КАТ в Пловдив вече няма къде да съхранява автомобилите, които е конфискувала, съобщава БНТ.
Причина за това е, че след промените в закона, които позволяват да се е изземват колите на пияни и дрогирани шофьори, капацитетът на паркингите е бил запълнен изключително бързо.
Така само за последните 6 месеца в Пловдив са били конфискувани близо 130 леки автомобила, като за по-голямата част от тях вече съдът е решил, че се изземват в полза на държавата.
Те стоят паркирани районните управления или на паркинга на "Пътна полиция".
От МВР призовават НАП да задвижи търговете за продажбата на тези коли.
"Относно тези автомобили, съответно ние сме уведомили НАП, дали сме исканата от тях информация - състояние на автомобила, къде се намира, документите, ключовете къде са, но към настоящия момент нямаме уведомление за проведени търгове и автомобилите продължават да се съхраняват при нас, което изключително ни затруднява", коментира пред БНТ главен инспектор Николай Кирков - началник на 6-о РУП - Пловдив.
От НАП обясняват, че до края на февруари, при тях са постъпили съдебни актове за изпълнение за 151 коли, отнети от пияни или дрогирани шофьори.
От тях 48 коли са в съсобственост, което удължава процедурата по продажба. За други 69 превозни средства МВР е наложило забрана за нова регистрация за период до 1 година и преди изтичането на този срок те не могат да бъдат продавани.
Така в момента едва 6 автомобила могат да бъдат пуснати на търг. Той ще бъде проведен на 20 март.
Това обаче е третият такъв търг заради липсата на интерес от купувачи - за публична продан отиват предимно автомобили, произведени преди 2010 година, а старите коли рядко намират нови собственици.
По този начин паркингите на МВР се препълват, като капацитетът в Пловдив вече е изчерпан.
Вече има решение теренът точно срещу сградата на КАТ-Пловдив също да бъде превърнат в паркинг за конфискувани автомобили, като мястото е предоставено от общината.
Все още обаче се търси финансиране за преустройството на терена. Предстоят и редица процедури, за да може там да се съхраняват конфискуваните коли.
"И това място ще го напълним. Просто процедурата трябва да бъде по-стегната относно влезлите в сила решения и отнетите автомобили в полза на държавата, би следвало в един по - кратък порядък да им се решава съдбата", посочва главен инспектор Николай Кирков.
Към момента обаче, за колите, които не се продават в три поредни търга, законът предвижда нова оценка и провеждане на още три търга с намаляване на цената. Ограничение в броя на тръжните процедури, които могат да бъдат проведени няма.