който извира вода със 103 градуса температура, която ще видите под формата на 20-метрова пареща струя.
Можете също да разгледате и Средновековната църква "Св. Никола" в градския парк, която според историците е създадена през XII-XIII. век, а вътре все още могат да се видят и фрагменти от запазените стари стенописи. И още един съвет - ако сте дошли на активна почивка, не изпускайте шанса да се разходите до планинския курорт Паничище, а оттам с лифт или пеша да стигнете до Седемте рилски езера.
За красотата им сте чували вече достатъчно, но едно ще ви кажем от личен опит - няма по-голям празник за тялото и ума от това да сте обикаляли тези гледки в продължение на 7 часа, да събуете обувките си и след това да се разлеете в топлата вода.