Докато дискусията за това дали светът има нужда от зоопаркове е актуална, коронавирусът поставя пред ново предизвикателство зоолигическите градини.
Обикновено те са претъпкани от посетители в слънчевите почивни дни около Великден. Но както в България, така и по света, сега са затворени и остават без приходи, докато грижата за животните няма как да спре. Затова за много от тях, останали без приходи, настъпват трудни времена.
Директорът на зоопарка в Ноймюнстер, Северна Германия, признава, че някои животни скоро ще трябва да станат храна за други, за да оцелее зоологическата градина.
Вече е направен списък с животните, които първо ще трябва да бъдат заклани, казва Верена Каспари пред Die Welt. По думите й това е само в краен случай, за да могат по-големите животни да живеят. Тя признава, че това е много неприятна стъпка, но дори и да бъде предприета, не решава финансовия проблем.
Тюлените и пингвините се нуждаят от големи количества прясна риба всеки ден. "Ако не можем да набавяме храната, ще трябва да евтаназираме животните, вместо да ги оставя да гладуват", добавя Каспари. Зоопаркът й е част от асоциация, която не е включена в държавния фонд за спешни случаи за малкия бизнес. По нейни изчисления загубата на доходи в зоопарка тази пролет ще бъде около 175 000 евро.
Зоопаркът в Берлин също има финансови проблеми. Това, че там има две очарователни близначета панди, не спасява положението, тъй като онлайн излъчването не носи приходи. И все пак, докато мерките срещу коронавируса паднат, бебетата панди може да са пораснали, затова служителите решили да ги показват поне в интернет.
В Германия и други зоологически градини имат проблеми. ДПА съобщава, че зоопарковете отправят директни призиви за дарения, но всички заедно са поискали и държавна помощ на стойност 100 млн. евро.
За разлика от много други предприятия зоологическите градини не могат да намалят разходите си и да спрат дейността си. Животните изискват ежедневна грижа, някои тропически видове изискват отопление и т.н., припомня германската Национална асоциация на зоологическите градини (VdZ) в отправения до държавата призив. Средно за един германски зоопарк извънредните мерки костват загуби около 500 000 евро седмично, по сметки на директора на асоциацията Йорг Джунхолд.
В зоопарк Twycross в Лестършир, Англия, някои пазачи остават денонощно на място, за да не предприемат движението до вкъщи и обратно всеки ден.
Още през март там са складирани сухи фуражи и естествени постели. Но планирането е затруднено от неизвестната продължителност на мерките за социално дистанциране, оплаква се директорът д-р Шарън Редроби пред BBC.
Обикновено зоопарковете имат планове за кризисни действия, като за повечето досега са сработвали за седмица или повече в случаи на болести по животните и извънредни климатични обстоятелства.
"Това обаче е съвсем различно. Ние сме затворени без да знаем кога ще можем да отворим отново и е трудно да планираме как да пестим средства без приходи. От началото на април в Twycross са останали само ветеринари и малък екипаж за поддръжка", коментира Редроби.
В Националния център за морски живот Sealife в Бирмингам се съхранява сол в случай, че бъдат спрени доставките на морска вода.
Аквариумът разчита на танкери с вода от южното крайбрежие, за да осигури естествена среда за водните си обитатели. Затова сега съхранява сол, за да може да осолява вода, ако доставките станат невъзможни, обяснява кураторът Джони Руд.
Персоналът е всеотдаен и работи на смени през четири дни без да се притеснява от заразяване, но е странно за всички да работят без посетители.
От Chester Zoo в Англия канят "гости" на живо във Фейсбук. Изпълнителният директор Марк Пилгрим казва, че всички зоологически градини могат да намалят персонала си до минимум, но не и разходите за отопление и храна. При това с нулеви доходи.
Директорът на зоопарка в Дъдли Дерек Гроув пък се надявал да спаси положението, като остави отворени поне откритите пространства, които са част от зоологическата градина, но се е наложило да затвори и тях.
Проблемите на зоологическите градини идват в момент, в който дискусията за това дали изобщо трябва да има такива, е актуална.
Във връзка с отварянето през декември на огромен зоопарк в Сидни, Австралия, пред BBC професорът по еволюционна биология в Университета в Колорадо Марк Беков коментира, че светът няма нужда повече от зоологически градини.
Той изследва чувствителността на животните и докладва за стрес, страх и скука, които животните изпитват, затворени в клаустрофобични заграждения, които са понякога една милионна част от естествените им обитания. Проучване установява по-рано, че слоновете в зоологическите градини живеят значително по-кратко от дивите.
Стресът сред затворените животни води и до ужасните инциденти като този през 2016 г., в който горила беше застреляна, защото влачила малко дете, изкачило се по заграждението на зоопарка в Синсинати. Има и случай на треньор убит от косатка в Sea World в Орландо и пазач в лондонския зоопарк, убит от слон през 2001 г.
Още през декември Бен Пиърсън от неправителствената организация World Animal Protection, отново във връзка с новооткрития зоопарк в Сидни, пита какво би станало с животните, ако частен зоопарк фалира.
И все пак зоологическите градини са се развили значително, откакто са създадени за първи път. Първоначалното им предназначение било богатите да покажат властта си с частни колекции. По-късно те допринасяли за научните изследвания.
Впоследствие те се превръщат в туристически атракции, за които публиката плаща, за да разгледа. Едва през 70-те години опазването на животните се очертава като приоритет. А някои специалисти по хуманно отношение към животните твърдят, че загражденията в зоологическите градини са значително подобрени през последните 50 години.
А ветеринари и други защитници на това зоологически градини да има, припомнят, че много от тях даряват част от средствата си (при нормални обстоятелства) за проучване и опазване на видовете, други се грижат за възстановяването на болни и пострадали животни.
Във времена, в които обществото е все по-концентрирано в градовете, животът - все по-урбанизиран, зоологическите градини са възможност за хората да се запознаят с дивите видове.
Дали зоологическите градини ще издържат на финансовите проблеми, които ситуацията около коронавируса им създава, предстои да разберем, когато всичко приключи. Както всъщност е и за много други бизнеси.