Спомняте ли си кога за последен път облякохте онази тениска, която всеки сезон подмятате от рафт на рафт при смяната на зимните с летните дрехи?
Да, всеки има по няколко такива в гардероба си, но вместо въртенето в този порочен кръг да продължава, с малко естествени бои и доза креативност може да се вдъхне нов живот на почти всички стари дрехи и то в домашни условия.
Боядисването им звучи като твърде трудно начинание, отнемащо адски много време и с несигурен краен резултат, за който усилията не си струват.
Всъщност не е точно така, а с правилните стъпки това би се превърнали в любимо хоби за всеки.
Природата разполага с богат ресурс, от който стават страхотни естествени оцветители.
Например това може да се билки, подправки, кората на някои дървета и, разбира се, плодовете и зеленчуците, които лесно се набавят с едно ходене до магазина. Това всъщност е и тяхното най-голямо предимство, защото за боядисване на текстил в домашна обстановка могат да се използват и само някои остатъци от тях.
Но преди да започнете, е важно да знаете две неща: Първо, естествените багрила се задържат най-добре на естествени материи (памукът и коприната попадат в тази категория). Второ, не очаквайте да получите точния цвят, който сте решили, че искате, тъй като всичко - от Ph-то на водата до източника на багрилата - влияе на крайния резултат. Особено ако ви е за първи път, почти невъзможно е да предположите какъв нюанс на зелено ще излезе накрая.
Преди обаче да пристъпим към същинската част с боядисването на дрехи, нека започнем с материите.
Съставът на тъканите е различен и затова някои от тях поемат боята по-добре от други. За улеснение може да видите кои са подходящи за боядисване у дома и кои по-скоро да избягвате.
- Памук - Просто идеален за целта. Намира се лесно, а и се предполага, че голяма част от гардероба ви е съставен от него. Защо да не съживите някоя стара, но любима тениска?
- Найлон и Вискоза - Тези материи са синтетични и поемат багрилата добре. Плюс това предимството им е, че при пране няма да се свият.
- Коприна - Кой не обича мекото докосване по кожата на фината структура на коприната? Освен това тя се оцветява добре, но трябва да внимавате, тъй като лесно може да се свие, раздърпа или изгуби блясъка си при процеса на боядисване.
- Лен - Тази така подходяща и прохладна материя за лятото има стабилни попивателни свойства, така че не се двоумете да експериментирате с нея. Но внимавайте, има опасност да се свие.
- Вълна - Лято е и надали бихте подходили точно към нея. Ако обаче решите да тръгнете към този тип предизвикателство, имайте предвид следното - вероятността да се разтегли е голяма.
- Полиестер и Ацетат - Стигнахме и до най-трудните за боядисване влакна. Това е така, защото за третирането им с багрила са нужни специални машини, които обработват платовете на минимум 280 градуса. В домашна обстановка ще е трудно (да не кажем невъзможно), така че по-добре не се мъчете.
След избирането на плата и дрехата, върху която ще излеете творческото си вдъхновение, много важно следващо правило е тя да бъде щателно почистена - или с други думи добре изпрана. Така най-малкото, което може да се види, е как ще реагира материята на водата и дали ще се свие, за да не се изненадате неприятно, когато я извадите от пералнята.
Време е за най-забавната част - правенето на багрилата и боядисването.
Има доста варианти за извличане на естествени цветове от растения, плодове и зеленчуци. Не е трудно и освен това начинът е по-безвреден за кожата и едновременно с това щадящ природата. Но какви продукти са необходими, за да си направите някои от най-разпространените цветове?
За оранжево използвайте моркови, куркума и обелки от лук, за кафяво - цвекло и утайка от кафе, за розово - череши и ягоди, за синьо и лилаво - боровинки, листенца от растението индиго и къпини, за зелено - спанак, а за червено - цвекло и семена от нар.
Приготвянето на багрилата не е никак трудно. Просто нарязвате на едро плода или зеленчука, слагате го в достатъчно голям съд, пълен с вода и една лъжичка сол и го оставяте на котлона до завирането на сместа. След кипването ѝ трябва да поври за час. Изтече ли времето, багрилото е готово.
Със сигурност ще искате вече боядисаните дрехи да запазят новите си цветове, затова е добре да се ползва някакъв фиксатор. За целта можете да използвате кристалчета стипца - един от най-слабо токсичните фиксатори, който освен това може да се намери почти отвсякъде.
Разбъркайте няколко лъжички от кристалчетата в чаша вряла вода, след което я прехвърлете в съд от неръждаема стомана, пълен със студена вода. Oставете дрехата да се изври в сместа за час и след това я извадете и изплакнете.
Много важно: При тази процедура използвайте предпазни ръкавици, а съдовете, в които слагате стипцата, не използвайте след това за готвене.
Дойде време и за финалната част - самото боядисване.
Изсипете цветната вече течност в кофа и натопете дрехата в нея. Количеството ѝ трябва да е достатъчно, за да може тя да плува свободно в нея. Оставете я така поне за час или най-добре за цялата нощ.
На следващия ден изплакнете дрехата със студена вода и воала! Може да се похвалите на всички с ръчно боядисаната от вас тениска, направена с естествени багрила и нула вреди за природата.
У всеки дреме един творец, който иска от време на време да се покаже пред света. Ако усетите този порив, действайте. Винаги е забавно да направиш нещо с ръцете си. Дори резултатът да не е толкова впечатляващ, задоволството от свършеното си струва.
А и колко хора могат да се похвалят, че сами са боядисвали дрехите си?