Около етимологията на думата "СПА" има учудваща полемика, но и двете теории за произхода ѝ звучат меродавно.
Според първата думата произлиза от латинския израз "Sanus Peq Aquam", буквално преведен като "здраве чрез вода", а според втората - от името на белгийския град Спа, известен още по римско време със своите лечебни минерални извори.
Историята на балнеологията в България не е по-млада от тези предположения - още през I-VII в. насам са идвали императори като Траян, Септимий Северий, Максимилиан и Юстиниан, привлечени от някои от нашите прославени "свещени извори на Тракия": Улпия Сердика (София), Термополис (Бургаски минерални бани), Германея (Сепарева баня), Аугуста (Хисаря), Танзос (Сливенски бани), Пауталия (Кюстендил).
Подобно изобилие е наистина рядкост, а както често се случва, когато имаш постоянен достъп до нещо, дори да е така ценно, интересът ти може да не отговаря на качествата и ползите от него.
Заради своето разнообразие и щедро присъствие така нареченият спа туризъм в България предлага възможности за почивка в почти всички кътчета на картата ни - от съвсем близките до София Горна баня и Банкя до Сапарева баня, Велинград, Девин, Вършец, Павел баня, Сандански, Огняново и още, и още.
Всъщност списъкът е доста дълъг - общо в страната има 48 балнеологични курорта с над 225 находища с минерална вода. И това не е всичко - изворите са над 1600, но от тях се използват едва 30%. Повечето са с топла, но има и такива с гореща и студена вода.
Лечебните им свойства са неоспорими, но ако досега не сте си давали сметка защо - ето 5 причини следващата ви почивка да се завърти тъкмо около водата:
Сърцето ви ще е благодарно
С две думи, когато човек е под вода, той прави един вид упражнения - сърцето започва да работи усилено заради налягането, а това подобрява циркулацията на кръвта. Хората със сърдечни заболявания обаче трябва да бъдат внимателни - важно е да се пие достатъчно вода, да се избягва непосредствената употреба на алкохол и да не се скача веднага под студения душ, защото това може да предизвика внезапно повишаване на кръвното налягане.
Водата е приятел на кожата
Минералните бани хидратират кожата и стимулират клетките ѝ, което често се свързва с така наречения Anti-aging ефект. Според куп проучвания обаче те могат да помогнат значително и при случаи на псориазис, тъй като намаляват възпалението на кожата, редуцират колониите на бактериите, които я населяват, подобряват циркулацията на кръвта (както вече споменахме) и повлияват добре на болката. Ако се лекувате, е добре да потърсите извори с вода, богата на сяра и серни съединения. Такива са например баните във Вършец, Костенец, Кюстендил, Сапарева баня, Сандански.
Ще спите много по-добре
Топлата вода отпуска тялото и покачва телесната температура, което от своя страна води до успокояването на напрежението, включително в ставите и мускулите. Спа терапията също така води до освобождаването на ендорфини, които по естествен начин блокират съобщенията за стрес и болка, които понякога мозъкът изпраща, така че шансовете да заспиш като бебе се увеличават драстично.
Болките ще се изпарят
Болежките са често срещано явление за много хора, които не намират време за упражнения и прекарват дните си основно на бюро пред компютъра.
Ето защо минералните бани, съчетани с масаж, са умен начин да отпуснете мускулите си, да подобрите циркулацията на кръвта в проблемните зони, а с това потенциално да намалите и болката.
Ако страдате от чести главоболия, водата може да се окаже доста полезна и срещу тях, дайте ѝ шанс.
СПА туризмът е приятел на диетата ти
Слушайте, тук става интересно. Истината е, че със седенето в топла вода горите едва 3% повече калории, отколкото с излежаване на дивана, но спа процедурите могат да помогнат на отслабването по най-различни косвени начини.
Първо, те намаляват нивата на кортизола (познат като хормон на стреса), често пряко свързан с натрупването на излишни килограми. Второ, лекува болежките, заради които често се оправдавате, че не можете да правите упражнения. Трето, с по-добрия сън се нормализират нивата на грелин, познат като "хормона на глада", и лептина, познат като "хормона на отслабването", тъй като регулира приема и разхода на енергия в организма.
Вече сте готови да резервирате следващата си почивка? Ето тук са събрани всички дестинации, които включват спа, балнео и уелнес туризъм - само си набележете място на картата.