България е на 72-ро място в глобалната класация "Индекс за възприятие на корупцията" за 2022 г., провеждан от международната организация "Прозрачност без граници".
Страната ни събира общо 43 пункта в Индекса от 100 възможни, като по този начин се нарежда на предпоследно място в Европейския съюз (ЕС) по нива на корупцията. Единствената държава от ЕС с по-лошо класиране е Унгария.
Изследването измерва нивата на възприятие на корупцията в публичния сектор в 180 държави и територии по света.
Индексът за възприятие на корупцията за 2022 г. измерва това явление в държавния сектор според експерти и хора от бизнеса.
Един от изводите, до който стигат авторите на доклада, е, че правителствата, изпитващи затруднения с корупцията, нямат капацитета да защитават хората и има по-голяма вероятност общественото недоволство да прерасне в насилие.
Данните от Индекса бяха представени на пресконференция на българската асоциация "Прозрачност без граници" в националния пресклуб на БТА.
Изпълнителният директор на асоциация "Прозрачност без граници" Калин Славов коментира, че въпреки краткия живот на 48-ото Народно събрание е имало законопроекти, които да въведат практики като в Унгария и като в Русия.
"Отиващият си парламент беше белязан от безпрецедентен лобизъм", подчерта той.
По думите му за последните 10 години резултатите на България се движат в коридор между 41 - 44 пункта от 100 възможни, което според него означава, че страната ни сякаш се е пуснала по течението и е в състояние на траен застой по отношение на корупцията.
Славов обясни, че при стойности на Индекса под 50 пункта се наблюдава систематичен проблем с корупцията и неефективна борба.
Председателят на УС на "Прозрачност без граници" Огнян Минчев коментира, че независимо от това кой е бил на власт през последните 25 години в България, откакто страната ни е част от класацията, няма някаква съществена промяна относно подобрението на институционалната среда, която генерира корупция.
"Както казват циниците, не можеш да бъдеш на власт в България, без да си потопиш пръстите в меда. Според мен е много важно да се подчертае, че борбата с корупция в България трябва да престане да бъде политическа дъвка", заяви Минчев.
Той уточни, че на страната ни е необходимо много сериозно координирано усилие преди всичко на гражданско равнище, но оттам и натиск на политическо равнище, за да може да се направят решителни стъпки за борба с корупцията.