Пет неща от едно време, които пак са на мода

Максимата, че новото е добре забравено старо, важи с пълна сила за повечето неща, които се създават днес. За добро или за лошо все по-трудно може да измисли наистина невиждан дизайн.

Случва се понякога обаче да видим и явления, които не можем да наречем нито нови, нито стари. В тях е надеждата, защото винаги са на мода. Освен че се превръщат в белег на своята епоха, успяват да я надживеят, така че дори днес, десетилетия след появата си, тези предмети и образи да остават в живота ни като белег на стил и модерност.

Наричаме ги с гръмкото название „явления", защото как иначе да наречеш онова, което повече от пет десетилетия не просто се е задържало на пазара и може да бъде открито в милиони домове по света, а е станало част от културата на поколенията.

Ще обърнем внимание на няколко такива явления. Провокира ни една особена мебел, която става свидетел на всички събития от световната история: от качването на кралица Елизабет II на трона и речите на Мартин Лутер Кинг до Brexit и разрешаването на еднополовите бракове.

Креслото STRANDMON на мига поражда асоциация с 50-те години. Геометричният дизайн с деликатни извивки, късите крака, оставящи пространство за въздух, високата облегалка и големият размер говорят за "кралски комфорт".

По този начин е описано креслото, когато се появява на корицата на първия каталога на ИКЕА през 1951 г. Тогава моделът носи иметo MK. За него се смята, че било любима мебел на основателя на компанията Ингвар Кампрад. През 2013 г. мебелният бранд решава да го възроди и така се появява STRANDMON, който ни вдъхнови да обърнем внимание на една от най-луксозните мебели на нашето време и на още четири неща, нейни набори, които също като креслото нямат възраст.

Креслото STRANDMON

Креслото създава усещане за лукс и за аристократично безвремие в дома. Креслото изисква време, изисква собствено пространство и дори и в най-компактното жилище трябва да има място за него - някъде до библиотеката. Креслото придава характер на помещението, атмосфера, доставя естетическа и ергономична наслада и ни призовава да „прахосаме" няколко часа в компанията на някое от следните неща.

Грамофонът и винилът

С носталгия към миналото, милениалите успяха да възродят духа към една вълшебна минала епоха и да я превърнат в бизнес за милиони. Говорим за винила, който на практика никога не е излизал изцяло от мода, въпреки компактдисковете и mp3-ите. В последните няколко години пазарът на грамофони и грамофонни плочи бележи завиден растеж. Носталгията, преумората от дигитализацията, насладата от слушането на музика са само част от факторите, които правят грамофона все по-предпочитан аксесоар... И по-скъп. В своята съвременна версия устройството напомня като визия тези от 50-те и 70-те. Компактен, минималистичен, с похлупак или без, нов грамофон върви в ценовия диапазон между петстотин и няколко хиляди лева, като последният е предназначен най-вече за заклетите меломани и диджеите. Освен че е великолепно допълнение към всеки интериор, нищо не може да се сравни със звука от грамофонна плоча.

Джеймс и Марлон

В началото на 50-те бунтарът на Холовуд разбива на пух и прах елегантната мъжественост на Кари Грант и Кларк Гейбъл с помощта на бял памучен потник и напращели мускули. Това се случва във филма „Трамвай Желание", а мъжът в ролята е Марлон Брандо. Малко след това бунтарят си слага дънките, бялата тениска, коженото яке и се превръща в мокра фантазия на милиони по света. Почти по същото време идва и Джеймс Дийн, като по-малкото братче на Брандо. Двамата стават секссимволи на деня и едни от най-търсените актьори. Стилът им е еталон в мъжкото неофициално облекло. Семпъл, леснодостъпен, подчертващ формите на тялото. Достатъчни са тесни дънки, тясна бяла тениска и черно кожено яке, за да изглеждате добре. Огледайте се из магазините и кажете не намирате ли точно тази визия на всеки щанд?

Не съвсем new look

Кристиян Диор има най-голяма заслуга за облеклото на жените през 50-те. Освен върховния му принос към модата, new look от 1947 г., дизайнерът популяризира и т.нар. polka dots dress. Почти няма актриса или модел, която да не е носила във филм или фотосесия рокля на бели точки с тясна талия и широка основа. А днес изобщо не стои въпросът за временното завръщане на винтидж модата - тя е тук за постоянно. А роклята до коленете на точки е 100-процентов винтидж.

„Спасителят в ръжта"

Завършваме краткия списък с книга, тъй като това е следващата асоциация при вида на STRANDMON, след асоциацията за 50-те. А „Спасителят в ръжта" е идеалната книга, която да изчетете с наслада на креслото STRANDMON. И двете се появяват през 1951 г., и двете са актуални и днес. Единственият роман на Дж. Д. Селинджър разказва за младия, непокорен и обнадежден дух на младежта. Все още ежегодно от нея се продават стотици хиляди копия и нито един себеуважаващ се дом с библиотека (и кресло!) не бива да пропуска тази книга. И не става въпрос за снобизъм, а за чистото удоволствие от четенето на добрата книга на удобно място.

Новините

Най-четените