Възможно ли е да има ядрени оръжия в космоса? Това е един от основните въпроси, които се задават от световните медии през последните няколко седмици.
Всъщност точният въпрос е възможно ли е Русия да разработи космически ядрени оръжия?
Как започна всичко?
Ситуацията се разви, след като 14 февруари конгресменът и председател на Комисията по разузнаване Майк Търнър от Републиканската партия отправи предупреждение в Камарата на представителите за "сериозна заплаха за националната сигурност от дестабилизиращ чуждестранен военен капацитет" и призова президента Джо Байдън да "разсекрети цялата информация, свързана с тази заплаха".
Търнър не даде повече подробности, но изказването му даде повод на големите медии да задействат своите контакти в различните американски служби и агенции. Така непотвърдените информации сочат за вероятно ядрено оръжие против сателити.
The New York Times съобщи през уикенда, без да цитира имена на източници, че разузнавателните служби предупреждават съюзниците в НАТО, че Русия планира изстрелване на военен сателит, вероятно свързан с разработваната нова бойна система.
По-късно Bloomberg съобщи, че Русия може да разположи тестово ядрено оръжие в космоса още тази година. Според неназовани източници на изданието Москва не планира да взриви устройството, но съществува риск от случайна експлозия, която би извела от строя голям брой сателити.
От Белия дом официално съобщиха, че президентът Байдън е наредил да се проведат "директни дипломатически преговори с Русия" във връзка със ситуацията, която в сряда бе коментирана лично и от руския държавен глава Владимир Путин.
"Нашата позиция е ясна и прозрачна. Винаги сме били категорично против разполагането на ядрени оръжия в космоса и все още сме против", каза той, като се позова на международните спогодби за космически оръжия.
Според неговия министър на отбраната Сергей Шойгу не става дума за нищо повече от вдигане на шум и лъжа с цел да се притисне Конгреса да одобри дискутирания от няколко месеца пакет военна помощ за Украйна на стойност 60 милиарда долара.
Какви космически оръжия съществуват?
Разделят се най-грубо на два вида - такива, които се изстрелват от земята и такива, които се използват от космоса.
Най-добре развита е технологията на ракетите срещу сателити. Идеята им е да бъдат унищожавани противникови комуникационни, шпионски или оръжейни спътници, станции и кораби, както и да бъдат противодействие срещу всяко едно възможно друго оръжие.
През последните години САЩ, Китай, Индия и Русия са тествали подобни ракети, изстрелвани от Земята. При последния случай от 2021 г. Русия унищожи свой стар сателит, чиито отломки застрашиха Международната космическа станция и принудиха екипажът ѝ да се приготви за евакуация.
Съществуват и проекти за лазери, но те са далеч по-неефективни от ракетите заради късия си обхват.
Вторият вид са така наречените орбитални оръжия, които биха могли да гравитират около планета или луна. Те могат да "отвличат" противникови апарати или да бъдат използвани за изстрелване на други оръжия.
Съществуват ли космически ядрени оръжия?
Да, всъщност това са първите космически оръжия изобщо и представляват най-грубата форма на водене на война в космоса. Още от 50-те години на миналия век съществуват балистични ракети със способност да излязат от земната атмосфера и да носят ядрена бойна глава.
Например САЩ са правили общо шест теста на подобни оръжия през 1962 г., като при най-големият от тях е детонирана бойна глава с мощност 1,6 мегатона тротилов еквивалент на височина от 400 километра в ниска околоземна орбита. Резултатите тогава са опустошителни за една трета от всички изкуствени спътници.
Пет години по-късно е подписан така нареченият "Договор за космоса", който изрично забранява разполагането на ядрени или други оръжия за масово унищожение в космоса. От тогава насам никой не е правил подобни тестове.
Какво може да постигне ядрена експлозия в ниска околоземна орбита?
Отговор на този въпрос дава професор Бледин Боуен от Университета в Лестър, който е експерт в областта на международното космическо право и космическите оръжия.
"Когато се взриви ядрено оръжие в космоса, се създава огнено кълбо, но също така и електромагнитен импулс, който може да унищожи електрическите вериги на всичко незащитено в радиус от няколко хиляди километра", обяснява ученият.
Той смята, че импулсът може да повреди електрически мрежи на Земята, ако бомбата бъде взривена над населени места. Пример отново е тестът от 1962 година, който създава проблеми с електропеносната система на Хаваите, макар че е извършен на 1500 километра от островите.
"След това идва радиацията", продължава Боуен. "С течение на времето тя ще разяде електрическите системи на сателитите в по-широката част от земната орбита."
Загубата на сателитни услуги може да засегне огромен брой мрежи на Земята - от телекомуникации до сателитни навигационни услуги - и да причини странични ефекти върху икономиката, критичната инфраструктура и финансовите системи
С други думи, ядрените ракети срещу сателити в космоса представляват изключително тромаво и грубо оръжие, което може да причини щети, отиващи далеч отвъд първоначалната цел.
Ако не е ядрена ракета, тогава какво друго би могло да бъде?
Може да използва ядрено задвижване. По време на Студената война САЩ и Съветския съюз са тествали различни варианти за използване на ядрена енергия в космоса. Технологията при всички положения не е новост.
Първият ядрен реактор е изстрелян още през 1965 година и осигурява задвижването на експерименталния американски сателит SNAP-10A. До 1988 г. пък СССР разполага с над 30 подобни изкуствени спътника в орбита.
Потенциално мистериозното руско оръжие може да бъде именно такъв сателит, но разполагащ с възможности за водене на радиоелектронна война. Тоест да заглушава или извежда от строя системите на други сателити.
На този етап би изглеждало крайно нелогично Русия да развива ракети с ядрени бойни глави, за да унищожава сателити, при положение, че за същото нещо може да използва далеч по-евтини ракети, с каквито разполага.