Гледайки представянето на Ерик тен Хаг в Манчестър Юнайтед в понеделник, нямаше как да не се замислим за първата пресконференция на Ралф Рангник едва няколко месеца по-рано.
Тогава Рангник коментира възможността да "препоръча" самия себе си за постоянен мениджър, ако нещата потръгнат добре през временния му период до края на сезона. Останахме с впечатление, че той най-малкото ще има активна роля в избора на своя наследник.
Пет месеца по-късно германецът е разкрит като временна кръпка и нищо повече.
Като изкупителна жертва, поставена начело на тима, за да се провали. Като човек с твърде малко влияние върху случващото се в Юнайтед, наблюдавал отблизо как тимът прави най-слабия си сезон във Висшата лига. Като безгласна буква за случващото се след него.
Когато "червените дяволи" приключиха сезона със загуба от Кристъл Палас в неделя, те едвам избегнаха унижението да играят в третия по сила европейски турнир - Лигата на конференциите.
Тогава стана ясно, че Рангник изобщо не е говорил с Тен Хаг, нито някога въобще го е срещал, нито дори знаеше, че нидерландецът е на "Селхърст Парк", за да наблюдава на живо поредната жалка продукция на футболистите на Юнайтед.
Рангник не е имал пръст в назначението на Тен Хаг и е наивно да си мислим, че думата му ще има някаква тежест и в бъдеще, когато ще се оттегли в мъглявата роля на консултант.
Самият факт, че германецът прие да стане селекционер на Австрия и да съчетава поста с консултирането на Юнайтед показва неговите собствени очаквания към бъдещия ангажимент.
Равносметката няма как да е по-различна: привличането на Рангник и целият му престой на "Олд Трафорд" е пореден резил за клуб от ранга на Манчестър Юнайтед.
А резилите вече се превръщат в традиция под опеката на собствениците от семейство Глейзър.
Специалистът пристигна като временен мениджър, който замени един още по-временен мениджър, застанал след уволнението на уж постоянния мениджър.
Какво беше влиянието му върху футболистите? Някои от тях посочват, че най-вдъхновяващият момент през втората част от сезона е била речта на Майкъл Карик, след която бившият халф остави отбора на Рангник.
Карик води само три мача и записа две победи и равенство, което не беше никак лошо постижение в двубои с Виляреал, Челси и Арсенал. Но дори той вече се отчайваше от тази група играчи.
Спортният директор Джон Мъртоу започна да говори за Рангник две седмици преди Оле Гунар Солскяер да бъде уволнен, но явно забравяше, че става въпрос за човек, ръководил дългосрочни проекти в Германия и Австрия. А не за треньор, способен да вдигне спешно даден отбор за няколко месеца.
Колкото и да е уважаван Рангник в родината си, беше изненадващо, че 63-годишен човек, който не се е изявявал като треньор от две години и половина и работеше като ръководител в Локомотив Москва, е избран да застане на скамейката на един от най-големите клубове в света.
Рангник щеше да е щастлив да доведе със себе си дългогодишния си асистент Ларс Корнетка. Но вместо това, Корнетка го замени на поста в Локомотив - и колкото и да е странно, същевременно беше помолен да проучва съперниците на Юнайтед и да праща скаутски доклади от Москва.
Така играчи и треньори на "Олд Трафорд" се оказаха в позиция да чакат писма от Русия.
За да запълни екипа си, Рангник се обърна към Крис Армас и Юън Шарп, треньорско дуо, сформирано във футболната мрежа на Ред Бул, в чиято биография обаче фигурираше скорошно уволнение от Торонто ФК.
Армас получи унизителен прякор от играчите и беше наречен Тед Ласо - на името на героя от популярния сериал на Apple TV+. В отбора направо не вярвали, че Армас наистина ще бъде дясна ръка на Рангник и че германецът ще му делегира почти всичко по тренировъчния процес.
И тренировките на Армас се оказаха доста неефективни за един състав, съдържащ серийни победители и опитни футболисти като Кристиано Роналдо, Единсон Кавани и Рафаел Варан.
Междувременно Рангник е останал дистанциран от играчите и не им е предложил особено активна комуникация - а този състав се нуждаеше повече от комуникатор, който да намери точния подход, отколкото от специалист по гегенпресинга.
В интервютата си Рангник не пропускаше да порицава отбора и отбеляза неведнъж, че е нереалистично да се очаква свръхенергичен футбол от играчи, които нямат необходимата физика, за да приложат такъв стил.
В състава пък са чувствали, че не получават достатъчна подготовка и напътствия какво точно се очаква от тях.
До стълкновение се е стигнало, когато делегация от водещи фигури - Роналдо, Варан, Пол Погба и Бруно Фернандеш - са свикали среща с Ралф Рангник, за да поискат смяна на тактиката.
Други от играчите пък са били изумени, че мениджърът продължава да залага на Фред вместо на Погба в халфовата линия.
Настроението в и без това унилия лагер на Юнайтед е станало още по-лошо и се е стигнало до спречкване на тренировка между Алекс Телес и младия Ханибал Меджбри.
Рангник от своя страна констатира, че сезонът съвсем е отишъл по дяволите след отпадането от Атлетико Мадрид в Шампионската лига.
"Тогава все едно някой спука балон", отбеляза германецът в неделя.
"Голямата цел на някои от топ играчите ни беше Шампионската лига. След загубата от Атлетико можеше да се усети в тренировките, че вече нямаме същото ниво на енергия и концентрация".
На този фон е доста любопитно, че точно Рангник, а не някой друг, даде почивка на отбора след фиаското срещу "дюшекчиите" и самият той се завърна от ваканция на Карибите ден по-късно от футболистите си.
Може би ще се окаже, че германецът беше най-полезен за Юнайтед не с дейността си в клуба, а с изказванията си.
Той ставаше все по-откровен пред журналистите относно многобройните наследени проблеми и коментарите му, че съставът се нуждае от "сърдечна операция" бяха съвсем на място.
Не пропускаше и да припомня успехите си в Германия и Австрия, сякаш за да подчертае, че кашата в Юнайтед не е забъркана от него и не е честно той да отнася негативите за нея.
Все пак на "Олд Трафорд" ще са повече от доволни да се отърват от Рангник и да оставят нерадостния период с него в миналото.
Време е за стъпка напред, а летвата беше свалена изключително ниско за Ерик тен Хаг: следващия смелчага, натоварен с неблагодарната задача да вдигне падналия гигант.